Genshin Impact PC İnceleme

Genshin Impact inceleme, Genshin Impact detaylı inceleme, Genshin Impact nasıl oynanır? Genshin Impact karakterleri nelerdir? Genshin Impact dosya boyutu ne kadar? Genshin Impact sistem gereksinimleri nelerdir?

Bugün sizlerle birlikte geçtiğimiz günlerde piyasaya sürülmüş olan Anime Açık Dünya RPG oyunu Genshin Impact’i inceleyeceğiz. miHoYo tarafından Unity oyun motoruyla birlikte geliştirilen Genshin Impact, 28 Eylül 2020 tarihinde PC, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch ve mobil platformlar için Android ve iOS’da piyasaya sürüldü. Grafikleri ve oynanışı ile oldukça dikkat ve ilgi çeken Genshin Impact’te oynayabileceğiniz 22 farklı karakter bulunuyor.

Tüm platformlarda aynı gün yayınlanan Genshin Impact, Epik fantezi macera türünde karşımıza çıkıyor. Oyuncular Teyvat evreninde kendilerine verilen görevleri yerine getirerek ilerlemeye devam ederken, tanıştıkları yeni oyun içi karakterleri ile oynayabiliyor. Ücretsiz olarak yayınlanan oyunda ister tek başınıza ister oyunun ilerleyen seviyelerinde diğer oyuncular veya arkadaşlarınız ile birlikte oynayabiliyorsunuz.

Genshin Impact PC Inceleme 2

Oyunun Evreni

Size birazda oyunun dünyası olan Teyvat’tan bahsetmek istiyorum. Teyvat evreni oyunumuzun geçmekte olduğu dünyanın adıdır. Yedi elementin aktığı ve birleştiği bir fantezi dünyası olan Teyvat, uzak geçmişte Arkonlar, ölümlülere benzersiz elemental yetenekler verdiler. Bu tür güçlerin yardımıyla insanlar, vahşi doğadan bereketli bir vatan oluşturdular. Ancak 500 yıl önce kadim bir medeniyetin çöküşü evreni alt üst etti. Dünyanın yaşadığı felaket sona ermiş olsa da, barış sağlanamadı. Teyvat evrenini tehdit eden tehlikelere karşı Mondstadt şehrine adımımızı attığımızda bizi şehri koruyan bir clan karşılıyor. Oyunda şimdilik sadece Mondstadt ve Liyue şehirleri mevcut daha ilerleyen dönemlerde oyuna daha fazla şehir ve içerik eklenecek.

Teyvat’ın kuzedoğusunda bulunan Mondstadt şehri özgür bir şehirdir. Dağların ve geniş ovaların arasından bulunan şehir, aslında oyunda bulunan iki büyük şehirden biridir. Burada ihtiyacımız olan hemen hemen her şey yer alıyor. Oyunda bulunan bir diğer şehir olan Liyue ise bir liman şehridir. Tıpkı Mondstadt’ta bulunan bir çok şey burada da mevcut.

Oyunun oldukça büyük bir açık dünyası mevcut ve bu dünya da yapabileceğiniz bir çok şey var. Haritanın belirli noktalarında hızlı seyahat edebileceğiniz belirli waypointler mevcut, denk geldiğinizde bunları açmayı unutmayın. Ayrıca harita üzerinde bulunan sandıkları mutlaka açın içerisinden çeşitli yapım materyalleri ve eşyalar düşmektedir.

Genshin Impact PC Inceleme

Karakterler

Yukarıda da bahsettiğim üzere oyunda toplam’da oynanabilir olarak 22 farklı karakter mevcut. Bu karakterlerin 14 tanesi Mondstadt şehrinde diğer 8 tanesi ise Liyue Harbor’da bulunuyor. Bu karakterleri almanın farklı yöntemleri mevcut. Kimisi yaptığınız görev gereği size veriliyor veya mağazada bulunan paketlerin içerisinde düşme imkanları var. Her karakterin kendine ait farklı yetenekleri ve geliştirilebilir özellikleri mevcut. Başlangıç olarak seviye 1 ile başlayan karakterleri geliştirip seviye atlatabilmeniz mümkün. Oyunda bulunan zindanların sonunda ki sandıktan düşen seviye atlama kitapları ile karakterlerinize hızlıca seviye atlatabilir ve karakterinizi güçlendirebilirsiniz.

Partinizi kurarken karakterlerinizin yetenek ağaçlarına göre kurmanızda fayda var. İster yakın dövüş karakteri ise büyücü seçebilirsiniz. Örneğin oyunun haritasında bulunan çeşitli bulmacaları çözebilmek için farklı kombinasyonlar uygulamanız gerekiyor. Bir sandığı açabilmek veya ortaya çıkarabilmek için bazı çeşitli düşmanları yenmeniz veya elementler ile lahitleri harekete geçirmeniz gerekecek. Tam da bu noktada dört kişilik karakter takımınızı iyi kurmuş olmanız gerekiyor. Oyunda bulunan hızlı karakterler arası geçiş ile birlikte bunları yapabilmeniz oldukça kolaylaşıyor.

Mondstadt Karakterleri

Yukarıda da bahsettiğim üzere Mondstadt şehrinde 14 karakter bulunuyor. Bunlar Aşağıdaki gibidir.

 • Jean
 • Amber
 • Lisa
 • Kaeya
 • Barbara
 • Diluc
 • Razor
 • Venti
 • Klee
 • Bennett
 • Noelle
 • Fischl
 • Sucrose
 • Mona

Liyue Harbor Karakterleri

 • Xiao
 • Beidou
 • Ningguang
 • Xiangling
 • Xingqiu
 • Chongyun
 • Qiqi
 • Keqing

Genshin Impact PC Inceleme 3

Genshin Impact Oynanışı

Oyunun oynanışına geldiğimizde ise oldukça kolay alışılabilen mekanikleri mevcut. Hızlı karakterler arası geçişler ile çeşitli kombolar yapabilmeniz mümkün. Adventure level oyunda oldukça önemli, haritada ve oyunun ana hikayesine bağlı kalarak yapacağınız tüm görevler Adventure seviyenizi yükseltebilir ve daha yüksek zindanlara girmeye hak kazanbilirsiniz. Ayrıca Adventure Level 16’ya geldiğinde diğer oyuncular ile birlikte oynamaya başlayabilirsiniz. Adventure Seviyesini 16 yapmadan diğer oyuncular ile birlikte oynayamıyorsunuz.

Oyunun bir diğer özelliklerin biri de elementlerin birbirleri ile olan etkileşimleri. Örneğin bir buz karakteri olan Kaeya ile oynadığınızda ufak bir su birikintisini dondurarak üzerinde yürüyebiliyorsunuz. Ya da bir büyücü olan Lisa ile oynarken suyun üzerinde bulunan düşmanlara elektrik akımı uygulayarak daha fazla hasar verebilirsiniz. Ya da alevli ok kullanan Amber karakteri ile birlikte sönmüş bir ocağın altını ateşleyerek yemek pişirebiliyorsunuz. Oldukça detaylı düşünülmüş bir çok sistem mevcut. Karakterinizin kullandığı silahı yükselterek daha fazla hasar vurabilir veya aynı türden olan eşyaları giyerek karakterinize ekstra özellikler kazandırabilirsiniz.

İnceleme yazımızın sonuna gelirken oyunu ortalama olarak 5-6 saat kadar oynadım ve naçizane fikrimi belirtmek istiyorum. Öncelikle oyunun dosya boyutu ortalama olarak 12GB civarlarında. Tamamen ücretsiz olarak oynanabilen oyun için çok üst düzey bir bilgisayara ihtiyacınız yok. Oyunun elbette artı ve eksileri var, örneğin ben çok uzun diyalog sahnelerini sevmiyorum bu yüzden belli bir süre sonra sıkmaya başlıyor. Ancak oyunun oynanışı ve içerik olarak beni oldukça tatmin etti. Bunun dışında çeşitli karakter seçenekleri olması oldukça güzel, sürekli aynı karakter ile oynamak zorunda kalmıyorsunuz. Dungeon sistemi ise daha farklı olabilirmiş bence ve diğer oyuncular ile oynamak için Adventure seviyesinin çok yüksek tutulduğunu düşünüyorum çünkü ortalama olarak 6 saatlik oynanış ile Adventure Level’ı 12 yapabildim. Ortalama 3-4 saat daha oynayarak Seviye 15’e anca getirebilirim.

Son olarak oyun Steam veya Epic Games Store üzerinden değil kendi sitesi üzerinden indiriliyor. Eğer sizde oyunu indirmek ve oynamak istiyorsanız buraya tıklayarak oyunun sitesine gidebilir ve oyunu indirebilirsiniz.

Genshin Impact Sistem Gereksinimleri

MINIMUM:
 • İşletim Sistemi: Windows 7 SP1, Windows 8, Windows 8.1, Windows 10 (64bit versions only)
 • İşlemci: Intel Core i5 ya da daha üstü
 • RAM: 8 GB
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GT 1030 veya daha üstü
 • DirectX: Version 11
 • Depolama Alanı: 15GB
ÖNERİLEN:
 • İşletim Sistemi: Windows 7 SP1, Windows 8, Windows 8.1, Windows 10 (64bit versions only)
 • İşlemci: Intel Core i7 ya da daha üstü
 • RAM: 16 GB
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1060 6 GB veya daha üstü
 • DirectX: Version 11
 • Depolama Alanı: 15GB

4 Yorum

 1. Tarık Buğra

  Ya kafayı yiyeceğim biri bana mantıklı bir cevap versin lütfen !

  Ben Genshin Impact için 27gb yer bıraktım diskimde.
  Başta 260mb launcher için yüklendi.
  Sonra 11gb gösterdiği ama aslında 12gb olan ilk kurulumu yaptı. (Yâni burada 26gblık kurulumun 12gbını kurmuş olması gerek !?)

  Baktım diskte 16gb yer kalmış, tamam devam edelim dedim.. Bir de ne göreyim.. Kurulum yapacaz kardeşim 26gb yer gerek diyor.. Yâhu kardeşim 26yı da geçtim bâzı sitelerde oyunun 30gb boş alana ihtiyacı var diyor. Mâdem öyle, az önce 12gbı ne diye yükledin lan !

  Ya bi’ hesaplama yaptım, oyun 30gb falan değil bildiğin 38gb istiyor.. Şöyle ki;
  12gb ilk kurulum olduğuna göre
  26gb da ikinci kurulum olduğuna göre
  Toplamda giriyor sana 38gb.

  Ama baktığında dosya boyutuna, 13gb yüklendi yazıyor..
  Sayın MiHoYo.. NEREYE YÜKLÜYORSUNUZ LAN 26GBI !?

  Yanıtla
 2. Tarık Buğra

  Yazdığım cevabı sildiğiniz için çok teşekkür ederim.
  Zâten sadece diğer insanları bilgilendirmek istemiştim.
  Dikkate aldığınız için çok teşekkürler.

  Yanıtla
 3. oyuncu

  oyunda kaç kişi online bağlanılıyor biz 4 arkadaşız birlikte oynayabilirmiyiz

  Yanıtla
  • ..

   evet en fazla 4 kişi ile beraber oynayabiliyorsun 4 kişiden fazla oynanmıyor

   Yanıtla

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol