Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Microsoft’tan Rusya’ya Windows Yasağı!

Rusya’nın Windows 10 ve Windows 11 indirme girişimleri sürekli hata mesajlarıyla karşı karşıya kalıyordu. Açıklanan yeni habere göre Microsoft, Rusya’da işletim sistemini tamamen yasakladı. Twitter’da oldukça hızlı yayılan haberde, bu hataların Microsoft tarafından kasıtlı bir engelleme mi yoksa yalnızca bir sunucu hatası mı olduğu hala belirsiz.

Bleeping Computer, bir Rus sunucusuna bağlı bir VPN kullanılarak iki kez kontrol gerçekleştirdi. Ancak kullanılan VPN’lerin hiçbiri olumlu yanıt vermedi. Windows 10 Update Assistant, Windows 10 Media Creation Tool ve Windows 11 Installation Assistant’ı indirmeyi deneyen Bleeping Computer, boş bir sayfa ve 404 hatasıyla karşılaştı.

Microsoft Rusya’ya Oldukça Tepkili

Microsoft

Şirket ve Rusya arasındaki ilişkinin şu anda çelişkili olduğunu belirtmekte fayda var. Şirket, Rus etki alanlarını ele geçirerek Ukrayna’ya yönelik Rus siber saldırılarını engellemekle kalmadı; aynı zamanda mart ayında Rusya’da ürün ve hizmet satışını askıya alma kararı aldı. Şirketin başkan yardımcısı Brad Smith’in blog gönderisinde, şirketin Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği ve Birleşik Krallık hükümetleri ile birlikte çalıştığı belirtildi.

Microsoft’tan bunun şirket tarafından kasıtlı bir engel olup olmadığı konusunda resmi bir açıklama olmamasına rağmen bu, Ukrayna’ya yönelik saldırıları nedeniyle Rusya’ya yaptırım planında başka bir adım olabilir. Windows 10 ve 11’e erişim olmadığı için Rus halkı, eski sürümlere geri dönmek zorunda kalacak.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.