Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Klavye Işığı Nasıl Açılır? (Windows / Mac)

Karanlıkta yazmak sizi rahatsız mı ediyor? Klavye ışıklarını açmak mı istiyorsunuz? Klavye ışıklarını açarak bu durumu çözebilirsiniz.

Bu içeriğimizde, Windows ve macOS bilgisayarlar da dahil olmak üzere bu klavye ışığı nasıl açılır sorusunu cevaplıyoruz. Dizüstü bilgisayarınız veya klavyeniz destekliyorsa, klavye ışığını açmak genellikle doğru düğmeyi bulmaktan ibaret.

Bazı durumlarda, işletim sistemi ayarlarınızda veya bilgisayarınızın üreticisi tarafından sağlanan bir uygulamada klavye ışığının devre dışı bırakıldığını görebilirsiniz. Laptop klavye ışığı açma işlemi ile bu sorunu çözebilirsiniz. Yalnızca, işletim sistemi ayarlarınızda veya bilgisayarınızın üreticisi tarafından sağlanan uygulamada klavye ışığını etkinleştirmeniz gerek.

Klavye Işığı Açma Nasıl Yapılır?

Klavye Işığı Nasıl Açılır?
Klavye Işığı Nasıl Açılır?

Öncelikle, klavye ışığı nasıl açılır diye sormadan önce bilmeniz gereken bazı ayrıntılar olacak. Tüm klavyeler ışıklı değil. Bazı üreticiler bunu düşük kaliteli dizüstü bilgisayarlarında sunmaz veya yalnızca ekstra maliyet seçeneği olarak dahil eder. Klavyenizin ışığını açamıyorsanız, klavyenin aydınlatmalı olduğundan emin olmak için üreticiye danışın.

 • Windows dizüstü bilgisayarınızda klavye ışığını açmak için F5, F9 veya F11’i deneyin.
 • Mac’te Parlaklığı Artır tuşuna basın.
 • Modern dizüstü bilgisayarların çoğunda arkadan aydınlatmalı klavyeler bulunur ancak belirttiğimiz gibi bazı bütçe modellerinde bu özellik yok.

Klavye Işığı Nasıl Açılır? – Windows

Klavye Işığı Nasıl Açılır?
Bilgisayar klavye ışığı açma.

Windows bilgisayarlar, klavye ışığını kontrol etmek için işlev tuşlarından birini atar ancak her bilgisayar için tuş aynı değil. Her üretici tuşu diğerlerinden bağımsız olarak ayarlar. Bu nedenle, hangi tuşa basacağınızı belirlemek için işlev tuşlarına bakmanız, işlev tuşlarını denemeniz veya üreticiyle iletişime geçmeniz gerekecek. Peki tuşu bulduktan sonra klavye ışığı nasıl açılır?

Windows bilgisayarlarda klavye ışığını kontrol eden en yaygın tuşların F5, F9 ve F11 olduğunu belirtelim. Klavyeyi kullanarak Windows bilgisayarlarda klavye ışığını nasıl açacağınız aşağıda açıkladık:

1- Klavye ışığını kontrol eden düğmeyi bulun.

Klavye Işığı Nasıl Açılır?
Tuşun üzerinde parlaklığa ait bir simge göreceksiniz.

2- Klavye ışığı açma tuşuna basın.

Klavye Işığı Nasıl Açılır?
Tuşa basın, sol altta FN tuşu var ise onunla aynı anda basın.

3- Parlaklıktan memnun değilseniz tuşa tekrar basın.

Klavye Işığı Nasıl Açılır?
Tuşa tekrar tekrar basarak parlaklığı ayarlayın.

Klavyenizde doğru tuşa basmak klavyenizin ışığını açmazsa veya ayarlamazsa, Windows Mobility ayarlarında veya üreticiniz tarafından sağlanan bir uygulamada değiştirmeniz gerek. Tuşa bastığınız halde ışık açılmıyorsa ve hala klavye ışığı nasıl açılır diyorsanız, aşağıdaki adımları izlemeni yeterli olacak. Windows Mobility ayarlarında seçeneği görmüyorsanız, tescilli uygulamaları hakkında daha fazla bilgi için üreticinizle iletişime geçin.

 • Windows Tuşu + X tuşlarına basın ve Mobilite Merkezi’ni tıklayın.
 • Klavye Parlaklığı ayarını bulun.
 • Kaydırıcıya tıklayın ve sağa sürükleyin.

Klavye Işığı Nasıl Açılır? – Mac

Klavye Işığı Nasıl Açılır?
Mac’te klavye ışığı açma.

Mac’te klavye ışığı nasıl açılır diyorsanız, klavye ışığını kontrol eden iki tuş göreceksiniz. Bir düğme parlaklığı azaltırken, diğeri ise yükseltir. Klavye ışığı kapalıysa, Parlaklığı Artır tuşuna basmak klavye ışığını açacak. Çoğu Mac’te Parlaklığı Azalt tuşu F5 tuşunda ve Parlaklığı Artır düğmesi F6 tuşunda.

Touch Bar’ınız varsa, Tümünü Göster’e ve ardından Parlaklığı Artır tuşunu ortaya çıkarmak için < simgesine dokunun. Mac’te klavye ışığı nasıl açılır işleminin cevabını aşağıda adım adım açıkladık:

1- Parlaklığı Artır düğmesini bulun.

Klavye Işığı Nasıl Açılır?
Üzerinde güneşe benzer bir simge olacak.

2- Parlaklığı Artır düğmesine basın.

Klavye Işığı Nasıl Açılır?
Tuşa bir kez basın.

3- Yüksek parlaklık için Parlaklığı Artır tuşuna birkaç kez basın.

Klavye Işığı Nasıl Açılır?
Birkaç kez art arda basmanız yeterli.

Mac’ler klavye ışığınızı klavyedeki Parlaklığı Artır ve Parlaklığı Azalt tuşlarıyla kontrol etmenizi sağlayacak şekilde tasarlanmış olsa da sistem ayarlarından devre dışı bırakılmış olabilir. Klavye ışığını açamıyorsanız, sistem ayarlarınızı kontrol etmeniz gerek:

 • Apple simgesine tıklayın ve Sistem Tercihleri’ni seçin.
 • Klavye’yi tıklayın.
 • Düşük ışıkta klavye ışığını ayarla kutusunu işaretleyin.
 • Yazmadığınız zamanlarda ışığın kapanmasını istiyorsanız Klavye arka ışığını x saniye sonra kapat kutusunu işaretleyin.
 • Klavye ışığı hala yanmıyorsa, F1, F2, vb. tuşlarını standart işlev kutusu olarak kullan kutusunun işaretli olmadığından emin olun.
 • Bu kutu işaretliyse, klavye ışığını ayarlamak için sadece Parlaklığı Artır yerine FN + Parlaklığı Artır’a basmanız gerek.

Laptop Klavye Işığı Açma Nasıl Yapılır?

Klavye ışığı nasıl açılır
Laptop klavye ışığı açma tamamen tuşlara bağlı.

Laptop klavye ışığı nasıl açılır diyorsanız, ayrıca bazı popüler laptop markalarındaki klavye ışığı açma işlemini aşağıda kısaca anlattık.

 • Klavye Işığını Açma Lenovo: FN + Boşluk Tuşu kullanabilirsiniz. Klavye arka ışığını Lenovo’nun Vantage yazılımıyla da kontrol edebilirsiniz.
 • Klavye Işığını Açma Asus: FN + F10 tuşunu kullanabilirsiniz.
 • Klavye Işığını Açma HP: HP klavye ışığı nasıl açılır sorusu modele göre değişir. Klavyede bir arka ışık tuşu varsa, en üst sırada görebilirsiniz.

Windows 10, bazı dizüstü bilgisayarlarda klavye arka ışığı özelliğini otomatik olarak engeller. Bunun neden olduğu belli değil, ancak yukarıda açıklanan basit yöntemlerle, istediğiniz zaman açıp istediğiniz parlaklık seviyesini seçebileceksiniz. İşlem basit ve tamamlanması yalnızca bir veya iki dakika. Sonunda karanlıkta bir profesyonel gibi yazabilirsiniz.

Ayrıca küçük bir not olarak dizüstü bilgisayarınızın ekran parlaklığını ayarlamak için klavyedeki ekran parlaklığı tuşlarını kullanın. Alternatif olarak, görev çubuğundaki Windows Eylem Merkezi’ne gidin ve Parlaklık kaydırıcısını hareket ettirin. Ayrıca Ayarlar > Sistem > Ekran > Parlaklık ve renk seçeneğine de gidebilirsiniz.

Klavyenizin arka ışığının parlaklığını değiştirmek için hangi yöntemi kullanıyorsunuz? Klavyenizin ışıkları ne kadar parlak ve dizüstü bilgisayarınızın otomatik kapanma süresi ne kadar? Klavye ışığı nasıl açılır sorununa siz nasıl çözüm buldunuz? Yöntemlerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşın! Klavyede bazı tuşlar çalışmıyor diyorsanız da buraya bir göz atın.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

  Yorum Yaz

  Email adresiniz yayınlanmayacak.

  Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.