Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Microsoft, Yaklaşık 1,500 Çalışanını Daha İşten Çıkarıyor

Amerikalı yazılım devi Microsoft, bulut bilişim hizmeti Azure'da görevli yaklaşık 1,500 çalışanını işten çıkarıyor.

2024, oyun ve teknoloji sektörü için işten çıkarmalarla dolu bir yıl olmaya devam ediyor. En fazla çalışan kıyımını gerçekleştiren firmaların başında ise Microsoft geliyor. Reuters‘ın aktardığı bilgilere göre Amerikalı yazılım devi, Azure bulut birimindeki binlerce kişiyi işten çıkararak bu seneki işten çıkarma furyasına bir yenisini daha ekliyor.

Haberde, işten çıkarmaların Azure Operasyonları ve Görev Mühendisliği gibi ekipleri etkileyeceği belirtiliyor. Şirkete yakın kişilere dayandırılan habere göre, küçülme sonucunda yaklaşık 1,500 çalışan işini kaybedecek. Microsoft’un Azure hizmeti, şirketin yapay zekaya yaptığı yoğun yatırım ve stratejik ortaklıkları aracılığıyla keskin bir büyümeye tanık oluyor.

Microsoft, İşten Çıkarmalara Devam Ediyor

microsoft işten çıkarma

Azure Operasyonları ve Görev Mühendisliği, 2021 yılında kuantum bilişim ve uzay alanında faaliyet göstermek üzere kurulan Stratejik Görevler ve Teknolojiler adlı bir kuruluşun parçası. Reuters’a konuşan bir Microsoft sözcüsü, “Organizasyonel ve işgücü ayarlamaları, işimizi yönetmenin gerekli ve düzenli bir parçasıdır. Geleceğimiz için stratejik büyüme alanlarına öncelik vermeye ve yatırım yapmaya, müşterilerimizi ve iş ortaklarımızı desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

Ocak ayında Activision Blizzard ve Xbox’ta toplam 1.900 çalışanı işten çıkaran Microsoft, mayıs ayında ise dört oyun stüdyosunu kapatma kararı almıştı. Bunlar arasında Arkane Austin, Tango Gameworks, Alpha Dog Studios ve Roundhouse Games yer alıyor. Söz konusu firmaların her biri, aslen ZeniMax Media çatısı altında bulunuyor. Amerikalı şirket, Eylül 2020’de Microsoft tarafından Bethesda Game Studios ile birlikte toplamda 7.5 milyar dolara satın alınmıştı.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.