Huawei İngiltere’de Kalmaya Devam Edecek

Huawei ABD dışı faaliyetlerini sürdürmekte kararlı ve kendine güveniyor.

Bilindiği gibi casusluk faaliyetleri iddiasıyla Huawei markası ABD’de yasaklandı. Hatta şirketin bazı çalışanları da yakalanarak tutuklandı. Bunların politik olduğunu iddia eden Huawei kurucusu Reng Zhengfei, firma olarak İngiltere’deki faaliyetlerini durdurmayacağını belirtti. Aynı zamanda casusluk ve dolandırıcılık iddialarını da tekrar reddetti.

Huawei şu sıralar farklı cephelerde birden çok zorlukla baş ediyor. Birden fazla ülke, Huawei’nin kendi telekomünikasyon altyapılarını kullandığı yönünde endişelerini dile getirmişti. Bunların başında ABD ile Avustralya geliyordu ve Huawei yasaklanmıştı. Şimdi ise başka ülkelere de aynı kararı almaları yönünde baskı uygulanıyor.

Bu sırada Zhengfei’nin kızı ve şirketin de CFO’su olan Meng Wanzhou Kanada’da tutuklanarak ABD’li yetkililere teslim edildi. Wanzhou, İran’la olan anlaşmalarda dolandırıcılık yaptığı suçlamalarıyla karşı karşıya.

Zhengfei, geçtiğimiz ay yabancı gazetecilerle dört yıl sonra ilk röportajını gerçekleştirmişti ve ABD’nin Huawei’ye karşı yaptırımlarının tamamen politik motivasyonlara sahip olduğunu söyleyerek kendilerinin Çin hükümetiyle olan bağı iddialarını reddetmişti.

Açıkçası şu an İngiltere ve çeşitli Avrupa ülkelerinde Huawei’nin yasaklanma ihtimali gözükmüyor fakat bir yandan da ABD bu yönde baskı yapıyor. Bakalım gelecekte alınan bu kararda değişiklik yaşanacakmı?

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol