Farming Simulator 19 İncelemesi

Farming Simulator 19 bu sene neler sunuyor?

Modern video oyunları ‘adanmışlık’ istiyor. Her hafta birkaç saat başına oturup biraz vakit geçirebileceğimiz, daha sonra yenisiyle değişebileceğimiz oyunlar geride kaldı. Bugünlerde yapımcılar oyunculardan çok daha fazla vakit istiyor. Saatler süren hikayenin ardından ‘farm’ aşaması başlıyor ve en iyi özellikler, en iyi eşyalar için çabalıyoruz. Farming Simulator 19 ise biraz daha eski tip bir yapım ve sadece tek bir şeye, çiftçiliğe odaklanıyor.

Farming Simulator 2008’den beri serinin yedinci oyunu olan Farming Simulator 19, bizi yine bir çiftçi rolüne koyuyor ve sizden yaratıcı bir işletme kurmanızı istiyor. İsviçreli yapımcı Giants Software tarafından geliştirilen Farming Simulator 19, seride ufak ama önemli değişiklikler yapıyor Bu yeni oyunla birlikte Farming Simulator serisine dinamik hava durumu sistemi, yeni ekin tipleri ve John Deere marka araçlar ekleniyor. Tüm bunlar büyük geliştirmeler değil fakat muhtemelen serinin hayranlarını mutlu edecektir.

Farming Simulator 19’a yapılan önemli değişikliklerden biri oyunu artık 3 farklı tek kişilik modda oynayabiliyor oluşumuz. Modların birinde oyuncunun elinden tutuluyor ve zaten stokları ve araçları olan bir tarla veriliyor. En zorlu modda ise karşımıza gerçekçi ekonomi modeli çıkıyor ve her şeyi baştan kuruyoruz. Oyunda kazanmanın bir yolu yok, hatta kazanma diye bir şey de yok. Tek göreviniz ve amacınız ise iyi bir çiftçi olmak!

Bir çiftçi olmak bazen zorlu, bazen de eğlenceli bir macera oluyor. Elinizdeki farklı enstrümanlar, bolca yeni araç ve farklı ekin tipleri bulunuyor. Başlangıçta oyunun arayüzü ve yapısı epey zorlayıcı geliyor. Sonuçta bu bir simülasyon oyunu ve ilk saatlerce çok karmaşık duruyor. Fakat alıştıktan sonra işler biraz daha kolaylaşıyor. Yine de onlarca farklı bitkiyi ekip biçmek için tüm bu farklı aletler ve araçlar üzerinde ustalaşmanız gerekiyor. Oyunda bir tutorial yani eğitim bölümü bulunuyor. Açıkçası oldukça da faydalı fakat yine de her şeyi size öğretmiyor.

Farming Simulator 19’da çevre ve nesneler oldukça detaylı hazırlanmış. Her ne kadar grafikler bir önceki nesilden kalmış gibi gözükse de, kötü de değiller. Elbette bir Red Dead Redemption 2 kalitesi arayanlar başka yere baksalar iyi ederler. Oyunun asıl odak noktası tabii ki simülasyon ve bu konuda grafikleri oldukça yeterli.

Tek düze single player modu bir yana, Farming Simulator 19’da aynı zamanda online multiplayer modu da bulunuyor ve burada arkadaşlarınızla beraber tarla sürebiliyorsunuz! Bu aslında serinin bir önceki oyunun devamı niteliğinde ve iyi bir çeşitlilik sunuyor.

Diğer bir başarılı eklenti ise artık canlı hayvanların da eklenişi olmuş. Sadece tarla sürmek, ekin biçmek yerine artık çiftlik hayvanları da yetiştirebiliyorsunuz ve çiftliğinizi daha gerçekçi şekilde kurup çeşitlilik katıyorsunuz. Atlar yeni bir özellik ve traktörlerin yanı sıra alternatif bir taşıma imkanı da sunuyorlar. Aynı zamanda atların performans özelliklerini geliştirmek için her gün birkaç kere sürülmeleri gerekiyor. Üstelik bu şekilde satıldıklarında da daha çok para getiriyorlar.

Farming Simulator 19’un başta da dediğim gibi tek bir amacı var, o da keyif alacağınız bir çiftlik kurmak. Oyun bu tasarımı tamamıyla kucaklıyor. Bu yüzden de ufak tefek buglar ve tarihi geçmiş grafikler kesinlikle göze batmıyor. Açıkçası birbirine tekrar eden, sizi bir şeyleri başarmanız için zorlayan oyunlar yerine bu seferlik Farming Simulator 19’u tercih edebilirsiniz. Emin olun bazen düşmanları öldürmek ya da aşılmaz engelleri aşmak yerine tarlaları ekmek, biçmek, hayvanlar yetiştirmek daha keyifli geliyor.

Artıları:

  • Eğlenceli, rahatlatıcı oynanış

  • Bolca alet ve araç

  • Çiftlik hayvanları

Eksileri:

  • Eskiyen grafikler

  • Ufak tefek hatalar

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol