Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

FIFA 22’nin En İyi Taktikleri

İlk 11'iniz için doğru formasyonu nasıl seçeceğinizi mi merak ediyorsunuz? İkonik futbol serisinin yeni oyunu FIFA 22'de uygulayabileceğiniz çok sayıda diziliş var. İşte FIFA 22'nin en iyi taktikleri.

FIFA 22’nin en iyi taktikleri ile karşınızdayız. FIFA 22‘de başarılı olmak ve takımınızı zafere taşımak için dikkat etmeniz gereken pek çok husus var. Bunlardan biri elbette ki doğru oyuncu grubunu bir araya getirmek.

FIFA Ultimate Team‘de Messi, Ronaldo ve Mbappe gibi yıldızları dahi alsanız, eğer doğru kimyayı, taktiği, dizilişi ve oyun stilini uygulamıyorsanız başarılı olmanız son derece güç. Bu nedenle, oyuncularınızdan en iyi şekilde yararlanmak için, FIFA 22 taktikleri üzerine dikkatlice düşünmelisiniz. Öyleyse lafı daha fazla uzatmayalım ve sizi FIFA 22’de zafere götürecek en iyi dizilişlere birlikte göz atalım.

Ultimate Team İçin En İyi FIFA 22 Taktikleri

1. 4-4-2

FIFA 22'nin en iyi taktikleri 1

Klasik ama etkili. Diego Simeone’nin Atletico Madrid’i bunu muazzam bir şekilde kullanıyor. Orta sahadaki baskıyı azaltıyor ve daha iyi takımlara karşı kontra şansı yaratıyor. FIFA Ultimate Team‘de yeni olsanız dahi bu diziliş size fayda sağlayacaktır. İki merkezi orta saha oyuncusundan birine ofansif, diğerine ise defansif roller atayarak ikinci bölgeyi kontrol altına alabilirsiniz.

Topu kaybettiğinizde arka beklerin savunmaya geçtiğinden emin olun ve bu forvetleri hareket ettirmek için uzun paslar kullanın. Bu formasyonunun sorun yaşadığı yer ise rakibin orta sahada, hücumcu üç orta kullanarak sayıca fazla olabileceği ve akıllı menajerlerin bireysel rolleri buna göre uyarlayacağı yerdir. Ayrıca 4-4-2 dizilişinde kanat oyuncuları git gel yapacağı için disiplinli ve hızlı olmaları da çok önemli.

2. 4-3-2-1

fifa 22 dizilişler

FIFA oyuncularının en sevdikleri dizilişlerden 4-3-2-1, son dönemde FUT dünyasında oldukça moda. Bu dar formasyon ile dar alanda üçgenler yapabilir ve orta sahaya hakim olabilirsiniz. Orta saha üçlüsünü bir çapa (6 numara diyebileceğimiz geride görev yapan) ve iki box-to-box orta saha oyuncusu olarak ayarlayın. İki ofansif orta saha oyuncunuzu merkezde tuttuğunuzdan ve ters ayaklı olduklarından da emin olun. Bu onların topu almalarını, içeri dönmelerini ve şut atmalarını sağlar.

3. 4-2-2-2

formasyon

Serideki diğer oyunlar gibi FIFA 22’nin de en popüler dizilişlerinden biri, hiç kuşkusuz 4-2-2-2 olacaktır. Çok sayıda hücum seçeneği sunan bu formasyon, dört savunma oyuncusu ve iki defansif orta saha ile son derece dengeli bir görüntü veriyor. Rakip konsantrasyonunu kaybedene kadar topu elinizde tutup, ardından tüm gücünüzle atağa kalkabilirsiniz. Bu dizilişte sol CAM pozisyonuna sağ ayaklı, sağ CAM pozisyonuna ise sol ayaklı oyuncular koyun. Ayrıca hücumda hareketli forvetler tercih etmeniz halinde etkinliğinizi daha da artırabilirsiniz.

4. 4-1-2-1-2

FIFA Ultimate Team taktikler

Savunmada daralan ve hücumda akordeon gibi genişleyen orta saha dizilişi, 2015’te Juventus ve Liverpool’un büyük bir etki yaratmasıyla popüler oldu. Bu dar formasyon, top tekniği iyi bir CDM ve isabetli pas oranına sahip bir CAM gerektiriyor. Hücumda ise ileriye koşu atacak beş oyuncu belirleyin.

5. 3-4-1-2

diziliş

FIFA 22’de kullanabileceğiniz en iyi üçlü savunma dizilişlerinden biri olan 3-4-1-2, sağlam bir arka defans üçlüsüne ve iyi kanat beklerine ihtiyaç duyuyor. Eğer rakibiniz otobüsü çekmişse, savunmayı delmek için bu formasyonu deneyebilirsiniz. Orta sahanın merkezinde yer alan oyuncularınız için ‘Get in the box’ seçeneğini uygulayın. Bu sayede köşede ve dışarda durmak yerine içeri geçerler.

6. 4-3-3

4-3-3 taktik

4-3-3, FIFA 20 ve 21’de en sık kullanılan dizilişlerden biriydi. Bu formasyonda rakip kanatları birbirine bağlayan iki forvet, iki box-to-box orta saha oyuncusu ve orta sahaya hükmeden bir çapaya ihtiyacınız var. Fakat ileri üçlünün son derece hızlı oyunculardan oluşmasına özen gösterin. Orta sahada kontrolü sağlamanız ve ileri uçta geniş alanlar bulmanız mümkün. Fakat aynı zamanda kontralara karşı savunmasız kalabilirsiniz.

7. 4-5-1

fifa diziliş

4-3-3’ü etkisiz hale getirmek istiyorsanız, 4-5-1’in defansif sağlamlığı ve kalabalık orta sahası tam size göre. Bu dizilişte İçeri kat edebilen ve orta yapabilen hızlı kanatlara ihtiyaç duyuluyor. Dizilişten en iyi şekilde yararlanmak için hücumda ‘Fast Build Up’ ve savunmada ‘Drop Back’ seçeneklerini ayarlayın. Kanat oyuncularından da içeri orta kesmelerini isteyin.

8. 3-5-2

fifa 22 en iyi taktikler

İtalya menşeli bir üçlü diziliş olan 3-5-2, oldukça hızlı kanatlara ihtiyaç duyuyor. Stoperler ise derin bir orta saha ile üçlünün bir parçası tarafından destekleniyor. Çıkacağınız kontralardan etkili şekilde yararlanmak için ileri ikiliyi iyi ayaklardan seçin. Ayrıca orta sahada agresif olmanız gerekiyor. Rakip savunma yapıyorsa, topa sahip olmaktan çekinmeyin. Boşluğu gördüğünüz doğru zamanda ise atağa kalkın.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.