Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Epic Games CEO’sundan Apple’a “Metaverse'” Suçlaması

Epic Games CEO'su, metaverse motorları için Apple'a karşı mücadele edeceklerini belirtti.

Epic Games CEO’su Tim Sweeney, şirketin metaverse vizyonunun potansiyelini durduran tek şeyin Apple olduğunu açıkladı. GDC 2023 sırasında Epic Games, oyuncuların kendi oyunlarını kreatif modda ücretsiz oluşturmalarına olanak tanıyan Unreal Editor for Fortnite’ı yayınladı. GDC 2023’te GamesIndustry.biz ile yaptığı bir röportajda Sweeney, Epic’in oyun endüstrisindeki ekosistemi değiştirmek için tasarladığı metaverse planından bahsetti.

CEO, “Oyun endüstrisi açık bir sistem için mükemmel bir yer çünkü şartları dikte edebilecek tek bir baskın şirket yok. Yine de, şu anda Epic’in önünde duran bir Apple engeli var.” dedi. Devamında Sweeney: “Ya metaverse’i bitirmeye çalışacaklar ya da tüm karı kendilerine almaya çalışacaklar. Apple, rakip bir tarayıcı motoru kullanmanıza izin vermiyor. Bu yüzden Apple’ın sınırlı metaverse motorunu kullanmalısınız.” dedi.

Epic Games Apple İle Mücadele Edecek

Epic Games

İnsanların metaverse için harcadığı emekleri yok etmek amacıyla, Apple’ın tüm platform kurallarını değiştirebileceğini söyleyen CEO, gerçek ve sağlam bir antitröst yasasına ihtiyacı olduklarını belirtti. Planlara geçmeden önce, mücadele edecekleri ilk şeyin ise bu konuda çıkarılabilecek yasalar olduğunu söyledi. Son zamanlarda Meta, metaverse ve NFT yatırımlarını Facebook ve Instagram için azaltacağını belirtmişti. Ardından EVE Online geliştiricileri, yine metaverse dünyasına bağlı bir proje gerçekleştireceklerini duyurdu.

Epic Games CEO’su son sözlerinde ise şunları söyledi: ”Bunu yapmak için pazar güçlerini ve donanımlarını kullanmamıza izin verilmeli. Diğer türlü Apple, sektörü tamamen eline alıyor. Bu yüzden bununla uzunca bir süre savaşmamız gerekiyor. Eminim ki ekibim ve ben, bu ve diğer tüm zorlukların üstesinden geleceğiz.”

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.