Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Elden Ring Başlangıç Rehberi: Bilmeniz Gereken Her Şey!

Elden Ring Türkçe başlangıç rehberimize hoş geldiniz. Bu içeriğimizde oyunun tüm püf noktalarını ve bilmeniz gereken ipuçlarını öğreneceksiniz.

Elden Ring‘teki Lands Between kadar açık ve göz korkutucu bir dünyada, ilk önce yapılması gereken bazı önemli şeyler var; Nasıl seviye atlayacağınızı, zanaatkarlığı, ruhları nasıl çağıracağınızı ve çok daha fazlasını bilmeniz gerek.

FromSoftware’in önceki aksiyon RPG oyunlarının çoğunda bulunan düz yolların aksine, Elden Ring sizi Lands Between’in her köşesinde sırlarla, zorlu karşılaşmalarla ve gizemlerle dolu geniş bir açık dünyaya atacak. İlk büyük Legacy Dungeon olan Stormveil Castle‘a doğru ilerlemenize hiçbir şey engel olmasa da, önce birkaç ilgi çekici noktayı araştırmaktan büyük fayda sağlayabilirsiniz.

Elden Ring Başlangıç Rehberi: Nelere Dikkat Etmeli?

Elden Ring Başlangıç Rehberi

FromSoftware’in son oyununa başlarken yapmanız gereken önemli şeyler olacak. Size anlatacağımız bu bilgileri mutlaka bilmelisiniz. Bu Elden Ring rehberi ile oyuna çok rahat bir başlangıç yapacaksınız.

 • Merchant Kale’den Crafting Kit Alın
 • Seviye Atlamak ve Bineğinizi Almak için Melina’yı Bulun
 • Summoner’s Bell ve Spirit Ashes’ı Elde Edin (Ruh Çağırma)
 • Harita Parçaları ve Bileme Taşı İçin Gatefront Ruins’i Temizleyin
 • Olabildiğince Ashes of War Keşfedin
 • Limgrave’in Mini Zindanlarını Bulun
 • Elden Ring’te Silah Yükseltmek İçin Smithing Stones Keşfedin
 • İlk Büyük Boss Savaşı İçin Kilit Eşyaları Keşfedin

Merchant Kale’den Crafting Kit Alın

Elden Ring Başlangıç Rehberi

Souls oyunlarından Elden Ring‘e yapılan yeni eklemelerden biri, atınız için ateş kapları, oklar ve hatta şifalı eşyalar gibi özel eşyalar yapma yeteneği. Souls serisinin kilit noktaları olan ögelerin ve sarf malzemelerinin çoğu artık üretilmeli ancak bunu hemen yapamazsınız. Limgrave‘e adım atarken ilk lütuf alanını etkinleştirdikten sonra, kuzeydeki Church of Elleh‘e giden altın ışık izini takip edin; Devriye gezen Tree Sentinel’e geniş bir yatak verdiğinizden emin olun! Burada size, eğitim zindanından almış olabileceğiniz birkaç yüz rün için üretim kitini satacak bir tüccar bulacaksınız.

Bir Crafting Kit ile bitkilerden, canavarlardan, kayalardan ve belirli düşmanlardan elde edilen birçok malzemeyi hem saldırı hem de savunma amaçlarına hizmet edebilecek eşyalara dönüştürmek için kullanabilirsiniz. Varsayılan olarak birkaç temel tarifiniz olacak ve dünyanın her yerinde, zindanlarda, tüccarlardan satılan kitaplardan ve bunların arasındaki her şeyden çok daha fazlasını elde edebilirsiniz. Bulduğunuz her şeyi toplayın! Church of Elleh‘de, bazı mini zindanların sınırlı ışık kaynakları olduğundan ve onlara hazırlıksız girmek istemediğinizden bir meşale de almalısınız. Yakınlarda bir Smithing Table‘da bulabilirsiniz.

Seviye Atlamak ve Bineğinizi Almak için Melina’yı Bulun

Elden Ring Başlangıç Rehberi

Elden Ring’te Church of Elleh‘i ziyaret ettikten sonra, lütfun rehberliği sizi doğuyu işaret ediyor olmalı, bu yüzden ağaçların arasından yakındaki yolu takip edin ve Gatefront Ruins olarak bilinen büyük bir siteyle karşılaşacaksınız. Düşman kampının hemen kuzeyinde büyük bir kapı var ve hemen yanında başka bir Site of Grace göreceksiniz. Burada sitesinde dinlenmek, sizi seviye atlamak için rünlerinizi harcamanıza izin verecek önemli bir NPC olan Melina ile tanıştıracak. Melina ayrıca, Lands Between arasında ana ulaşım yönteminiz olacak olan ruh atınız Torrent’i çağırma yeteneği de verecek.

Düzgün bir şekilde tanıtıldıktan sonra, kaldığınız herhangi bir Site of Grace’de seviye atlamak için rün alışverişi yapabileceksiniz ve bunu mümkün olduğunca çok yapmayı hedeflemelisiniz. Süresi dolduğunda öldürülmeden ve onları kaybetmeden önce zor kazanılan rünleri harcamayı unutmak oldukça kolay!

Summoner’s Bell ve Spirit Ashes’ı Elde Edin (Ruh Çağırma)

Elden Ring Başlangıç Rehberi

Elden Ring‘te başlangıç ​​hatırası olarak Spirit Ashes seçseniz de seçmeseniz de, belirli durumlarda yanınızda savaşmaları için dost ruhları çağırmak için kullanılabilecek daha fazla ruh külü bulmaya başlayacaksınız ancak bunu şu anda yaptığınız gibi yapamazsınız. Neyse ki, uzun süre beklemek zorunda kalmamalısınız. Torrent’i aldıktan sonra, Church of Elleh’e hızlı seyahat edin. Doğru yapılırsa, Merchant Kale bayılacak ve mekanın etrafına ürkütücü bir sis çökecek. Yıkık duvarların yakınında, size Summoning Bell veren tuhaf bir cadıyla tanışabilirsiniz. Bu zil, bir çağırma simgesinin bulunduğu alanlarda size yardımcı olması için ruhları çağırmanıza olanak tanıyacak.

İlk Legacy Dungeon’ı temizledikten sonra, daha güçlü hale getirmek için sevdiğiniz külleri bile yükseltebileceksiniz, bu yüzden farklı ruh külleri bulduğunuzdan emin olun ve hangilerinin oyun tarzınızı en iyi şekilde tamamladığını görün. Diğer oyuncuları çağırmanın aksine, Spirit Summons bir dövüşün zorluğunu artırmaz ancak aynı anda arkadaşlarınızın size katılmasını ve ruhları çağırmasını sağlayamazsınız, bu yüzden akıllıca seçim yapmanız gerek. Torrent’i aldıktan sonra Limgrave’in çok ötesini keşfetmeye devam ettiyseniz ve Roundtable Hold hub alanına giden yolunuzu bulduysanız, cadı artık Church of Elleh’de görünmeyecek. Neyse ki, Roundtable Hold’daki bir tüccardan Summoning Bells ve Lone Wolf Ashes’i satın alabilirsiniz.

 • The Wandering Noble Ashes ve Noble Sorcerer, Church of Elleh’in kuzeyindeki Stormfoot Catacombs’da bulunacak.
 • The Godrick Soldier Ashes, Stormhill’in uzak kuzeybatı kesimindeki bir mezarlıkta, Stormveil Castle’ın dışındaki Jellyfish düşmanlarıyla çevrili mezarlar arasında bulunacak.
 • The Jellyfish Spirit Ashes, Storm Gate’den kaleye doğru giden yolda küçük bir kulübede bir kadın tarafından verilecek.

Harita Parçaları ve Bileme Taşı İçin Gatefront Ruins’i Temizleyin

Elden Ring Başlangıç Rehberi

Elden Ring’te Gatefront Ruins, elde edilecek önemli öğelerle dolu bir ilgi noktasıdır ve iyice keşfetmeniz gerekli. Haritanızı ilk açtığınızda, önemli yerlerin ve zarafet alanlarının işaretlendiğini fark edeceksiniz ancak geri kalanı kahverengi bir savaş sisiyle kaplı. Topografyayı ortaya çıkarmak için her alan için harita parçalarına ihtiyacınız olacak. West Limgrave için Harita Parçası burada bulunacak, Godrick Knight ana yolda devriye gezerken ve sizi görürse arkadaşlarını çağırmak için alarm çalabilen bir izci nedeniyle yaklaşmaya dikkat edin.

Hafifçe korunan iki büyük araba için harabelerin kenarlarını da incelemelisiniz. Bunların her birinin arkasında, denemek için çok fazla stat gereksinimi gerektirmeyen iki silah için açılabilen bir sandık bulacaksınız Flail ve Lordsworn Greatsword. Onları denediğinizden emin olun ve buradaki askerlere karşı eylem halindeki silah becerilerini görün.

Silah becerilerinden bahsetmişken, Ashes of War ve Whetstone Knife‘a giden bir yeraltı tüneli bulmak için harabelerin güney tarafında arama yapabilirsiniz, bu da Ashes of War’ınızı silahlarınız arasında özgürce değiştirmenize olanak tanıyacak. Bunlar, oyun tarzınıza uyacak şekilde zarafet bölgelerinde değiştirilebilen farklı yeteneklerdir ve kullandığınız silahlardaki istatistikleri ve istatistik ölçeklendirmeyi etkileyecekler. Karakterinizi hangi statü için inşa ediyor olursanız olun, güç, el becerisi ve hatta inanç olsun, bu istatistikle katlanarak artan bir silaha sahip olmak uzun vadede büyük kazançlar sağlayacak.

 • Gatefront Ruins’in güneyindeki büyük göl alanında bulunan The Dragon-burnt Ruins, Twinblade’li bir bodrum bulmak için Torrent ile atlayabileceğiniz geniş duvarlı bir bölüme sahi.
 • Büyük köprünün altındaki gölden doğuya doğru ilerlemek bir NPC istilasını tetikleyecek ancak onları yenmeyi başarırsanız, etkileyici bir silah becerisiyle Reduvia Dagger kazanabilirsiniz.
 • Kuzeydoğuda büyük bir düşman kampında (Stormveil Castle’ın çok doğusunda) hem Lance hem de Beast Crest Heater Shield bulacaksınız; Tam fiziksel emilime sahip orta bir kalkan!

Olabildiğince Ashes of War Keşfedin

Elden Ring Başlangıç Rehberi

Elden Ring içerisinde birçok Ashes of War, belirli güçlü düşmanları yenerek kazanılabilirken, tüccarlardan birkaç tane satın alarak en sevdiğiniz silahlarla değiştirmeyi deneyebilirsiniz.

Yalnız bir kulübeye ulaşana kadar Storm Gate’den geçerek hızla ilerleyin ve küçük bir ormanlık alanın ortasındaki Warmaster’s Shack‘e ulaşana kadar kaleden uzaktaki toprak bir yola gidin. Bu tüccar Berenahl, her tür silah için farklı türde silah becerileri satıyor olacak. Bu, güçlü bir fırtına bıçağı menzilli saldırı ve kalkanlara ve belirli küçük silahlara savuşturma becerisi ekleme, hatta ana silahınızın becerisini kullanmanıza izin vererek kalkanınızı boş bırakmak için bazı yetenekler verecek.

Limgrave’in Mini Zindanlarını Bulun

Elden Ring Başlangıç Rehberi

Elden Ring’de kaçıramayacağınız birkaç dev zindan olsa da, Lands Between’de tonlarca küçük zindan bulacaksınız. Her birinin uzunluğu birkaç kısa odadan daha geniş mağara sistemlerine kadar değişecek ve her biri bir mini boss mücadelesi ve yol boyunca bulunacak ödüller ile sona erecek.

Mini Dungeons hemen hemen her yerde bulunabilir ancak çoğunlukla mağara girişleri veya kaya duvarlarının yanına yerleştirilmiş kapılar olarak bulunur. Ayrıca onları fark etmek zor olabilir, bu nedenle kayaların üzerindeki fener ışıkları veya sizi doğru yöne işaret eden ürkütücü heykeller gibi işaretler aradığınızdan emin olun. Elden Ring West Limgrave bölgesinde birkaç tane bulabilir:

 • Stormfoot Catacombs
 • Groveside Cave
 • Coastal Cave
 • Murkwater Cave
 • Murkwater Catacombs
 • Limgrave Tunnels
 • Deathtouched Catacombs
 • Highroad Cave

Elden Ring’te Silah Yükseltmek İçin Smithing Stones Keşfedin

Elden Ring Başlangıç Rehberi

Lands Between’i keşfedebilir ve istediğiniz kadar niteliklerinizi yükseltebilirsiniz ancak bir savaşçının gerçek ölçüsü, seçtikleri silahların ne kadar güçlü olduğudur. Church of Elleh’deki Smithing Table’ı kullanarak silahlarınızı örste +3’e kadar yükseltebilirsiniz ancak bunu yapmak için Smithing Stone’a ihtiyacınız olacak.

Smithing Stones kelimenin tam anlamıyla her yerde bulunur ve genellikle düşman kamplarında, zindanlarda veya yol dışı yerlerde bulunan cesetlerde bulunur. Onları almak için en iyi yerlerden biri, başlangıç bölgenizden gölün karşısındaki Limgrave Tunnels‘dır. İçerideki madenciler bazen bu taşları düşürmekle kalmaz, aynı zamanda iyi bir miktar stoklamak için yağmalayabileceğiniz maden yatakları da bulunur.

İlk Büyük Boss Savaşı İçin Kilit Eşyaları Keşfedin

Elden Ring Başlangıç Rehberi

Elden Ring West Limgrave‘in (ve diğer komşu bölgelerin) sunduğu şeylerin genişliğini keşfettikten sonra bile, Stormveil Castle’ı ele geçirmek, girişi koruyan Büyük Düşman Fell Omen Margit nedeniyle göz korkutucu bir görev olabilir. Onu yenmek çok fazla pratik ve sabır gerektiriyor, baştan söyleyelim.

Gölden uzakta, Limgrave’deki büyük köprünün altından geçen küçük geçidi mutlaka keşfedin. Uçurum duvarlarının soluna bakın ve Murkwater Cave olarak bilinen mini bir zindanın girişini görebilirsiniz. Burada saklananları mahvetmeyeceğiz ancak bu alanı tamamlamak size çok özel bir eşya alma şansı verecek. Margit’s Shackle kullanıldığında, korkutucu patronu birkaç kısa süreliğine geçici olarak sersemletebilirsiniz, bu da size, geri dönüş korkusu olmadan bazı büyük saldırıları serbest bırakmanız için üstünlük sağlayabilir. Dikkatli olun; Yeniden kullanılabilir olsa da, bir dövüşte çok fazla kullanamayacaksınız. Bu güçlü vuruşları yapmak için size sunduğu açılıklıktan en iyi şekilde yararlanın!

Elden Ring başlangıç rehberimizin sonuna geldik. Elden Ring İnceleme yazımıza göz atmayı da unutmayın!

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

  Yorum Yaz

  Email adresiniz yayınlanmayacak.

  Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.