Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Meta Binlerce Çalışanını Kovacak

Meta, pandemi bitiminden itibaren eğer kaybetmeye başladı. Bildirilenlere göre şirket, bu sebepten ötürü birçok çalışanını işten çıkaracak.

The Wall Street Journal’ın bildirdiği üzere Facebook‘un ana şirketi Meta, haftanın başlarında büyük çaplı işten çıkarma yapacak. Şirket şu anda 87.000’den fazla kişiye iş istihdamı sağlıyor. İşten çıkarma olayının gündeme gelmesinin en büyük sebebi ise şirketteki iş gücüne duyulan ihtiyacın azalması. Eğer toplu işten çıkarma gerçekleşirse bu Meta’nın tarihindeki ilk geniş çaplı yeniden yapılanma olacak.

Şirket yöneticileri, konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçındı. CEO Mark Zuckerberg ”2023’te yatırımlarımızı öncelikli büyüme alanına odaklayacağız. Bu, bazı takımların anlamlı bir şekilde büyüyeceği ancak diğer takımların çoğunun küçüleceği anlamına geliyor.” demişti.

Meta Gittikçe Para Kaybediyor

Meta

Şirket pandeminin ilk iki yılında önemli ölçüde büyüdü ve o yıllarda bünyesine 27.000’den fazla çalışan ekledi. Şirketin işe alım çılgınlığı 2022’nin ilk dokuz ayında da devam etti. Bu yılın ilk dokuz ayında şirkete 15.344 kişi daha eklendi. Şirket pandemide oldukça yükselmesine rağmen son aylarda durumu içler acısı.

Temmuz ayında CEO, şirket tarihindeki ilk gelir düşüşünü yaşadığını bildirdi. Meta, son zamanlarda yaşadığı zorlukları TikTok’tan gelen zorlu rekabete ve Apple’ın Uygulama İzleme Şeffaflığı özelliğinin yayınlanmasına bağladı. Aynı zamanda Mark Zuckerberg’in NFT teklifi, şirket için pahalıya mal olurken yeni gelir fırsatları yaratılamadı. 2021’in başından bu yana şirket, sanal ve artırılmış gerçekliği ana akım haline getirmek için 15 milyar dolar harcadı. Gelecek yıllarda daha da fazla gelir kaybı bekleniyor.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.