Mutlu Son : Wikipedia Yeniden Açıldı

Ve yılların ardından Wikipedia yeniden açıldı.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Oy Kullanılmamış)
Loading...

Anayasa Mahkemesi’nin Resmi Gazete’de yayınladığı gerekçeli kararın ardından mahkeme Wikipedia engelini kaldırmış ve gözler Wikipedia’nın yeniden açılması için BTK’ya çevrilmişti. Uzun süredir beklenen şey gerçekleşti ve Wikipedia yeniden açıldı. 

Türkiye’yi terörist gruplarla aynı düzlemde tuttuğu içerikler gerekçe gösterilerek Wikipedia 2017 yılından itibaren ülkemizde erişim engelliydi. Geçtiğimiz aylarda Anayasa Mahkemesi’nin Wikipedia’nın engellenmesini hak ihlali bulunmasının ardından Türk vatandaşları Wikipedia’nın açılacağı günü beklemeye başlamıştı. Aradan geçen zamanın ardından Wikipedia açılmamıştı. Konuyla ilgili olarak Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, “Anayasa Mahkemesi gerekçeli kararı açıklayınca Wikipedia açılacaktır” açıklamasını yapmıştı. 14 Ocak 2020 sabah saatlerinde yayınlanan Resmi Gazete’de Anayasa Mahkemesi’nin Wikipedia ile ilgili gerekçeli kararı açıklanmıştı. 

Anayasa Mahkemesi gerekçeli kararın açıklanmasının ardından, Wikipedia’nın yeniden açılması için Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği’ne ve BTK’ya ilgili karar gönderilmişti. Anayasa Mahkemesi’nin bu kararını alan Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği Wikipedia engellemesini kaldırmıştı. Mahkemenin engelleme kararının tamamen kaldırmasının ardından kısa sürede açılması beklenen Wikipedia, BTK tarafından bir türlü açılmamıştı. 

Wikipedia Açıldı!

15 Ocak 2020 tarihinde sonunda beklenen oldu ve Wikipedia Türkiye’de yeniden erişime açıldı. Wikipedia’nın yeniden erişime açılmasının ardından kullanıcılar sosyal medya platformların Wikipedia’nın yeniden açılışını kutladı. Dileriz böyle durumlar tekrardan yaşanmaz ve kullanıcıların bilgi alma özgürlükleri engellenmez. 

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol