Google 2017’de 2.9 Milyon Dolar Dağıttı!

Google, ürünlerinin güvenliğini sağlamak için başlatılan ödül programı kapsamında kesenin ağzını açtı.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Oy Kullanılmamış)
Loading...

Dev teknoloji firmalarının ürünlerindeki açıkları bulmaya çalışan “beyaz şapkalı” hackerları ödüllendirdikleri biliniyor. Google da bu şirketler arasında yer alıyor. Öyle ki Google, geçtiğimiz yıl 274 adet güvenlik araştırmacısına toplamda 2.9 milyon dolar ödeme yaptığını açıkladı. Böylece 2010 yılının Kasım ayında başlatılan ödül programı kapsamında bugüne dek 12 milyon dolara yakın “ödül” ödemesi gerçekleştirilmiş oldu. Bu diğer teknoloji şirketlerine kıyasla oldukça büyük bir miktar.

2017’de ödül programı kapsamında dağıtılacak para ödülü Android ve Google ürünleri için ayrı ayrı 1.1 milyon dolar olarak belirlendi. Arada kalan 700 bin dolarlık ödül ise Google Chrome’da hata ve açık bulan araştırmacılara teslim edildi. 60 ülkeden bin 230 adet güvenlik araştırmacısına verilen en büyük para ödülü ise 125 bin dolar değerindeydi. Bu büyük para ödülünü 50’den fazla araştırmacı almaya hak kazandı.

Bir önceki yıla göre dağıtılan ödül miktarında azalma var

Geçen sene dağıtılan 2.9 milyon dolarlık ödül, 2016 yılında dağıtılın 3 milyon dolarla kıyaslandığında çok ufak bir miktar düşmüş. Bunun sebebi Google’ın Android’de gerçekleştirilen uzaktan bağlantılı saldırı girişimlerini büyük ölçüde engellemesi olarak gösteriliyor. Hiçbir güvenlik araştırmacısından açık bulunduğuna dair haber gelmeyince ödül miktarı 200 bin dolara kadar yükseldi.

Şuan ise Google, Google Play Güvenlik Ödüllendirme Programı adını verdiği yeni bir ödül programını başlatma kararı aldı. Android uygulama mağazasında yayınlanan ürünlerin kodlarını inceleyen araştırmacılar herhangi bir açık bulmaları durumunda 1,000 $ ila 5,000$ arası bir ödülü almaya hak kazanacaklar.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol