Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Gotham Knights İnceleme

Arkham Knights serisinin ardından gelen ve yıllardır merak edilen Gotham Knights'ı inceliyoruz.

Hırslı bir Batman Arkham serisi hayranı olarak Gotham Knights incelemesi yazmak için sabırsızlanıyordum ancak Warner Bros Montreal bana tam olarak beklediğimi veremedi. Rocksteady’nin Arkham serisini bu kadar popüler yapan şeyi ileriye taşımak yerine, her şeyden biraz olsun tarzında şişirilmiş bir oyun var karşımızda ancak renkli bir karakter kadrosu ve ilgi çekici bir hikaye anlatan, oynamaya değer bir yapım.

Bruce Wayne öldü; Batman’in yokluğunda, Gotham City’de her zamankinden daha fazla suç işlenmeye başladı ve Bat Ailesi, akıl hocalarının ölümüne yol açan gizemi ortaya çıkarmak için bir araya geldi. Oyunda Batman olarak oynayamıyoruz ancak Nightwing, Red Hood, Robin ve Batgirl, yeni oynanabilir karakterleriniz olarak kendilerini sizlere sevdirecek.

Gotham Knights İncelemesi

Gotham Knights İnceleme

Hikaye, onların kahraman kişiliklerini, kederli ikinci kişiliklerini ve karamsar hikayelerini güzel bir bakış açısıyla anlatıyor. Bazen sevecenlik ve gevezelik arasındaki çizginin aşıldığını hissedebiliyorsunuz ancak ilişkiler yönünden birbirine tam olarak bağlı olmayan bir ekibin, keder yoluyla birbirine bağlanarak yardım ettiğini görmek ilham verici.

Batman gitti ama kesinlikle unutulmuş değil. Gotham Knights, Kara Şövalye’ye kadar asla yaşayamayacağınızı söyleyen vatandaşlardan, karakterle zengin bir ekran dışı geçmişi olan fırsatçı kötü adamlara kadar, her fırsatta size onu hatırlatıyor. Geçmişlerine kısacık göndermeler, mevcut hayranlar için yeni gelenlerden daha fazla ödüllendirici.

Gotham Knights’ın Boss Dövüşleri

Gotham Knights İnceleme

Bay Freeze, Harley Quinn ve Clayface‘e odaklanan yan görevler ile tanıdık yüzler hoş bir dönüş yapıyor. Aralarında bağlantı yok ve Gotham’ı belirli bir felaketten kurtarmakla Livin’ La Vida Loca’nın pop-punk görünüşlü bir balonu kovalamak arasında geçiş yaparken birçok tutarsızlığa da rastlıyorsunuz. Bazıları uyum eksikliğini dikkat dağıtıcı, hatta ürkütücü bulacak ancak bu görev zincirlerinin her birinde tek seferlik bir çizgi romanı yansıtan bir çekicilik de mevcut.

Bahsettiğim yan görevlerin her biri keyifli boss dövüşleriyle sonuçlanıyor ve daha fazlasının olmaması çok yazık. Oyundaki bu eksiklik, potansiyel ek paketler ile şirkete çok fazla para kazandırma potansiyeline sahip, bu yüzden oyuna bol bol DLC çıkmasını bekliyorum. Tabii ki bu yöntemi henüz izlemediler ancak ben durumun böyle olacağını düşünüyorum.

Gotham Knights’ın Ana Düşmanı

Gotham Knights İnceleme

Baykuşlar Mahkemesi, Gotham Şövalyeleri’ndeki ana düşmanınız. Bu ekip, sürekli sürekli önümüze konulan aynı Batman kötü adamlarına göre güzel bir değişiklik yaratsa da, Mahkeme hak ettiği derinlik düzeyinde geliştirilmemiş. Yüzyıllardır hazır olan büyük bir planı hayata geçiren karanlık bir organizasyon olarak hak ettiği değeri görememiş.

Üyelerinin çoğu, Christopher Nolan’ın Kara Şövalye Yükseliyor filmindeki Bane ile aynı maske kaynaklı ses boğukluğuna maruz kalıyor ve bu da sesi yükseltmeden veya altyazıları okumadan onları anlamalarını zorlaştırıyor.

Batman 83 yıllık bir geçmişe sahipken yeni bir hikaye anlatmak hiç kolay değil ancak Warner Bros Montreal’in yeni bir hikaye yazma konusundaki cesur hamlesi çoğunlukla işe yaramış. Hikayedeki şaşırtmacalar bir şekilde tahmin edilebilir durumda ancak yeterince tatmin edici bir şekilde anlatılıyor ki, sonunu tahmin etseniz bile hikaye oldukça keyifli.

Gotham Knights’ın Karakterleri ve Özellikleri

Gotham Knights İnceleme

Gotham Knights karakterlerinin tümü, Arkham serisiyle aynı temel dövüş mekaniklerini kullanıyor ancak Momentum çubuğu, bu kahramanları Batman tarafından eğitilmiş ve onun klonları değil gibi hissettiriyor. Seviye atladığınızda veya belirli görevleri tamamladığınızda, farklı becerilerin kilidini açmak için kullanabileceğiniz eylem puanları (AP) kazanıyorsunuz.

Momentum çubuğunu savaşarak dolduruyorsunuz ve her Şövalyenin benzersiz yeteneklerinden yararlanabiliyorsunuz. Nightwing bir akrobat ve kooperatifte takım arkadaşlarını güçlendirerek başkalarıyla oynamak için iyi bir seçenek; Red Hood, çift tabanca kullanan menzilli bir savaşçı; Batgirl, çeşitli aletler kullanabilen bir teknisyen Robin ise tamamen gizlilik odaklı bir karakter.

Her kahramanın dört yetenek ağacı mevcut ancak AP çoğunlukla her zaman somut gelmeyen stat meraklılarına gittiğinden, onları yönetmek normalde en iyi RPG oyunlarında olduğu kadar önemli değil. Şövalyelerim ilk yola çıktığımda olduğundan çok daha güçlü olduğu için hepsinin eklendiğinden eminim ancak bu daha çok yeni donanımlarınıza bağlı, yeteneklerinize değil.

Gotham Knights’ın Karakter Özelleştirme Sistemi

Gotham Knights İnceleme

Teçhizat sistemi, kıyafetler, yakın dövüş silahları ve menzilli silahlarla fazlasıyla ilkel. Zırhınızda temel direnç ve silahlarınızda donma, şok, yangın ve sarsıntı arasında bölünerek temel hasar alabilirsiniz. Her parça, zamanınızı karşılaştırarak harcayabileceğiniz istatistiklerle birlikte geliyor ancak modların istatistiklerinizi ne kadar güçlü bir şekilde güçlendirebileceğini göz önünde bulundurarak, hangisi en fazla mod yuvasına sahipse her zaman kazanacak.

Teçhizatı yalnızca ödül olarak almazsınız; ara sıra kendi şemalarınızı oluşturabiliyorsunuz ancak yine, bu sistem olduğundan daha derin görünüyor. Doğrudan Destiny 2’den gelmiş gibi görünen malzemeler gibi şemaları bulmak da tamamen rasgele. Bunu yapmadığınız durumlarda, mevcut görevleriniz sizi istediğiniz malzemelerle ödüllendirmeyeceğinden, oyunun bir sonraki aşamasına kadar oynamaya devam etmeniz de yeterli olacak.

Gotham Knights size renk düzeninden maskenize, sembolünüze, eldivenlerinize ve botlarınıza kadar tarzınızı değiştirmek için geniş bir alan sunuyor. Mevcut görünümünüzün hayranı değilseniz, doğrudan çizgi roman sayfalarından gelen kozmetik kıyafetlerin kilidini açabilirsiniz. Bunlar aynı derecede kişiselleştirmeye sahip değil ancak gerçek bir ortaçağ veya Titan gibi görünmek için ödenmesi gereken küçük bir bedel.

Gotham Knights’ın Keşif Sistemi

Gotham Knights İnceleme

Pelerini olmasına rağmen, Batgirl başlangıçta akıl hocası gibi nasıl süzüleceğini bilmiyor; Bu, zorlu bir görevle (oyunun netleştirmediği) kilidini açmanız gereken bir yetenek. Daha da kötüsü, benzersiz seyahat yeteneklerinin kilidini açmak için her kahramanla aynı zorlukları tekrarlamanız gerekiyor, bu da fazlasıyla sıkıcı. Karakterler arasında geçiş yapma motivasyonumu düşürdüğünü net olarak söyleyeyim.

Batarang konumları, sokak sanatı, simge yapılar ve keşfedilecek Baykuşlar Mahkemesi sembolleri ile bol miktarda keşif eşyası mevcut. Gotham City’deki tüm sıkı çalışmanız yetersiz XP kazanımları anlamına geldiğinden, hem miktarı çok büyük hem de bunaltıcı. Henüz 60 Batarang’ın tamamını keşfetmedim ancak keşfedebileceğimi de zannetmiyorum.

Seyahat yetenekleri veya koleksiyonlar kazanmak zamanınıza yeterince saygısızlık etmiyorsa, Gotham Knights’ın hızlı seyahat noktalarının kilidini yalnızca bir drone’un biraz dinlenmek için inene kadar etraflarında uçmasını bekleyerek açabilirsiniz, bu noktada sağı solu da tarayabilirsiniz. İHA’ları tespit etmenin veya sizi tespit etme riskinin hiçbir zorluğu yok, bu sadece bir veya iki dakikalık zaman kaybı ve 2022’de gördüğüm en tuhaf tasarım kararlarından biri.

Gotham Knights İnceleme Sonucu

Gotham Knights İnceleme

Öte yandan Gotham Knights co-op oynama sistemi şaşırtıcı derecede kusursuz. Bir arkadaşınızla uçsuz bucaksız açık dünyayı keşfetmenin sınırı yok çünkü ikiniz de birlikte veya bağımsız olarak Gotham’da istediğiniz yere gidebilirsiniz. Aynı karakter olarak bile oynayabilirsiniz, böylece en sevdiği kahramanı kimin alacağı konusunda hiçbir tartışma yaşamanıza da gerek yok.

Düşmanların gücü artıyor, böylece düşmanlarınızı daha kolay yenemiyorsunuz ancak bir dövüşte size avantaj sağlamak için takım kombinasyonları yapabiliyorsunuz. Yine de yeni bir oyuna başlamadan önce lobi ayarlarınızı değiştirmek isteyebilirsiniz çünkü varsayılan olarak oyun eşleştirme sistemi açık ve gizli görevlerde birinin oyununuza aniden katılma ihtimali mevcut.

Gotham Knights’ın elinde biraz kimlik krizi var diyebilirim, yarı pişmiş RPG özelliklerini ve kafa karıştırıcı ilerlemeli hikaye anlatımını karıştırarak bir melez ortaya çıkarmış. Etraftaki en sevilen çizgi roman serilerinin birinden oyun üretmek kötü bir şey değil ve Gotham Knights’ın duygusal süper kahraman hikayesi birçokları için Arkham özlemini giderecek.

Oyunu, PC için Steam‘den 499 TL karşılığında satın alabilirsiniz ancak Türkç dil desteği bulunmadığını belirtelim. Son olarak Gotham Knights sistem gereksinimlerine de bakmak isteyebilirsiniz.

İnceleme Özeti

Gotham Knights İnceleme

Gotham Knights'ın duygusal süper kahraman hikayesi birçokları için Arkham özlemini giderecek.
6
Ortalama

İçeriği Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi Reklamcılık bölümünden mezun olan ve oyun sektörüne yıllardan beri yoğun ilgi duyan Mert, 3 yılı aşkın bir süredir Turkmmo'da içerik üretiyor.

Ayrıca Okuyabilirsiniz

0

  Cevap Yazın

  Email adresiniz yayınlanmayacak.

  Gameplay
  Graphics
  Longevity
  A mininum rating of 0 is required.
  Please give a rating.
  Thanks for submitting your rating!

  Yorum gönderdiğiniz için teşekkür ederiz!