Elden Ring PlayStation 4 Pro ve Xbox One X Performansı

Elden Ring'in Kapalı Beta Testi sırasında yayınlanan görsel karşılaştırmalar bazı performans sorunlarını gözler önüne serdi ancak aynı zamanda eski konsol sahipleri de umutlandı.

Elden Ring, From Software’in 9. nesil konsolları hedefleyen ilk oyunu ve bu platformlara yönelik sürümleri ile PC sürümü üzerine en çok çalışılan kısım olacak. Peki ya eski konsolların sahipleri ne yapacak?

En azından en güçlü son nesil modellerde, oyunla nispeten rahat bir macera yaşama şansları da olacak. Bunun için, ElAnalitsaDeBits kanalı tarafından YouTube ve Digital Foundry’de yayınlanan, farklı konsollarda kaydedilen Elden Ring’in görsel karşılaştırmaları yapıldı. Aşağıdaki görüntüleri izleyebilirsiniz.

Elden Ring Konsol Performansı Nasıl?

Konsol görüntüleri oyunun son kapalı beta testi sırasında alındı, yani oldukça erken bir sürümden bahsediyoruz. Belki de bu yüzden Elden Ring, Xbox Series X ve PlayStation 5’te bile tüm platformlarda bazı küçük animasyon akıcılığı sorunlarından muzdarip. Diğer bir nokta ise, diğer FromSoftware oyunlarında olduğu gibi PlayStation 4 ve Xbox One’da yaşanan kare hızı dalgalanma sorunu oldu.

Eski nesil platformların daha güçlü sürümleri olan PlayStation 4 Pro ve Xbox One X ise beklendiği gibi çok daha iyi performans sağladı. Her iki cihazda da kararlı (veya kararsız) 60 FPS değerini yakaladı ancak eski Dark Souls 3’te bile imkansız olduğu için kimsenin bunu beklemiyordu. Ayrıca PlayStation 5 ve Xbox Series X’in performans modunda bile Elden Ring’de tutarlı 60 FPS olmayacak.

Bandai Namco, piyasaya sürüldükten sonra, PS4 Pro ve Xbox One X’teki Elden Ring’in kilitli 30 FPS’de çalışacağını doğruladı.

PlayStation 5 ve Xbox Series X’in daha ayrıntılı grafikler ve daha yüksek çözünürlük (kalite modlarında doğal 4K’ya kadar) eklemesiyle, Xbox Series S bile daha hızlı yükleme süreleri açısından 8. nesile göre elbette bir avantaja sahip.

Elden Ring

Daha önceki raporların aksine, temel PlayStation 4 ve Xbox One modellerinde işler çok daha kötü. Her iki platformda da 30 FPS’in altında düşüşler mevcut. Xbox One, Digital Foundry’nin testlerinde zaman zaman sadece 20 FPS’e kadar düştü.

FromSoftware’in önceki oyun testleri bağlamında, büyük optimizasyon ayarlarına çok fazla güvenemesek de, olasılığın tamamen göz ardı edilemeyeceğini de belirtelim. Elden Ring Kapalı Beta Testi, yaygın olarak bilindiği gibi, oyunun performansı üzerinde önemli bir etkisi olabilecek duyurulan ışın izleme desteğinden bile yoksundu. Bu seçenek lansman sırasında mevcut olmayacak; Bunu PS5 ve XSX güncellemesinin bir parçası olarak alacağız.

Bu durumda, FromSoftware’in rahat bir Işın İzleme oynanışı sağlamak için iyileştirmeler yapması ve aynı zamanda oyun motorunun performansını iyileştirmesi mümkün.

Bu tür iyileştirmelerin varlığı veya yokluğu gelecek yıl ortaya çıkacak. Elden Ring; 25 Şubat 2022’de PC, PS4, PS5, XOne ve XSX/S için çıkış yapacak.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol