Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

MediaTek Dimensity 7000’in Tüm Özellikleri Ortaya Çıktı

MediaTek'in yeni orta seviye işlemcisi Dimensity 7000'in özelliklerini öğrendik.

Geçen hafta, Redmi markasının Genel Müdürü Lu Weibing, Dimensity 7000 adlı yeni bir Mediatek silikonu duyurdu. O zamanlar yonga seti hakkında pek bir şey bilmiyor olsak da Digital Chat Station, yaklaşmakta olan çipin iddia edilen bazı özelliklerini ortaya çıkardı.

MediaTek, birkaç hafta önce 4nm amiral gemisi Dimensity 9000 yonga setini tanıttığında manşetlere çıktı. Dimensity 9000, dünyanın TSMC’nin 4nm işlem düğümü üzerine inşa edilen ilk işlemci olmasının yanı sıra; Arm’ın v9 mimarisine ve Cortex-X2 çekirdeğine sahip ilk yonga seti ancak Tayvanlı yonga üreticisinin üzerinde çalıştığı tek yonga seti bu değil.

MediaTek Dimensity 7000 Teknik Özellikleri

Dimensity 7000

Sızıntılara göre Dimensity 7000, TSMC’nin 5nm süreci üzerine inşa edilecek ve 2.75 GHz’de çalışan dört performans Cortex-A78 çekirdeği ve 2.0 GHz’de saat hızına sahip dört verimli Cortex-A55 çekirdeği içeren sekiz çekirdekli bir CPU kurulumuna sahip olacak. Yonga seti, bu yılın başlarında duyurulan Arm’ın Mali-G510 MC6 GPU’sunu kullanacak. Bu grafik birimi yüzde 100’e varan performans artışı sağlayacak.

Spesifikasyonlardan, işlemcinin amiral gemilerinden ziyade orta seviye tekliflere yönelik olduğu görüyoruz. Muhtemelen Qualcomm Snapdragon 778G ile kafa kafaya gidecek. Referans olarak, Snapdragon 778G, TSMC’nin 6nm işlemi üzerine inşa edildi ve 2.4 GHz’de saat hızı sunan, dört Cortex-A78 tabanlı Kryo ve 1.8 GHz’de çalışan dört Cortex-A55 çekirdeğinden oluşan sekiz çekirdekli bir CPU kurulumuna sahip.

Dimensity 7000‘in ne zaman açıklanacağına dair bir bilgi yok. MediaTek de yonga seti hakkında resmi bir açıklama yapmadı. Her halükarda, Dimensity 7000 yonga setine sahip akıllı telefonların 2022’den önce piyasaya çıkması mümkün değil.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.