Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Mark Zuckerberg’e Bir Dava Şoku Daha!

Facebook'un CEO'su Mark Zuckerberg, 2018'de 90 milyondan fazla kişinin çalınan verileri sebebiyle davalık oldu. Columbia Bölgesi Başsavcısı, Mark Zuckerberg'i Cambridge Analyica skandalı soruşturmasına dahil etmeye karar verdi. Facebook Inc. CEO'sunun şirketle ilgili kararlara “şahsen dahil olduğu” iddia edildi.

Mark Zuckerberg, Cambridge Analytica skandalında Facebook’a yönelik soruşturmaya dahil edildi. Dünyanın en büyük sosyal ağının yaratıcısı, Columbia Bölgesi Başsavcısı (Washington) – Karl Racine’nin kararı ile sanık statüsünü aldı. Başsavcı kararını Twitter üzerinden duyurdu.

Mark Zuckerberg

Mark Zuckerberg, Cambridge Analytica Davasında Sanık Oldu

Bunun 2018’den beri Facebook‘a karşı devam eden bir soruşturmayla ilgili olduğunu hatırlatalım. O sırada Cambridge Analytica’nın ABD’deki on milyonlarca Facebook hesabından veriye sahip olduğu bilgisi ortaya çıktı. Durumdan haberi olmayan kullanıcılardan elde edilen verilerin, 2015’te yapılan ABD başkanlık seçimlerinin sonucunu tahmin etmeye yardımcı olması ve o sırada göreve başlayan Donald Trump’a fayda sağladığı iddia edildi.

Başsavcılık, Facebook’u ve bizzat Mark Zuckerberg’i kişisel verilerin paylaşımına ilişkin yanlış bilgi vermekle suçluyor ve bu da Facebook’u kullanan kişilerin gizliliğinin tehlikede olduğu algısı yaratıyor. Savcılık, Karl Racine’in kendi sözleriyle “Davada üretilen yüz binlerce sayfalık belgeyi inceledikten ve eski çalışanlar da dahil olmak üzere çok çeşitli tanıklıklar dinlendikten sonra şirketin CEO’sunun bizzat davaya dahil edilmesine karar verildi. ifadeleri kullanıldı.

Bir Facebook sözcüsü, temelsiz olduklarını söyleyerek bu iddiaları şiddetle reddetti:

“Bu iddialar, üç yıldan fazla bir süre önce Bölge’ye şikayette bulunduğunda olduğu gibi bugün de yersiz. Kendimizi şiddetle savunmaya ve gerçeklere odaklanmaya devam edeceğiz.”

Mark Zuckerberg’in kendisinin görüşünü henüz bilmiyoruz ancak yakında kendisinden resmi bir açıklama alacağımızı düşünüyoruz.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.