Google Project Stream Hakkında Her Şey: Project Stream Nedir?

Google Project Stream hakkında her şey!

Yılın oyununu oynamak için güçlü ve pahalı bir donanıma ihtiyacınız olmadığı bir dünyayı hayal edebiliyor musunuz? Tek yapmanız gereken Chrome tarayıcınızı açmak, oynamak istediğiniz oyunu seçmek ve uzun yükleme süreleri olmadan oyuna başlamak olacak. Aslında Google’ın Project Stream adlı projesi tam olarak bunu vadediyor ve bulut oyun servislerini hayatımıza sokmayı planlıyor. Peki Project Stream nedir? Project Stream nasıl kullanılır?

Project Stream Nedir, Nasıl Çalışıyor?

Aslında Project Stream şu anda belirsiz bir proje. Yani isminin böyle devam edip etmeyeceğini, hatta Google’ın beta sürümünden sonra projeyi sürdürüp sürdürmeyeceğini dahi bilmiyoruz. Fakat temelinde yatan mantığı az çok anlamışsınızdır.

Project Stream güçlü bir donanım sahibi olmadan her oyunu oynayabilmenizi sağlayacak ve tek ihtiyacınız olan hızlı ve stabil bir internet bağlantısıyla Chrome internet tarayıcısı olacak.

Project Stream’de bir video oyunu oynamak Chrome’da yeni bir sekme açmak kadar basit olacak ve projectstream.google.com sayfasını kullanacağız. Google önce internet bant genişliğinizi görmek için bağlantınızı test edecek ve oyunları oynamak için 15Mbps hız, 40ms altı gecikme ve yüzde 5’in altında veri kaybı gerekecek. Bunlar mevcutse Project Stream üzerinden istediğiniz oyunu açabileceksiniz.

Project Stream’in betasında şu anda Assassin’s Creed Odyssey yer alıyor ve oyunu Chrome sekmesinde açtığınızda tam ekrana geçiyor ve tamamen bilgisayardan normal bir oyunu açmışsınız gibi izlenim yaratıyor. Oyunu hem klavye-mouse ikilisiyle, hem de kontrolcüyle oynayabiliyorsunuz.

Henüz Project Stream’in limitleri detaylı şekilde açıklanmadı fakat Google’ın ilk gösterimine göre oyun 1080p çözünürlük ve 60fps kare oranında çalışıyor. Bu da günümüzde yüksek kalite bir PC standartına denk seviyede.

AC: Odyssey’i Project Stream’de oynamak için Ubisoft hesabınıza giriş yapmanız gerekiyor fakat beta testerlarının oyunu satın almasına gerek yoktu. Bu noktada Google’ın nasıl bir satın alma yaklaşımı izleyeceğini bilmiyoruz. Yani Project Stream’de oynayacağımız oyunları satın almamız gerekebilir. İkinci bir yaklaşım olarak Microsoft’un Xbox Game Pass modeli de izlenebilir.

Project Stream’de Hangi Oyunlar Olacak?

Project Stream betasında bahsettiğimiz gibi tek oyun Assassin’s Creed Odyssey’di. Bu yüzden Google’ın gelecekte hangi oyunları sunacağı konusunda pek fikrimiz yok fakat en azından teknik kapasiteleri anladık.

Şu bir gerçek ki AC: Odyssey’i 1080p çözünürlük ve 60fps’de oynatabilen bir bilgisayar, şu an piyasada yer alan hemen hemen her oyunu da sorunsuz açabilir. Bu da demek oluyor ki Project Stream geniş bir oyun kütüphanesine sahip olabilir.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol