Dirt Rally 2.0 İncelemesi

DiRT serisinin yeni oyunu yeni modlarla çıktı.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Oy Kullanılmamış)
Loading...

Ralli yarışları favori otomobil yarış türüm olmasa da, her zaman ilgimi çeken bir alan oldu. Nispeten daha yeni olan Rallycross türü bu yüzden daha çok ilgimi çekmiştir. Ralli konseptini tanımayanlar ya da Ralli ile Rallycross arasındaki farkı bilmeyenler için, bunu tüm ralli yarışlarının ortak noktası gibi düşünebilirsiniz. Hatta bunu oyun terminolojisiyle açıklayalım, ralli yarışlarını PvE (doğaya karşı) olarak düşünürsek, Rallycross ise daha çok işin PvP kısmı. Şimdi ise Codemasters’ın yeni oyunu çıktı ve biz de Dirt Rally 2.0 incelemesi ile karşınızdayız.

Dirt Rally 2.0 İnceleme

Geleneksel ralli yarışları daha çok PvE tarzında çünkü zorlu yollara, doğaya karşı mücadele ediyorsunuz. Bu yollar genelikle çok dar oluyor ve daha dikkatli olmak gerekiyor. Hatta yollar çok fazla benzersiz olduğu için araçta ikinci bir kişinin de yol tarifi yapması gerekiyor.

Her ne kadar aynı tip araçlar kullanılsa da, Rallycross bariz ölçüde geleneksel ralliden farklı. Bu tip yarışlarda araçlar lap şeklinde belli bir pistte turlar atıyorlar ve daha çok normal yarış pistleri şeklindeler fakat yüzey çamurla kaplı oluyor. Bu tür yarışları günümüze kadar yansıtan pek çok oyun oldu ve sonuncusu da Dirt Rally 2.0 olarak karşımıza çıkıyor.

Yarış oyunlarda artık VR – sanal gerçeklik çok tutulan bir özellik oldu. Kaldı ki bu türe de oldukça uygun. Her ne kadar orijinal Dirt Rally’e VR eklenmiş olsa da, henüz Dirt Rally 2.0’de bu destek bulunmuyor. Buna rağmen Codemasters ilerleyen dönemlerde oyuna VR ekleneceğini duyurdu.

Oyuna Rallycross ile başladım ve açıkçası amacım Project CARS 2’deki Rallycross moduyla karşılaştırmaktı. Sonucu önden söyleyebilirim çünkü eminim kimse şaşırmayacaktır, Dirt Rally 2.0 bu konuda çok daha iyi. Project CARS 2’de böylesine bir derinlik kesinlikle bulunmuyordu.

Örnek olarak araç hasarını ele alalım. Hem ralli, hem de Rallycross modlarında her aşamada aracınızın hasar almasını beklersiniz. Rallide bu genellikle ağaçlar gibi hareketsiz nesnelerden gelir. Rallycrossta ise genellikle diğer araçlara çarparsınız. Burada da devreye araç tamiri giriyor çünkü Rallycross oynarken tamir için 30 dakikanız oluyor ve neyi tamir edip neyi es geçeceğinize karar vermeniz önemli. Çünkü bu durum bir sonraki aşamayı daha kötü hale gelebilir. Örneğin bir yarışta kötü bir karar verdim ve araç ışıklarının önemsiz olduğunu düşünerek devam ettim. Ardından Yeni Zelanda’daki bir gece yarışında, karanlık yolda tek farla gitmek zorunda kaldım. Sonu ise tahmin edeceğiniz gibi pek iyi gitmedi.

Dirt Rally 2.0’de hem ralli, hem de cross modlarında farklı tipte hava ve ışık koşulları bulunuyor. Tüm bunlar oyuna gerçekten de özen gösterilerek aktarılmış ve araçlar farklı koşullarda farklı tepkiler veriyorlar. Açıkçası görsellik bir yarış oyununda önemli rol oynuyor. Özellikle bir gece yarışında, yoğun yağış altında bir dakikanın bir saat gibi geçtiğine şahit olacaksınız.

Gerçekçi, ayrıntılı ve eğlenceli taktiksel yarış yapısının yanında Dirt Rally 2.0’de diğer Dirt serisi oyunların tüm başarılı mekanikleri de yer alıyor. Araba modifikasyonları, takıma yeni üyeler almak, tuning ya da yeni araç alım-satımı gibi özellikler yerini koruyor. Hem klasik, hem de modern pek çok araba seçeneği mevcut.

Dürüst olmak gerekirse Dirt Rally 2.0’nin başlangıç evresi yeni başlayanlar için zorlu olabilir. Daha öncesinde çeşitli ralli oyunlarını denediğim için ben pek zorluk yaşamadım fakat sıradan arcade yarış oyunlarından farklı olduğu da bir gerçek. Fakat kusursuz fizikler ve tahmin edilebilir araç davranışları kısa sürede alışmanızı sağlayacaktır.

Dirt Rally 2.0’nin Dirt Rally üzerine değerli bir devam oyunu olduğunu düşünüyorum. Araç ve sürüş fizikleri, göze hoş gelen görseller ve oyun modları ile kendini uzun saatler oynatacak bir oyun. Özellikle Rallycross’un da oyuna eklenmesiyle çok daha iyi bir yapım haline gelmiş. Hem yarış, hem ralli tutkunlarına kesinlikle önerimdir.

Artıları:

  • Her aracın ayrı tepki gösterdiği kusursuz ralli sürüş mekanikleri

  • Mod çeşitliliği ve yeni Rallycross eklentisi

  • Fazlasıyla detaylı araçlar

  • Göze hoş gelen çevre ve modellemeler

Eksileri:

  • Hikaye içermeyen, yavan kalan kariyer modu

  • Fotoğraf modu içermemesi

  • Çok göze batmasa da yer alan bazı buglar

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol