Escape From Tarkov Başlangıç Rehberi

Escape from Tarkov isimli oyunda işinize yarayacak temel bilgileri öğreneceksiniz.

Tarkov’dan kaçış olarak geçen Escape from Tarkov isimli oyun g erçekçi ve zor bir FPS oyunu olarak nitelendiriliyor. Taktiksel birinci şahıs nişan oyunudur. Oyunda hemen hemen her şey gerçekçi olduğundan çoğu kişiye zor gelmektedir. Yüksek detaylı silah ve modların bulunduğu oyunda gerçekten bir Hardcore havası esmektedir. Oyunu karmaşık yapan şey ise HUD elementleri ve karışık kontrol sisteminin olmasıdır.

Oyunda sağlık ve mühimmatınızı göremiyorsunuz. Hedef ya da düşman işaretleme de bulunmuyor. Bende sizlere oyunla ilgili temel bilgiler vermek için böyle bir konu açmaya karar verdim. Escape from Tarkov başlangıç rehberi isimli bu konuda bir çok bilgi ve ipucuna ulaşacaksınız. Bu sayede başlangıç için bir nevi yeterli bilgilere sahip olacaksınız.

escape from tarkov baslangic rehberi 2

Escape From Tarkov Başlangıç Rehberi

Konu başında oyun biraz karışık demiştim hatırlıyorsunuz değil mi? Bu karışıklığı şöyle anlatayım size, normal olarak WASD tuşları ile hareket ediyorsunuz ama sağa sola yaslanmak için ALT + A ya da D tuşlarını kullanıyorsunuz. Bunun gibi bir çok tuş kombinasyonu bulunuyor. Demek istediğim bu. Bunlara oynadıkça alışacaksınız zaten. Şimdi işe yarayacak bilgilere geçelim.

Oyunda mahsur kalmış bir paralı asker olarak oynuyorsunuz. Tarkov isimli yerde hayatta kalma mücadelesi veriyorsunuz. Burada ki amacınız ise buradan kaçmanızı sağlayacak eşyaları bulmak ve oradan tüymek. Başlangıçta bu oyunda sık sık öleceksiniz bunu sakın dert etmeyin ve oyundan soğumayın. Gayet normal bir durum. Pes etmemek en önemli şeydir.

Kontroller

Oyunda ki kontrolleri iyi öğrenmeniz gerekiyor. Kontrollere tam anlamı ile alışırsanız işiniz oldukça kolaylaşır. Hangi durumda ne yapacağınızı bilir ve rahatlıkla yaparsınız. Burada düşman ya da hedefleme yok. Ekranda size bilgile veren görsel şeyler yok. Bu yüzden mekansal gerçekçiliğe kendinizi tamamen bırakmanız ve bütün hislerinizi de açmanız gerekiyor.

“R” tuşu ile silahınızı dolum yapabilir “TAB” tuşu ile envanterinizi görebilirsiniz. Eğilebilir ya da ne kadar eğilebileceğinizi de ayarlayabilirsiniz. Bunu yapmak için de “C” tuşuna basılı tutup aşağı yukarı ayarlama yapabilirsiniz. Bu detaylı kontrol tuşları listesini internette rahatlıkla bulabilirsiniz.

Ekipman

Doğru ekipmanları kullanmakta oldukça önemlidir. Bir baskın yapmadan önce envanterinizi açarak ekipmanları seçmeniz gerekecek. Konteynır da bulunan eşyalar ölseniz bile yok olmaz. Bu yüzden konteynırın içi ne kadar geniş olursa sizin için o kadar güzel olacaktır. İlk baskın için biraz mermi ve tabanca alın. Hatta bir yelek ve sırt çantası da yağma yapmak için lazım olacaktır.

Şarjörleri yeniden dolum yapmak içinde yeleğinize koyabilirsiniz. Eğer envanteriniz neredeyse boş ise şansınızı bıçak ile deneyebilirsiniz. Ama çok taktiksel oynamanız gereklidir. Bunun nasıl yapılacağını Youtube’da bulabilirsiniz.

Canınız içinde her zaman sağlık paketi, ilaçlar ve yara bandı gibi şeyler taşıyın. Bunlar oldukça önemli ve hayat kurtaran şeylerdir. Ağrı kesicileri de kullanabilirsiniz. Ölürseniz üstünüzde ki her şeyi de kaybedersiniz unutmayın.

Botlar

Oyun size güzel bir özellikte sunuyor. Çevrim dışı olarak botlarla oynamak. Evet bunu sık sık yaparsanız oyunun oynanış mekaniğini yapısını kısa sürede çözmüş olursunuz. Silahları kullanarak bir nevi tecrübe kazanırsınız. Yani kendinizi bu şekilde eğitebilirsiniz. Ayrıca bu oyun modunda araştırma da yapabilir bir çok yeri gezebilirsiniz.

Yağmalamak

Oyunda yağmalayacağınız bir çok yer olacak. Düşmanlar, kutular ve benzeri bir çok şey. Yeşil kutular içinden genelde askeri malzemeler çıkmaktadır. Ama her zaman düşman yağlamak daha karlı bir iştir. Çünkü amacımız silah ve ekipman bulmaktır ve bu da diğer oyuncularda her zaman bulunur.

Ayrıca oyunda değersiz gibi gözüken çikolata limon gibi şeyleri de alabilirseniz alın. Bunlar alış veriş için kullanılabilir. Ticareti ana menüden gerçekleştirebilirsiniz. Boş yeriniz varsa her şeyi almaya çalışın. İşte bu yüzden bir sırt çantası önemlidir.

Düşmanlar

Çoğu kişi bu oyunu zor ve gerçekçi olduğu için almış durumda. Bunu bilerek oynayın. Yani düşmanlarınızı asla küçümsemeyin. Hardcore tarzında oyunları seven ve iyi oynayan bir sürü kişi var biliyorsunuz. Oyunda en başta dediğim gibi bütün hislerinizi aktif etmeye çalışın. Sakin ve soğukkanlı olun. Özellikle ses kasın ses. Burada her şey gerçekçi, sesler bile. Bu yüzden avcı moduna geçin. Düşman benim yerimde olsaydı ne yapardı tarzından düşünün. Ya da tam tersi.

Fazla ayakta durmayın. Hep eğili olarak durun. Tek yapmanız gereken doğru anı beklemek ve düşmanı kafadan vurmak. Bu sayede anında yok edersiniz. Kapışma sırasında bir yandan da etrafınızı kontrol etmeye devam edin. Sesi duyan çoğu kişi sizlere doğru gelecektir. Nerede olduğunuzu da aklınızda tutmaya çalışın. Düşmanın cesedi açık alanda ise bunu yağmalamak için etrafa baka baka gidin ve yere yatarak yağma yapın.

Escape From Tarkov rehberimizin sonuna geldik. Yeni başlayanlar için oldukça işe yarayacak bilgileri sizlere vermiş oldum. Sormak istediğiniz bir şey olursa yorum yaparak sorabilirsiniz. Görüşmek üzere.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol