Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Epic Games CEO’su, Valve’a Küfürlü Mail Yollamış

Epic Games'in kurucusu ve CEO'su Tim Sweeney, Gabe Newell'a Steam politikaları küfürlü bir mail attığı ortaya çıktı.

Dünyanın en büyük dijital oyun mağazalarından ikisinin sahibi karşı karşıya. Fortnite’ın arkasındaki Epic Games’in kurucusu ve CEO’su Tim Sweeney, Steam’in sahibi Valve’a karşı açılan davanın bir parçası olarak sızdırılan eski bir mailde Gabe Newell‘ın şirketine “assholes” (pislikler) dediği ortaya çıktı. GameDiscoverCo tarafından tespit edilen e-posta dizisinde Sweeney ve Valve’ın patronu Newell arasında Steam’in politikaları hakkında bir tartışma yaşanıyor.

2017 yılında Newell’dan Sweeney’e gönderilen bir mailde “Sizi kızdıracak bir şey yapıyor muyuz?” diye soruluyor ve Valve’dan Sean Jenkins’in geliştiricilere verilen Steam key’lerin kısıtlanmasıyla ilgili bir gönderisine atıfta bulunuluyor. Sweeney buna karşılık, platformun aldığı yüzde 30 komisyonun artık haklı gösterilecek bir yanının olmadığını belirten bir yanıt veriyor.

Epic Games CEO’sundan Gabe Newell’a: Pislikler

Kısacası Epic Games CEO’su, kesilen ücretin çok orantısız ve haksız olduğunu savunuyor. 2018 yılında Valve, Steam’de yüksek hasılat sağlayan oyunlar için bu oranı yüzde 20’ye kadar düşürmüştü. Nitekim tartışmanın odak nokta da tam olarak burası. Küçük geliştirilen daha fazla desteklenmesi gerektiğini savunan Sweeney, mailin bir yerinde “you assholes” diyerek Valve’a hakaret ediyor.

epic games ceo valve
Epic Games CEO’su Tim Sweeney, Valve’ın patronu Gabe Newell’a Steam politikaları hakkında attığı mailin bir yerinde “you assholes” diyor.

İlgili ifadenin yer aldığı cümle aynen şöyle: “Şu anda siz pislikler dünyaya güçlü ve kuvvetli olanların özel şartlara sahip olduğunu, yüzde 30’un ise küçük insanlar için olduğunu söylüyorsunuz. Neden tüm geliştiricilere daha iyi bir anlaşma vermiyorsunuz?” Bu konu daha sonra Valve COO’su Scott Lynch tarafından hem Gabe Newell hem de Erik Johnson’a iletildi. Lynch’ın maile cevabı ise “You mad bro?” (Sen deli misin kardeşim?) oldu.

Sosyal medyada büyük bir ses getiren bu yazışma, Valve ile bağımsız geliştirici Wolfire arasında 2021 yılında açılan antitröst davasının bir parçası olarak ortaya çıktı. Valve’ın indie geliştiricilerden daha yüksek pay alıp, AAA yayıncılardan aynı oranda almıyor olması, uzun zamandır tartışılan bir konu. Epic Games CEO’su, anlaşmanın adil olmadığını ve bağımsız geliştiricilerden daha az komisyon alınması gerektiğini savunuyor.

Peki, sizin bu konudaki tavrınız ne? Sizce hangi taraf haklı? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere aktarabilirsiniz.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.