EA, Lootbox’lar Yüzünden Kanada’da Dava Edildi

EA Games'in Yine Loot Box'lar Yüzünden Başı Dertte.

EA’in spor oyunlarındaki kumar kutuları üzerindeki sınıf eylemi davası, Kaliforniya’da devam eden bir davaya benziyor.

Kanada’da EA Games’e karşı bir toplu dava açıldı ve davacılar, esasen oyun devinin nakit karşılığında rastgele kumar kutuları satarak yasa dışı bir kumar işinden kazanç sağladığını savunuyor. Bu Ağustos’ta Kaliforniya’da EA’ya karşı açılan ve FIFA’nın Ultimate Team modunun esasen kumar olduğunu iddia eden bir davaya oldukça benziyor. Bu oyunda her zaman bir ganimet kutusundan bir şeyler alsanız da, ne olacağını bilmiyorsunuz.

Kanada davası ilk olarak oyun endüstrisi odaklı bir hukuk blogu olan The Patch Notes tarafından Vancouver‘ın “dava açılan” köşesinde görüldü. The Patch Notes, davanın tüm ayrıntılarını içeren Hukuki İddia Bildiriminin tamamını buldu ve yükledi.

Dava, kendilerini EA müşterisi olarak tanımlayan iki kişi tarafından EA aleyhine açılmaktadır. Birinin EA’in Madden NFL oyunları için ganimet kutuları satın aldığı. Diğerinin ise çeşitli NHL oyunları için ganimet kutuları satın aldığı açıklandı. Bununla birlikte, sınıf davası olarak, 2008’den beri EA’nın herhangi bir oyununda ganimet kutuları satın alan herkes adına dava EA aleyhine açılmakta. Bu EA adına ciddi bir tazminat ödemesi anlamına gelebilir.

Dava Başarılı Olursa Hükümet Yeni Yasalar Getirebilir

Ganimet kutuları etrafında getirilen diğer sınıf eylemleri gibi. Loot kutularının da bir tür kumar olarak görülmesi gerektiğini iddia etmek için Kanada Ceza Kanununun kumarla ilgili bölümlerine atıfta bulunuyor. Ayrıca, loot kutusu yönetmeliğinin Japonya ve Kore’de uygulanması. Hollanda ve Belçika’nın yağma kutularına karşı son yasaları ve İngiltere ve ABD’de devam eden ganimet kutusu soruşturmaları gibi diğer uluslararası emsallere de atıfta bulunuyor. Overwatch’ın 2016’da piyasaya sürülmesinin ardından popülariteleri patladı. Star Wars Battlefront II gibi bazı durumlarda, ganimet kutuları veya ilerleme sistemlerinin değiştirilebilmesi için yeterince oyun hakkında kamuoyu yok oldu.  Ayrıca oyunun ilk satışlarına da zarar vermiş olabilir.

Bir toplum davası olarak, bu dava bir hukuk davasıdır ve dolayısıyla hükümet düzenlemeleri ile ilgisi yoktur. Dava sonucu hükümete baskı kurabilir.

Kanada şu anda ganimet kutuları ile ilgili bir yasaya sahip değil. Sorunu çözmek için henüz adımlar atmadı. Dünyanın dört bir yanındaki diğer ülkeler, loot kutuları ile kumar arasındaki bağlantıya ağırlık verdiler. Hollanda ve Belçika gibi ülkeler, ganimet kutularını düzenlemek için adımlar attılar. Yeni Zelanda ve Fransa gibi diğer ülkeler, ganimet kutularının kumar teşkil etmediği sonucuna vardı.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol