Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Dokunmatik Ekranlı MacBook’lar Geliyor!

Yayınlanan yeni bir rapora göre Apple, piyasaya süreceği yeni MacBook'lara dokunmatik ekran özelliği ekleyebilir.

Yıllardır süren spekülasyonlardan sonra Apple, nihayet MacBook’lara dokunmatik ekran getiriyor olabilir. Bloomberg’e göre Apple, bu proje üzerinde aktif olarak çalışıyor ve uzun süredir devam eden dokunmatik ekransız sistemden vazgeçiyor gibi görünüyor. Rapor göz önünde bulundurulduğunda Apple, yeni MacBook Pro serisinin bir parçası olarak 2025 yılına kadar dokunmatik ekranlı MacBook’ları piyasaya sürebilir.

Bu haftanın başlarında başka bir rapor, şirketin Apple Watch ve iPhone için kendi özel ekranlarını yapmayı hedeflediğini belirtti. Bununla birlikte şirketin Mac serisi için özel ekranlar planlayıp planlamadığını söylenmedi.

Şirket Dokunmatik MacBook’a Olumsuz Bakıyordu

MacBook

Apple yöneticileri dokunmatik ekran isteyen kullanıcılarına yıllardır iPad önerisinde bulunuyordu. Apple’ın dokunmatik ekran getirmeye yaklaştığı en büyük adımı klavyeye TouchBar eklemek olmuştu. Şirket uzun süredir iPad’in piyasadaki en iyi dokunmatik ekranlı bilgisayar olduğunu iddia ediyor. Bu yüzden dokunmatik bir Mac çıkışı, iPadleri yavaş yavaş bitirebilir gibi görünüyor.

Steve Jobs, 2010 yılında dizüstü bilgisayarlardaki dokunmatik ekranları ergonomik açıdan korkunç olarak nitelendirmişti. Ancak teknoloji o zamandan beri gelişmeye devam etti ve Apple, Jobs’un nefret ettiği başka bir ürün fikri olan Apple Pencil gibi şeyleri de tanıttı. Yakın zamanda, Apple Başkan Yardımcısı Craig Federighi de dokunmatik ekranlı PC’leri sevmediğini ve dokunmatik ekranla ilgilenmediklerini belirtti.

Bir yandan şirket, son yıllarda iPad’lerini daha güçlü hale getirerek onlara masaüstü sınıfı işlemciler getirdi. Ayrıca bu cihaza uygun özel klavyeleri piyasaya sunarak iPadOS’a bir dizi masaüstü özelliği ekledi. Bu nedenle hem iPad’i hem de MacBooklar’ı dokunmatik ekranla satmak için Apple’ın iki seri arasında yeterince ayrım yapması gerekecek.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.