Intel İşlemcilerde Yeni Açık Bulundu

Intel Goldmont altyapılı işlemcilerde ortaya atılan yeni bir açık, sistemlere girerek farklı türlerdeki admin yetkilerini elde ediliyor ve ele geçiriliyor.

Son zamanlarda hem AMD hem de Intel işlemcilerde sıkça tehlikeli açıkların çıktığını duymaktayız. En son açık ise; Intel’in düşük bütçeli sistemler için sunduğu işlemcilerde patlak verdi.

Intel Goldmont Serisinde Açık Keşfedildi

Intel

Hazırlanan yeni rapora göre Goldmont ve Goldmont Plus adlı bilinen mimarilerde açık bulundu. Bu mimariler; Apollo Lake, Gemini Lake, Gemini Lake Refresh serilerinde bulunan Atom, Celerom ve Pentium işlemcilerinde bulunmakta.

Bu hata bilgisayara fiziksel olarak ulaşan saldırganların işlemciyi debug moduna girdirmesiyle beraber şifreleme anahtarları gibi gereken yüksek admin niteliğini eline almasına neden olmakta. Sonrasında zaten güvenlik yazılımlarına fark edilmeden casus yazılımı kurulabiliyor.

Uygun fiyatlı taşınabilen sistemler ve entegre sistemlerde bulunan bu Goldmont işlemcileri ayrıca birçok araçların adeta kalbinde bulunmakta. Bu bakımdan rapor şirkete ulaştırıldı. UEFI BIOS yaması ile sorunun giderilebileceğini söylenen, belirtilen açık için de kullanıcıların güncellemeleri kontrol etmeleri gerektiği bildirildi.  

Dizi ve film hayranı olan Hüseyin, 2 yılı aşkın bir süre ShiftDeleteNet'te editörlük yaptı. Şimdi ise içeriklerini Turkmmo'da üretmeye devam ediyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol