Intel, Mobil İşlemcileri ile AMD’ye Darbe Vurdu

nesil Intel Core işlemciler, masaüstü alanında birçok uygulamada AMD Ryzen serisini yakaladı ve hatta geride bıraktı. Bir sonraki darbe ise i7-12700H ile mobil kategoride geldi.

Alder Lake ailesinden Intel Core i9-12900K, kasım ayının başlarında piyasaya çıktı. Lansman karşılaştırmalarında, profesyonel uygulamalarda rakibi Ryzen 9 5900X’e yaklaştığı ve bazı uygulamalarda daha yüksek performans performans sunduğu ortaya çıktı.

Bu işlemciler arasında daha önemli bir fark, Intel’in ürününün AMD’nin muadilinden birkaç düzine kareye kadar daha fazla ürettiği oyunlarda görüldü. Son sızıntılar, Alder Lake mobil işlemcilerinin de AMD’den daha iyi olduğunu ortaya koydu.

Intel

Intel Core i7-12700H Performansı Nasıl?

Notebookcheck editörleri, Core i7-12700H ile ilgili açıklamaları paylaştı. Bu, altı verimli Golden Cove çekirdeği ve yirmi iş parçacığına dönüşen sekiz enerji verimli Gracemont çekirdeği ile donatılmış bir işlemci.

Cinebench R23 çok iş parçacıklı performans testinde Intel CPU 18501 puan, Ryzen 9 5900HX’ten 12570 puan aldı ve burada yeni Alder Lake işlemci yüzde 47 daha performanslı oldu.

Tek iş parçacıklı Cinebench R20 performans testinde i7-12700H, AMD aldığı 570 puanı yüzde 21 geçerek 689 puanlık bir skor elde etti.

Mobil Alder Lake’in piyasaya sürülmesi büyük olasılıkla 2022’nin ilk çeyreğinde gerçekleşecek. Gelecek yıl için yeni nesil bir Ryzen işlemci serisi de gelecek. Bu, yarı iletken üretimi tamamen durmazsa önümüzdeki 12 ayın gerçekten ilginç olacak.

Intel ve AMD’nin rekabetinin iyice kızıştığı bu son dönemlerde, sizler hangi işlemciyi kullanıyorsunuz? Yeni bir bilgisayar alma düşünceniz var ise hangi işlemciyi tercih edeceksiniz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol