Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Dota 2 Çöktü Mü? Dota 2 Server Durumu Nasıl Kontrol Edilir?

Valve tarafından geliştirilen ve yayınlanan oynaması ücretsiz MOBA oyunu Dota 2, sunucu bağlantılı sorunlardan veya aşırı yoğunluktan çökme sorunları yaşayabiliyor. Bu yazımızda, olası bir kesintinin sebebini nasıl öğrenebileceğinizi anlatıyoruz.

Oynaması ücretsiz MOBA oyunu Dota 2, ilk kez piyasaya sürüldüğü 2013 yılından bu yana Steam‘deki en popüler oyunlardan biri olmayı sürdürüyor. Valve tarafından geliştirilen bu oyunda, beş oyuncudan oluşan iki takım karşı karşıya geliyor ve diğer takımın Ancient’ını yok etmeye çalışıyor. Düzenli yayınlanan güncellemelerle heyecanı ve rekabeti diri tutan Dota 2, her savaşta benzersiz deneyimler yaşatıyor.

Oyunun düzgün çalışması sunuculara bağlı olduğu için, serverların her zaman açık olması gerekiyor. Fakat gerek sunucu bağlantılı sorunlar olsun gerekse aşırı yoğunluktan olsun Dota 2 çökme sorunu ile karşılaşabiliyor. Valve’ın diğer bazı oyunlarında olduğu gibi, Dota 2 için de oyuncuların sunucuların durumunu öğrenebilecekleri resmi bir web sitesi bulunmuyor.

Dota 2 Çöktü Mü Nasıl Kontrol Edilir?

dota 2 çöktü mü

Neyse ki, Dota 2 server durumunu kontrol etmenize izin veren üçüncü taraf web siteleri bu ihtiyacı karşılıyor. Dota 2 çöktü mü diye merak ediyorsanız oyunun güncel sunucu durumunu kontrol etmenin iki yolu vardır. Birinci yol, Steam Sta.us adlı resmi olmayan bir web sitesine gitmektir. Söz konusu web sitesi öncelikle Steam ve oyunlarının durumları hakkında bilgiler içerir.

Buraya girdikten sonra Dota 2 sunucularında sorun olup olmadığını kontrol etmek için Dota 2 Game Coordinator yazan yere bakmanız geriyor. Başlığın karşısında güncel server durumunu yansıtan bir ibare göreceksiniz. Burada üç farklı mesaj yer alabilir:

  • Normal: Sunucuların amaçlandığı gibi çalıştığını gösterir.
  • Maintenance (Bakım): Sunucuların bakımda olduğunu gösterir.
  • Partially Broken (Kısmen Bozuk): Sunucularda sorun olduğunu gösterir.

Dota 2 Server Durumuna Bakın

dota 2 çökme sorunu

Oyunun sunucusunu kontrol etmenin ikinci yolu ise Downdetector sitesine gitmektir. Diğer kullanıcıların son 24 saat içinde gönderdiği raporları derleyen web sitesi, söz konusu bildirimler aracılığıyla bir sorunun olup olmadığını kontrol etmenizi sağlar. Ayrıca buradan sorunların tam olarak ne zaman başladığını ve kesintiden en çok hangi bölgelerin etkilendiğini de görebilirsiniz.

Dota 2 çöktü mü diye merak ediyorsanız, yukarıdaki iki yöntem üzerinden sunucu kontrolü yaparak sorun olup olmadığına bakabilirsiniz.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.