Dogecoin Kurucusu: Kripto Paralar Dolandırıcılıktır

Son dönemin en çok konuşan kripto para birimlerinden Dogecoin'in yaratıcısı Jackson Palmer, tüm kripto paraların dolandırıcılıktan ibaret olduğunu söyledi.

2019 yılının ortalarında Twitter hesabını gizli konuma getiren Dogecoin kurucusu Jackson Palmer, iki yıldır platforma adımını dahi atmamıştı. Dogecoin fiyatı bu yılın başlarında rekor seviyelere ulaştığında bile sessiz kalmayı tercih eden girişimci, “kripto para birimleri dolandırıcılıktır ve bu her zaman böyle olmuştur” ifadeleriyle herkesi şaşırtan bir çıkış yaptı.

Palmer, yıllarca çalıştıktan sonra kripto paraların öncelikli olarak vergiden kaçmak ve düzenleyici kurumları atlatmak için inşa edilmiş, doğası gereği aşırı sağcı ve hiper-kapitalist bir teknoloji olduğuna inandığını söyledi.

“Kripto Paralar, Zengin Kişilerden Oluşan Güçlü Bir Kartel Tarafından Kontrol Ediliyor”

dogecoin kurucusu Jackson Palmer

“Kriptonun en büyük destekçileri, para biriminin merkezi olmayan doğası nedeniyle genellikle büyük bankalara adil bir alternatif olduğunu söylemelerine rağmen, ikisi de aynı sorunu paylaşıyor: Zengin insanlar” diyen Dogecoin kurucusu, söylerine şöyle devam etti:

“Kripto topluluğunun büyük kısmı, merkezi olmayan finansmanı en üsttekilere büyük ölçüde fayda sağlayan bir sisteme dönüştüren zengin kişilerden oluşan güçlü bir kartel tarafından kontrol ediliyor. Tıpkı kriptonun yerini alacağını iddia ettiği merkezi sistemler gibi”

Dogecoin Kurucusu: Kripto Paralar Hiper-Kapitalist Bir Teknoloji

Dogecoin degeri

Öte yandan kripto para birimleri son derece çalkantılı bir yıl geçiriyor. Piyasanın yüzde 45’inden fazlasını domine eden Bitcoin, bir ay sonra 30.000 doların ortasına düşmeden önce Nisan ortasında 63.000 doların üzerine çıkarak tarihi zirvesini gördü. Dogecoin ise yaklaşık 0,06 dolardan 0,68 doların üzerine sıçrayarak, rekor seviyeye çıktı.

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk‘ın sosyal medya paylaşımları ile sıkça gündeme gelen Dogecoin, GameStop hisselerinin yükselişinden sorumlu WallStreetBets grubunun eylemi üzerine yüzde 850 oranında değer kazanmıştı.

1993 yılında Ankara’da doğdu. Ege Üniversitesi Gazetecilik bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Aynı yıl, Tamindir'de içerik editörlüğü yapmaya başladı. Burada geçirdiği 2 yılın ardından Webtekno’da 1 yıl yazarlık ve editörlük yaptı. Şimdi yoluna Turkmmo'da devam ediyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol