Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Efsaneye Veda: Internet Explorer, Resmen Emekli Edildi

Microsoft, 27 yıllık bir maziye sahip olan efsane web tarayıcısı Internet Explorer'ı kullanımdan resmen kaldırdı.

Bir dönem Windows bilgisayarların vazgeçilmez web tarayıcılarından biri olan Internet Explorer, yolun sonuna geldi. İlk olarak 1995 yılında piyasaya sürülen uygulama, 27 yıl sonra emekliye ayrıldı. Microsoft, efsane internet tarayıcısını kapatacağını geçtiğimiz yıl duyurmuştu. Internet Explorer 11’i son versiyon olacağını söyleyen ABD’li teknoloji devi, dediğini yaptı ve uygulamanın fişini resmi olarak çekti.

2004 yılında pazarın yüzde 95’ine hükmeden Internet Explorer, zaman içinde gücünü kaybetti. Uzun bir süredir Google Chrome, Safari ve Mozilla Firefox gibi rakiplerinin gerisinde olan ikonik tarayıcı, yerini halefi Microsoft Edge‘e bıraktı.

Internet Explorer Kapatıldı

internet Explorer kapandı

Chrome ve Firefox gibi daha hızlı tarayıcıların piyasaya sürülmesiyle Internet Explorer’ın popülaritesi hızla azaldı. Ayrıca akıllı telefonların yükselişi, Apple’ın yerleşik Safari tarayıcısı ve Android telefonlarda yüklü olan Google Chrome da uygulamanın sonunu hızlandırdı. Veri analiz şirketi StatCounter‘a göre, mobil ve tablet internet kullanımı Ekim 2016’da ilk kez dünya çapında masaüstünü geçti.

StatCounter, aynı yıl yayınlandığı bir başka raporda ise Google Chrome’un dünya çapındaki masaüstü internet kullanımının yüzde 60’ından fazlasını oluşturduğunu ve Internet Explorer ve Edge’in masaüstü pazarındaki birleşik payının ilk kez Firefox’un çok az gerisine düştüğünü ortaya koymuştu.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.