En Özenti MMO Oyunlar

MMO dünyasının en özenti oyunlarını bir araya getirdik

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Oy Kullanılmamış)
Loading...
En Özenti MMO Oyunlar


Dünya üzerinde sayısız MMO oyun mevcut. RPG’den tutun FPS’ye bütün oyunların elbette esinlendiği konular veya tarihsel olaylar var. Fakat bazı oyunlarda var ki resmen başka bir oyundan özentilik etmiş gibi görünür. İşte bu oyunları sizler için belirledik. Firmaları suçlamıyoruz fakat daha yaratıcı şeylerin çıkması elbette daha güzel olacaktır. Yazımızda parantez içindeki oyunlar özenti yapılan oyunlardır, parantez dışındakiler ise özenti yapan oyunlar.

C9: Continent of the Ninth Seal ( Vindictus )
Konsept olarak tamamen aynı bir yapıya sahip olan C9, neredeyse tamamen Vindictus adlı oyunun kopyasıdır. Oyunun haritaları, sistemi,  yetenekleri ve hatta effektleri bile Vindictus oyunundan esinlenerek yapılmıştır. Vindictus’u ele alacak olursak, görev sistemi biraz daha zorlayıcı ve akıcı bir hikayesi mevcut fakat gerçekten zorlayıcı bir sistemi var. C9’da ise biraz daha kolaylaştırılmış görev ssitemi bulunmakta. Tek başına dahi bitirebildiğiniz görevleriniz oluyor. C9’u ele alacak olursak oyun detay olarak Vindictus’tan bir daha gelişmiş. Nedeni ise PvP sistemi daha detaylı olarak eklenmiş ve daha fazla sınıf var. Her iki oyunda da form dğeiştirme özelliği mevcut. Fakat bana soracak olursanız, Vindictus eski bir oyun ve C9 ondan daha sonra yapılmış bir oyun, elbette daha gelişmiş olması muhtemel.

Rust (Minecraft)
Yine konsept oalrak hayatta kalmayı ele alan Rust, Minecraft’ın gelişmiş bir modeli diyebiliriz. Yapısal olarak tamamen aynı şekilde dizayn edilmiş olan oyunda, Minecraft kadar ayrıntılı olmasa da yine eşyalarınızı kendiniz yapıyorsunuz. Hayvanlar avlayıp evinizi barkınızı kuruyorsunuz. Fakat bakıldığı zaman aslında iyi anlamda bir gelişme diyebiliriz. Sonuçta eskilerin eskimeyen oyunu olan Minecraft’ı yeniden ve restore edilmiş bir halde hayata getiren Rust’ın en büyük eksiği ise herhangi bir hayatta kalma zorluğunun olmaması.

League of Legends (DOTA 2)
Bu konuya bir açıklık getirelim, DOTA ve LoL hiçbir zaman birbirinden özenti olmadılar. Mantığıda ikisininde tarzı MOBA bu nedenle elbette benzerlikleri olacaktır. Fakat LoL’ün Dota karakterlerinden çoğundan özendiğini görebiliyoruz. Pudge-Mundo  veya Nocturne- Spectre olarak düşünebiliriz. Fakat şu da var ki DOTA 2 yaş ortalaması olarak daha üst yaşlara hitap eder çünkü zordur. Fakat LoL her kesimden oyuncunun anlayabilecğei basit bir yapıya sahiptir. Bunun yanında iki oyununda haritalarının aynı elden çıktığını da unutmayalım.

The İnfestation: Surival Stories ( DayZ Mod)
Bir zamanlar ARMA 2’nin modu olarak ortaya çıkan DayZ, henüz mod aşamasındayken bazı yapımcılar bunu farkettiler ve oyun bağımsız sürüme çıkmadan ona benzer bir oyunu ortaya çıkardılar. Elbette bu acele ile işi ellerine yüzlerine bulaştırdılar. İsim hakkından bile davaya giren ve eski ismi olan The WarZ’yi değiştiren The İnfestation: Surival Stories, DayZ’den özenmiş ve bir hayatta kalma oyunu çıkartmıştı. Fakat elbette ki fazla başarılı olamadı. hatta oyunun dosyaları dahi çalındı.

League of Angels (League of Legends)

Resmen dosyalarını almış gibi davranıp karakterleri dahi aynı şekilde yapılmış olan LoA, LoL’ün tabiri caizse çakması denecek kadar özenti bir halde. Hatta verdiği reklamlardan bazılarında LoL karakterlerini arkaplan resmi olarak da kullanmışlar. Oyunun yapısını gelecek olursak bu özentiliği sadece yaşadığını ancak başarılı olamadığını görüyoruz. Yapımcıyı firmaya saygılar fakat daha fazla söze gerek yok sanırsam, isim benzerliği ile oyuncu çekmeye çalışmak. Dilerseniz kendiniz görün TIKLAYIN

R.I.P Final Bullet ( Counter Strike)
R.I.P güzel oyun fakat bir benzerliği var ki oyuncuları bir anda “ben gelişmiş bir CS mi indirdim ?” sorusuna sürüklüyor. Oyunda herşey çok güzel ama silahların yapısı, nişan alma olayı ve en önemlisi de harita kaplamaları CS’nin birebiri diyebilecğeiniz bir şekilde dizayn edilmiş. Elbette oyunun boyutu grafiklerine göre gayet iyi. Ve oyunda inanılmaz güzel diyebileceğiniz oyunlardan. Fakat bu kadar güzel bir oyundan insan biraz daha fazlasını bekliyor haklı olarak.

2 Yorum

  1. Baktılar oyun tutuyo hemen ctrl c ctrl v bir 2 şeyi değiştir yayınla millet çok uyanık çinlilerin telefon kopyaladığı gibi bunlarda oyun kopyalıyor 🙂

    Yanıtla
  2. lol ve dota2’ye çok güzel değinmişsin umarım artık hangisinin çakma olduğunu anlarlar 😀

    Yanıtla

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol