FIFA, EA’den Her Dört Yıl İçin 1 Milyar Dolar İstemiş!

Electronic Arts ve FIFA arasındaki anlaşmazlığın nedeni ortaya çıktı. Söylenenlere göre FIFA, EA'den lisans haklarının kullanımı karşılığında her 4 yıl için 1 milyar dolardan fazla ücret talep etmiş.

Electronic Arts’ın (EA) 93’ten bu yana yayınladığı FIFA serisini yeniden markalandırmak istediğinden daha önce bahsetmiştik. ‘EA Sports FC’ için marka tescili yapan Amerikalı şirket, FIFA 23‘ü bu isimle piyasaya sürebilir.

New York Times’ın haberine göre EA, önümüzdeki 10 yıl için talep edilen yaklaşık 2,5 milyar dolarlık lisans ücreti nedeniyle FIFA isim hakkından vazgeçmeyi düşünüyor. Daha önce ödediğinin iki katı bir ücretle karşı karşıya kalan video oyun devi, bu nedenle müzakereleri dondurmaya karar verdi.

FIFA isim hakları

Aynı haberde FIFA’nın her dört yıllık Dünya Kupası döngüsü için 1 milyar dolar istediği ve markadan oyunun kendisi dışında para kazanılmamasını istediği de belirtiliyor. EA’in mevcut 10 yıllık isim anlaşması, gelecek yılın kasım ayında Katar’da düzenlenecek Dünya Kupası’nın ardından sona eriyor.

EA, bu hafta başlarında yayınlanan basın açıklamasında FIFA adıyla bağlarını kesmeyi düşündüğünü açıkça belirtti. Söz konusu açıklamada, şirketin futbol serisini yeniden adlandırma fikrini araştırdığı ve dünya futbolunun yönetim organı FIFA ile isim hakları anlaşmasını gözden geçirdiği resmi olarak doğrulandı.

FIFA EA lisans ücreti

Serinin geleceğine ilişkin bir kararın ne zaman verileceği belirsiz olsa da, EA’den yakın yakın zamanda iki önemli hamle geldi. Geçtiğimiz günlerde şirketin, profesyonel futbolcuların isimlerinin oyunda görünmesini sağlayan futbolcular birliği FIFPro ile mevcut anlaşmasını uzatmak için anlaşmaya vardığı duyuruldu.

Ayrıca yukarda da bahsettiğim gibi EA’in bu ay İngiltere Fikri Mülkiyet Ofisi ve Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi’ne “EA Sport FC” için ticari marka başvurusunda bulunduğu keşfedildi.

FIFA 23’ün hangi isimle geleceği belirsizliğini korurken, dilerseniz FIFA 22‘deki en potansiyelli genç yetenekler için buradaki içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz.

1993 yılında Ankara’da doğdu. Ege Üniversitesi Gazetecilik bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Aynı yıl, Tamindir'de içerik editörlüğü yapmaya başladı. Burada geçirdiği 2 yılın ardından Webtekno’da 1 yıl yazarlık ve editörlük yaptı. Şimdi yoluna Turkmmo'da devam ediyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol