Microsoft, Xbox Deneyimini Akıllı TV Çubuklarına Sığdıracak!

Xbox başkanı Phil Spencer ve Microsoft CEO'su Satya Nadella, kullanıcıların bir stick ya da Türkçe ismiyle akıllı TV çubuğu yardımıyla konsollarına bağlı kalmadan yalnızca bir denetleyiciyle Xbox deneyimi yaşayabileceğini söyledi.

Xbox başkanı Phil Spencer ve Microsoft CEO’su Satya Nadella, E3 2021’e birkaç gün kala düzenlenen çevrimiçi bir etkinlikte şirketin bulut oyun ve abonelik stratejileri hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Buna göre Xbox, Game Pass platformunu akıllı televizyonlara getirmek için global TV üreticileriyle birlikte çalışıyor. Eğer bu özellik hayata geçerse, kullanıcılar Xbox oyunlarını yalnızca bir denetleyiciyle oynayabilecek. Ayrıca ilk kez geçen yılın sonlarında öğrendiğimiz video oyun odaklı streaming tv stick’inin de geliştirilme aşamasında olduğu belirtildi.

xbox

Bir TV’ye veya monitöre bağlanılabilecek bağımsız streaming cihazları üreteceklerini söyleyen oyun deneyimleri ve platformlarından sorumlu Microsoft yöneticisi Liz Hamren, bu sayede güçlü bir internet bağlantısı ile Xbox deneyiminin tam anlamıyla yaşanabileceğini ifade etti.

Akıllı TV uygulamasının veya akış donanımının ne zaman piyasaya çıkacağına dair bir bilgi yok, ancak açıklamalara bakarsak her ikisi de çok uzak görünmüyor. Ek olarak Xbox başkanı Spencer, dünya genelinde 18 milyondan fazla abonesi bulunan Xbox Game Pass platformunun çok yakında Chrome, Edge ve Safari’yi destekleyen tarayıcı tabanlı bulut oyunlara erişim sunacağı da belirtti. Nisan ayında beta olarak kullanıma sunulan özellik, aynı zamanda bir web uygulaması aracılığıyla kullanıcıların iOS’te bulut oyun deneyimi yaşamasını sağlıyor.

xbox game pass microsoft

Bu yılın ilerleyen aylarında bulut tabanlı oyunlar, Avustralya, Brezilya, Meksika ve Japonya’da Game Pass Ultimate abonelerine takdim edilecek. Ayrıca Microsoft, bulut oyunlarını doğrudan PC’deki Xbox uygulamasına entegre edecek ve Xbox konsollarında “indirmeden önce deneyin” gibi seçenekler sunacak.

Birinci taraf oyunlarla ilgili de konuşan Spencer, Bethesda, id Software ve Arkane dahil olmak üzere çok sayıda yetenekli video oyun stüdyosuna sahip olduklarına dikkat çekerek, her çeyrekte Game Pass kütüphanesine en az bir adet birinci taraf oyun çıkarmayı planladıklarını söyledi.

Xbox & Bethesda E3 2021 özel sunumu, 13 Haziran’da başlayacak. Söz konusu etkinlikte, geliştirilme aşamasında olan bazı birinci taraf oyunlarının ilk kez gösterilmesi bekleniyor.

blank
1993 yılında Ankara’da doğdu. Ege Üniversitesi Gazetecilik bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Aynı yıl, Tamindir'de içerik editörlüğü yapmaya başladı. Burada geçirdiği 2 yılın ardından Webtekno’da 1 yıl yazarlık ve editörlük yaptı. Şimdi yoluna Turkmmo'da devam ediyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol