Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Diablo Immortal İnceleme

Merakla beklenen Diablo Immortal nihayet çıkışını yaptı. Hem PC hem mobil için yayınlanan oyunu, iOS üzerinde inceledik.

Blizzard, Diablo Immortal‘ı ilk duyurduğunda, hayranların tepkisi tam anlamıyla karışıktı. Artık hem Diablo II yeniden yapımı elde ettiğimize hem de tam teşekküllü bir Diablo 4 vaadi aldığımıza göre, belki de topluluk nihayet bu mobil oyun uyarlamasının tadını daha da ön yargısız çıkarabilecek.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Blizzard’ın klasik formülü, can sıkıcı ücretsiz oynama taktikleriyle biraz fazla iyi eşleşmiş ancak zindanları keşfetmek, canavarları öldürmek ve tatlı ganimetler elde etmek her zamanki gibi karşı konulamaz bir bağımlılık. Ben şimdiden 30 saatimi gömdüm bile bu oyuna. Şunu da yapayım, haydi şu da bitsin derken zaman kavramım kayboldu.

Diablo Immortal İncelemesi: Gerçek Kötülük

Diablo Immortal İnceleme
Yıllar oldu, özlemişiz be.

Diablo 2 ve Diablo 3 olayları arasında geçen Diablo Immortal’ın karanlık macerası; mezarlıklar, ormanlar ve dağlar gibi iblislerle dolu birden fazla bölgede savaşarak yolunuza devam etmenizi sağlayan çok çeşitli ortamlara ev sahipliği yapıyor. Ek olarak, ara sıra pürüzsüz sesli Deckard Cain gibi tanıdık bir seri yüzüyle de karşılaşacaksınız. Bunlar tatlı hamleler Blizzard!

Şeytanın güçleri hiç bitmeyen bir savaş veriyor. Neyse ki Diablo Immortal’ın savaş mekanikleri o kadar iyi hissettiriyor ki asla durmak istemiyorsunuz. Lansman yapısı altı oynanabilir sınıf (Barbarian, Crusader, Demon Hunter, Monk, Necromancer ve Wizard) ile çıkış yaptı.. Erken erişim sırasında Monk’u seçtim ve zamanımı iblis yumruklayarak geçirdim.

Oyun nihayet herkese yayınlandığında ise Necromancer’ı seçtim ve ölülerden müttefikler çağırdım. Sonunda önerilen yapıları görme yeteneğinin kilidini açtığımda ise benim adıma düşmanlarla savaşmak için bir iskelet ordusu, hayalet büyücüler ve devasa golemler yetiştirmeye odaklandım.

Diablo Immortal Akıcı Bir Yapım

Diablo Immortal İnceleme
Akıyor bu oyun!

Görseller, ses efektleri, hız ve animasyonların, saldırıların düşmanlarla çarpışma biçimleri arasındaki mücadelesi tatmin edici. Sanal dokunmatik ekran kontrollerinin bir engel teşkil ettiği tek nokta, tutmamı ve nişan almamı gerektiren saldırılar sırasında oldu. Monk’un Wave saldırısı veya Necromancer’ın Bone Spikes gibi fırlatma odaklı saldırıları bazen rotasından saptı.

Belki de bu olası belirsizliği telafi etmek için, Diablo Immortal’ın zorluk seviyesi asla çok zorlayıcı değil. Diablo 3’ün konsol sürümlerinde olduğu gibi bir kaçma hareketi yok ancak kontrol kurulumu fare ve klavye oyuncularına tanıdık gelecek diyebilirim. Bunun yanı sıra savaş mekanikleri, hızlı olan tek şey değil. Diablo, Nintendo Switch’teki Diablo 3 sayesinde daha önce taşınabilir makinelerde çıkış yapmasının ekmeğini güzel yemiş.

Dediğim gibi oyunu saatlerce oynadım ama ister bir mezarlıktan canavarları temizlemek ister çılgın bir kralın hayaletini yok etmek ister çölde akrep haydutlarını takip etmek olsun, hiçbir görev çok uzun sürmedi. Hızlı seyahat ve net ara noktalar ile oyun tasarımı harika diyebilirim. Mobilde de birçok Diablo benzeri oyun var ancak bununla birlikte Diablo Immortal, hepsinin atası olduğunu bilmekten gelen bir derinliğe ve güvene sahip.

Diablo Immortal’ın Grafikleri Nasıl Olmuş?

Diablo Immortal İnceleme
Grafikler gerçekten etkileyici.

Diablo Immortal’ın kendisini rekabetten ayırmasının en önemli yollarından biri üretim değeri. Kesin olarak söyleyebilirim ki, oyun tembelce geliştirilmemiş ve kesinlikle kolaya kaçılmamış. Herhangi bir World of Warcraft ara sahnesini izlerseniz ve Blizzard’ın emek verdiği işlerin sonucunu görebilirsiniz ancak tek başına para ve emek bir oyunun iyi görünmesini sağlamaz.

Diablo Immortal’ın etkileyici, PC kalibreli grafikleri kasvetli ve kanlı, cesur ve gotik bir atmosfere sahip. Aslında oyun, mobil cihazların yanı sıra PC’de de çıkış yaptı ve görseller tamamen yeterli. Bu dünyanın hayattan nasıl çekildiğini görebilirsiniz. Renkler ve hatta renk eksikliği, nispeten karikatürize Diablo 3’ün aksine, yaklaşmakta olan Diablo 4’ün karanlığına daha yakın. Bu seçim tek başına kıdemli hayranları memnun etmiştir bile.

Diablo Immortal; kare hızı, çözünürlük ve her türlü grafiksel ince ayar seçenekleri de dahil olmak üzere farklı grafik ayarlarına sahip bir mobil oyun. Ben iPhone 13 Mini’de herhangi bir performans sorunu yaşamadım. Blizzard, minimum olarak iOS 11 veya daha yüksek bir işletim sistemi yüklü iPhone 6s veya en az Snapdragon 660 / Exynos 9611 işlemciye ve Android 5.0 veya daha üst sürümü yüklü android cihaz gerektiğini açıkladı.

Diablo Immortal’ın Para Kazanma Modeli

Diablo Immortal İnceleme
Oyunda P2W ne durumda?

Diablo Immortal, oynaması ücretsiz bir mobil oyun olarak, bu formatla birlikte gelen bazı sıkıntılara da sahip. Ödüller ve eşyalar almak için gerçek para harcayabilirsiniz. Blizzard, bunun temel oyun dengesini etkilemeyeceğini iddia etti ancak başka bir Diablo 3 tarzı gerçek para ile müzayede durumundan korkmamak elde değil.

Herkesin mobil para kazanma konusunda kendi tolerans düzeyi vardır ancak şahsen ben çok rahatsız olmadım. Oyun neredeyse ezici miktarda para birimine ve kaynağa (savaş puanları, altın paralar, platin, dövme taşları) sahip olsa da, yalnızca bir tanesine gerçek para harcıyorsunuz: Eternal Orbs yani Ebedi Küreler. Küreler ile yeni kozmetikler ve istatistiklerinizi değiştirmenin daha hızlı yollarını satın alabilirsiniz ancak oyunun kredisine göre, daha güçlü olmak için doğrudan para ödeyemezsiniz.

P2W olarak gördüğüm tek unsur, rastgele oluşturulmuş Rift zindanlarını temizleyerek aldığınız ödülleri geliştirmek için Arma satın almak için Küre kullanmak oldu. Bir mobil oyun olarak Diablo Immortal, para kazanma özelliğinden çok bazı sistemleriyle beni rahatsız etti. Başlangıçta hızlı bir şekilde seviye atlıyorsunuz, yeni alanların, yeteneklerin ve modların kilidini açıyorsunuz ancak seviye 60’tan sonra oyunun hızı inanılmaz yavaşlıyor.

Seviyeme göre hikaye görevlerim tükendi. Bir kez seviye atlamak için bütün bir günün ödüllerini harcamak zorunda kaldım. Yani işin özü, mobil cihazlarda Diablo Immortal, bir inceleme dönemi boyunca bir maraton seansında değil, her gün birazcık oynanacak şekilde tasarlanmış.

Diablo Immortal İnceleme Sonucu

Diablo Immortal İnceleme
Peki bu oyun olmuş mu?

Neyse ki, ücretsiz oynarken bile tonlarca harika ganimet toplayacaksınız. Sonuçta bu bir Diablo oyunu. Parlak miğferlerden sağlam tuniklere, keskin silahlara; bir hazine sandığı açarak, karakterinizin daha sert vurmasının ve daha havalı görünmenin yeni bir yolunu bulacaksınız. Parçalar için eski ganimeti kurtarın ve en iyi ekipmanınızı yükseltmek için efsanevi mücevherler üretin.

Aslında, sık sık o kadar çok ganimet toplayacaksınız ki, hangi teçhizatın diğerlerinden daha iyi olduğunu gösteren yardımcı simgelere rağmen, eşyaları donattıkça mobil kullanıcı arayüzü sıkışık ve karmaşık hale gelecek. Düzeni değiştirebilseniz de, teçhizat, otomatik harita ve belirli saldırılar için düğmeler birbirine o kadar yakın ki, sık sık yanlış tuşlara basacaksınız.

Diablo Immortal sizi, insanları on yıllardır bağımlı tutan Diablo ganimet döngüsünün derinliklerine çekecek ancak artık her zaman yanınızda taşıdığınız bir cihazda. Para ödemeye istekli değilseniz, ilerleme hızı sabrınızı zorlayabilir ancak oyun günlük olarak kısıtlı da olsa aksiyon dolu, özlediğimiz, bildiğimiz bir Diablo oyunu. Seriyi veya bu türü seviyorsanız, gönül rahatlığıyla girip oynayabilirsiniz.

İnceleme Özeti

Diablo Immortal İnceleme

Seriyi veya bu türü seviyorsanız, P2W ögelerine kafayı takmadan gönül rahatlığıyla girip oynayabilirsiniz.
8.1
Mükemmel

İçeriği Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi Reklamcılık bölümünde okuyan ve oyun sektörüne yıllardan beri yoğun ilgi duyan Mert, 2 yılı aşkın bir süredir Turkmmo'da içerik üretiyor.

Ayrıca Okuyabilirsiniz

0

  Cevap Yazın

  Email adresiniz yayınlanmayacak.

  Gameplay
  Graphics
  Longevity
  Thanks for submitting your rating!
  Please give a rating.

  Yorum gönderdiğiniz için teşekkür ederiz!