Evercade, Avrupa’da Yayınlanmamış Oyunları Getiriyor

Retro oyun severler için yeni dönem başlıyor.

Evercade, çıktığı günden bu yana atari severlerin oldukça beğendiği, ilgi çekici bir el oyun cihazı olarak ses getirdi. Yakında kullanıcılara çok oyunculu oynamayı destekleyen bir güncellemenin de yolda olduğu biliniyor.
Bir yıldan biraz fazla bir süre içinde sistem, retro meraklısı ve koleksiyoncu kitlenin dikkatini çeken benzersiz bir koleksiyonu oluşturmayı başardı.

Sistem yaratıcısı Blaze Entertainment, koleksiyona katılan 23. kartuşun ‘Renovation Collection 1’ olduğunu onayladı. Bu oldukça ilginç, çünkü çok kasıtlı hedef, nadir bulunan ve daha önce Avrupa’da hiç piyasaya sürülmemiş oyunların resmi lisanslı sürümlerini piyasaya sürmek.

evercade haber fotosu kesinlikle

Kartuşta orijinal olarak Telenet Japan ve ayrıca ABD’de Renovation tarafından yayınlanan 12 oyun bulunacak. Bu oyunlar hiçbir zaman hiçbir yayıncı aracılığıyla Avrupa’ya ulaşmadılar, ancak Blaze Entertainment, koleksiyonu bir araya getirmenin resmi hakları için Edia Co Ltd ile birlikte çalıştı.

Kartuşun içerisinde yer alacak oyunlar ise:
Arcus Odyssey
Beast Wrestler
Dino Land
El Viento
Exile
Final Zone
Gaiares
Granada
Sol-Deace
Traysia
Valis: The Fantasm Soldier

şeklinde duruyuldu.

Oyunların hepsi 16-bit döneminden, sadece Arcus Odyssey Super NES’te yer almıştı. Diğer oyunların çoğu (tamamı değil) Sharp X68000 gibi daha az bilinen Japon ev bilgisayarlarıyla birlikte SEGA Genesis’te yayınlanmıştı. Sol-Deace, Avrupa’da Sol-Feace olarak piyasaya çıktı ancak orijinal 16 bit kartuşlar yerine yalnızca CD ile satışa sunulmuştu.

evercade haber 3

Ön siparişler, oyunlar 2022 başlarında piyasaya sürülmeden önce Kasım ayına kadar açılmayacak. Evercade koleksiyonları için fiyatlandırma genellikle 20 Euro civarında olsa da bu yeni seri için henüz bir fiyatlandırma yapılmış değil.

Atari’nin tekrar bilgisayar oyunu üretme niyeti varken bu konsolun ne kadar başarılı olacağı merak konusu. Evercade‘e ülkemizden ulaşmak imkansız olmasa da kur farkından dolayı çok büyük bir miktarı gözden çıkarmanız gerekiyor. Bakalım bu proje daha da yaygınlaşıp ülkemizde de makul fiyatlara satılabilir hâle gelecek mi?

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol