Intel 2018 Yılı Değerlendirmesi

Intel 2018 yılında neler yaptı?

2018 yılı Intel için oldukça yoğun bir yıldı. Diğer yandan dürüst olmam gerekirse firma açısından her şey pozitif yönde değildi. Özellikle bir CEO kaybetmeleri ve üretim aşamasındaki sıkıntılar endişe yarattı. Fakat her şeye rağmen Intel kendi açısından bu yıl başarılıydı.

Finansal açıdan 2018 Intel’e epey kâr getirdi ve pratik olarak, yıl başladığı yerde sona erdi. Hatta öyle ki, açıklanan finans raporlarına göre Intel kendi beklentilerini de aştı. Yani maddi olarak Intel epey para kazandı ve bu noktada herhangi bir sorun yok. Fakat ürün, pazarlama ve PR perspektifinden baktığımızda bir nevi kabus gibiydi.

Intel 2018 Değerlendirmesi: Ocak – Mart

Intel 2018 yılına olabildiğince kötü şekilde başladı. Bunun sebebi de Ocak ayında CES başlarken ortaya çıkan Spectre ve Meltdown hatalarıydı. Benzer durumlar AMD cephesinde de yaşanırken, güvenlik açıkları kullanıcıları endişeye itti.

Yıl devam ederken çeşitli çabalar gösterildi ve yazılım güncellemeleri yayınlandı. 2018’in başında da ümitler epey azdı ve Kaby Lake G işlemcilerin duyurusu yeterli olmadı.

Intel 2018 Değerlendirmesi: Nisan – Haziran

AMD’den ayrılan Raja Koduri Intel’e katıldığından beri gelecekteki harici ekran kartı mimarisi hakkında ipuçları verip duruyordu. Nisan ayında ilk defa Arctic Sound kod adını duyduk.

2018 Intel için sıkıntılı geçerken, 10nm teknolojili işlemciler bir kez daha ertelendi. Normalde bu ürünler 2018 sonlarında çıkacaktı fakat Brian Krzanich 2019 yılına ertelendiğini duyurdu. Sonrasında zaten yeni çıkış tarihi de 2019 yılı sonu oldu.

Fakat Haziran ayında iyi şeyler de oldu. Yeni ufuklar açan 8086 çipsetinin 40. yıl dönümüydü ve Intel tarafından kısıtlı sayıda Core i7 8060K işlemci sunuldu. Bu üründe 5.0GHz hızında quad-core çekirdek, 8-thread bulunuyordu.

Haziran’da şirket içinde başka şeyler de oldu. CEO Brian Krzanich, bir çalışanla evlilik dışı ilişkisi ortaya çıkınca istifa etmek zorunda kaldı. Yerine ise Robert Swan geldi, sonuçta hayat devam ediyordu.

Intel 2018 Değerlendirmesi: Temmuz – Eylül

Temmuz ayı Intel için biraz sessiz geçti fakat Ağustos’ta işler kızışmaya başladı. İlk tüketici tipi QLC SSD 660p duyurulurken, NAND Flash bellek tipinin 512GB versiyonu gerçekten de son derece ucuzdu.

Ağustos’ta Intel aynı zamanda harici ekran kartının ilk resmi tanıtımını yaptı ve 2020 yılında çıkacağını duyurdu. Bu proje hakkında daha sonra pek bir şey duymadık fakat Intel bu tarih konusunda kendinden emin görünüyor.

Intel bu süreçte Core i9 9900K işlemcisini de satışa sundu ve en hızlı işlemci ünvanını aldı. Fakat aşırı yüksek fiyatı tabii ki cep yaktı. Sonuçta karşısındaki rakibi AMD Ryzen 7 2700X çok daha ucuz ve benzer özelliklerde bir alternatifti.

Intel 2018 Değerlendirmesi: Ekim – Aralık

Ekim ayında Charlie Demerjian tarafından Intel’in orijinal 10nm mimarisini iptal edeceği söylentileri ortaya atıldı. Buna rağmen Intel suskunluğunu bozarak (ki bu nadir olan bir durumdur) cevap verdi ve 10nm mimarisiyle ilgili bir sorun olmadığını, her şeyin iyi gittiğini duyurdu.

Aralık ayında Intel tarafından yeni Sunny Cove işlemci mikro mimarisi de duyuruldu. Fakat kimi uzmanlar tarafından Intel’in risk aldığı yönünde yorumlandı. Tabii bu sırada Ice Lake mimarisi de merak konusu oldu. Görünüşe göre Intel de seneye Lake’i bir kenara bırakıp Cove serisine geçiyor.

En azından Intel yılı pozitif notla bitirdi diyebiliriz. Harici ekran kartı mimarisi Intel Xe merak uyandırırken, işlemci yol haritası da ilgi çekici dduruyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol