Laptop Nvidia GeForce RTX Modelleri Sızdırıldı

Mobil RTX ekran kartları ayyuka çıktı.

Her nesil ekran kartı serisinde yaptığı gibi, Nvidia muhtemelen yakında GeForce RTX serisi ekran kartı ailesinin de mobil (laptop) sürümlerini açıklayacaktır. Bilmediğimiz şey özellikleriydi fakat CJScope tarafından gelen bir sızıntı fikir edinmemizi sağladı.

Firma masaüstü modelin yerine geçecek ekran kartları için ayrıntılı bir özellik listesi yayınladı. Bu tip laptoplarda genelde olduğu gibi nispeten kalın ve ağır bir sistem olacak. Üç henüz duyurulmamış RTX modeli Nvidia RTX 2080 MXM OC, RTX 2070 MXM OC ve RTX 2060 MXM OC şeklinde oldu.

Aslında CJScope bu listeyi çevrimdışı hale getirdi fakat Google belleğinden kaçamadı. Bilgilerin doğru olduğunu kabul edersek, RTX serisinin mobil modelleri masaüstü modelle aynı CUDA çekirdeğine, temel saat hızlarına ve bellek düzenlemelerine sahip olacak. Buna rağmen sıradışı bir şekilde her birinin boost clock hızları masaüstündeki Founders Edition’dan dahi daha hızlı gözüküyor.

Karşılaştıramadığımız tek model ise GeForce RTX 2060 MXM OC oldu çünkü Nvidia henüz masaüstü için bir RTX 2060 modeli çıkarmadı. Bu sızıntının ne kadar gerçek olduğunu henüz bilmiyoruz fakat mantıksız da durmuyor. Tabii bu MXM modülleri Eurocom Sky X9C gibi büyük sistemlerde kullanılacaklar.

Tabii herkes doğrudan masaüstü yerine geçen modellerle ilgilenmeyecektir. Nvidia’nın aynı zamanda RTX serisi normal mobil sürümleri sunmasını da bekliyoruz. Bunlar da muhtemelen Max-Q tasarımına göre hazırlanacaklar ve daha ince – hafif sistemler için uygun olacaklar. Tabii ki özellikleri de buna göre bir miktar kısılacaktır.

Sızan listeye göre mobil RTX ekran kartları 15 Ocak 2019 tarihinde çıkışını yapacak.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol