Hades Bir İlki Başardı!

Supergiant Games'in yapımcılığını üstlendiği Hades resmi olarak Hugo Ödülü kazanan ilk video oyunu olarak tarihe geçti.

Supergiant Games tarafından geliştirilen ve yayınlanan roguelike türü aksiyon rol yapma oyunu Hades, Hugo ödülü kazanan ilk video oyunu olarak tarihe geçti. Hugo ödülü ne diye soracak olursanız; her yıl bir önceki yıl ortaya konan en iyi bilimkurgu ve fantezi çalışmalarına çeşitli kategorilerde verilen ödüldür.

Bahsedilen bu ödülün ismi, öncü bilimkurgu dergisi Amazing Stories’in kurucusu Hugo Gernsback’ten geliyor. İlk olarak 1953 yılında verilen ödül, 1955’ten beri aralıksız her yıl sahiplerini buluyor. 2021 yılına kadar video oyunları ve hikayeleri dikkate alınmayıp ödül verilmemişti ancak bu olay geçtiğimiz saatlerde değişti.

Hades Hugo Ödülünü Alan İlk Video Oyunu Olarak Tarihe Geçti

Hades

Bu olay heyecan verici olsa da, “En İyi Video Oyunu” kategorisinin yalnızca 2021 yılı için eklenen özel bir kategori olduğunu belirtmek önemlidir. Ancak, WSFS Business Meeting komitesi “birkaç yıldır böyle bir kategori ekleme olasılığını inceliyor.” Özel bir kategori olmasına rağmen, Hades’in galibiyeti hala kalıcı kategorilerdekilerle aynı davranış sergileniyor.

Prestijli ödülü kazanmak için Hades’in Animal Crossing: New Horizons, Spiritfarer, Final Fantasy VII Remake, The Last of Us: Part II ve Blaseball’u geçerek en iyi şekilde rakiplerini geçmesi gerekiyordu ve başardı. Supergiant Games’in yazarı ve yaratıcı yönetmeni Greg Kasavin, video oyunlarının ilk Hugo Ödülü’nü kazanmanın ne büyük bir onur olduğunu söyleyerek tüm ekip adına açıklamalarını Twitter üzerinden yaptı.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol