MediaTek, İşlemci Satışında Qualcomm’u Geçmeyi Başardı

Tayvanlı teknoloji devi MediaTek, Qualcom'u geride bıraktı. Satışlardaki devasa artış, mobil yonga seti pazarında oldukça büyük bir değişimin göstergesi.

MediaTek yonga setleri tarafından desteklenen 100 milyondan fazla akıllı telefon, Tayvanlı üreticinin pazar payını önemli ölçüde artırdığı 2020’nin dördüncü çeyreğinde satıldı. Sonuç olarak, tarihte ilk kez şirket, 5G yongaları kategorisinde lider olmaya devam eden Amerikan şirketi Qualcom’u yakaladı. Qualcomm için pazar payının yüzde 55’inden fazlasına sahip olmasına rağmen hakim konumunu sürdürmek giderek daha zor olacak.

Counterpoint Research tarafından hazırlanan bir rapora göre, MediaTek’in küresel akıllı telefon işlemcisi pazarındaki payı, ilk çeyrekteki yüzde 35’e kıyasla 2021’in ikinci çeyreğinde yüzde 43’e yükseldi. Buna karşılık Qualcomm, 2021’in ilk üç ayında yüzde 29 ile pazara hakim olurken, bu rakam ikinci ayda yüzde 24’e düştü.

MediaTek

MediaTek, Giriş Seviyesi Pazarına Hakim

LTE yonga setlerinin agresif fiyatlandırması ve orta ve düşük seviye 5G yonga setlerine odaklanma MediaTek’in başarısının ana nedenleri olarak ele alındı. Bu strateji, Tayvanlı üreticinin 5G modem pazarında varlık göstermesine de yardımcı oldu. Sonuç olarak, MediaTek ve yukarıda bahsedilen Qualcomm, Samsung, Huawei ve diğer şirketlere rağmen çok hızlı bir şekilde büyüdü.

Qualcomm için çip sıkıntısı çok kötü oldu çünkü özellikle üst düzey ürünleri sıkıntı çekmeye başladı. Apple, tüm bunlardan en az etkilenen tek şirket oldu, ancak bu da önümüzdeki birkaç ay içinde bu durum değişecek. Qualcomm’un yonga seti pazarındaki hakimiyetinin nedeni, Apple’ın amiral gemisi ürünü iPhone 12’ydi ancak uzun sürmez. İki yıl sonra yani 2023 yılında Apple bu teknolojiden kendi 5G modemleri lehine hareket edecek.

MediaTek

Samsung’un mobil yonga seti pazar payı bu yıl sadece yüzde 7’ye düştü ancak Exynos’un Çin’li üreticilere dağıtılmasıyla bu sorun kısa sürede çözülebilir. Ek olarak Samsung, Qualcomm üzerinde daha da fazla baskı oluşturan AMD Radeon Voyager grafik birimine sahip olacak Exynos 2200 yongası üzerinde aktif olarak çalışmaya başladı.

MediaTek şu ana kadar orta ve düşük kaliteli ürünlere odaklandı, ancak yüksek kaliteli ürünler açısından büyük değişiklikler planlıyor ve bunları yavaş yavaş ABD pazarında uyguluyor. Söylentiye göre şirketin yakında çıkacak olan yonga seti Dimensity 2000, TSMC 4nm teknolojisine dayanacak; Qualcom ve Samsung’un en iyi ürünleriyle rekabet edebilecek. Eğer bu doğruysa, piyasada gerçekten heyecan uyandıracak değişiklikler olacak.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol