Fortnite vs. PUBG: Hangisi Daha İyi?

İki en popüler battle royale oyunundan hangisini tercih ediyorsunuz?

Fortnite ve PUBG, hangisi daha iyi? Bu yazımızda iki popüler battle royale oyununda yer alan oyuncu sayısını, oynanış mekaniklerini ve grafikleri kıyaslıyoruz. 2017 yılı tam bir battle royale çılgınlığına sahne olurken, bu yıl da tam gaz devam ediyor.

Fortnite vs PUBG: Oyuncu Sayısı

Fortnite ve PUBG gibi multiplayer odaklı oyunlarda oyunun kalabalık olması önemli çünkü aksi takdirde beraber giriş yapacak kişiler bulmakta zorlanacaksınızdır.

Şimdilik Epic Games yapımı Fortnite oyuncu sayısıyla PUBG’yi geride bıraktı. Fortnite’ın oyuncu sayısı 40 milyona ulaşırken, PUBG’nin satış rakamları ise son dönemde yavaşladı. Tabii ki oyun seçimi yaparken tek kıstasınız bu olmamalı ama Fortnite’ı özellikle free to play olduğu için daha çok kişi oynuyor.

Fortnite vs PUBG: Harita

Her iki oyun da benzer mekaniklere sahip olsalar da, şaşırtıcı şekilde haritaları epey farklı. PUBG’nin Erangel ve Miramar haritaları Fortnite’a göre oldukça büyük fakat PUBG’nin de yeni haritası Sanhok Fortnite’dan ufak.

Dolayısıyla PUBG’nin büyük haritası oyuncular için şans öğelerinin azalmasına ve daha çok taktik üretmelerine imkan tanıyor.

Fortnite vs PUBG: Silah ve Eşyalar

Bu noktada da iki oyundaki silahlar epey farklı. PUBG’de yer alan silah ve eşya sayısı Fortnite Battle Royale’e göre daha fazla ve daha çok çeşitlilik var. Ayrıca PUBG daha çok gerçekçilik yönü ağır basan bir yapım vee Arma gibi askeri nişan alma oyunlarını sevenlere hitap ediyor.

Fortnite’da yer alan silahların sayısı ise daha az ve arcade hisleri daha yüksek. Dolayısıyla burada seçim sizin oynayış tarzınızla ilgili.

Fortnite vs PUBG: Grafikler

PUBG daha çok grimsi renklere ve daha ciddi gözüken askeri tarz grafiklere sahip. Fortnite’da ise canlı bir renk paleti ve çizgi film tarzı grafikler kullanılıyor. Fortnite bu yönüyle Team Fortress 2 ve Overwatch gibi oyunları da andırıyor.

Buna rağmen Fortnite’daki canlı renkler kimi zaman dezavantaj yaratabiliyor. Örneğin aşırı parlak durmanız kolaylıkla fark edilmenize yol açıyor. Bu durumda da galip taraf kişisel tercihlere bağlı.

Fortnite vs PUBG: Oynanış

İki oyun arasındaki en büyük fark Fortnite’da yer alan inşaat öğelerinde saklı. Fortnite daha arcade bir oynanış sunarken, PUBG ise daha gerçekçi mekaniklere sahip.

Fortnite’da çevreden tahta ve metal gibi materyaller topluyor, inşaat yapabiliyorsunuz. Oyunda bunu lehinize kullanmak mümkünken, PUBG’de ise sadece çevrede yer alan mevcut yapıları kullanabiliyorsunuz.

PUBG oynanış olarak daha stresli bir yapıda ve maçlar genellikle daha uzun sürüyor. Fortnite ise daha hızlı oynanış mekanikleri sunarken, tamamlamak da kolay oluyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>