Devlet PlayStation 5’ten Ne Kadar Vergi Alacak?

PlayStation 5 oyun konsolunun standart sürümünü satın almak isteyen bir Türk vatandaşının devlete ne kadar vergi ödeyeceği belli oldu.

Resmi Gazete’de yayınlanan yeni karar ile birlikte oyun konsollarından alınan ek gümrük vergisinin süresinin yıl sonuna kadar uzatılacağı açıklandı. Açıklanan bu karar ile birlikte devletin PlayStation 5’ten ne kadar vergi alacağı belli oldu.

Japon teknoloji devi Sony’nin geçtiğimiz günlerde çıkış tarihini ve fiyatını açıkladığı yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 modellerinin Türkiye fiyatları merak ediliyor. Nisan ayında yürürlüğe giren ek gümrük vergisinin yıl sonuna kadar uzatılmasıyla birlikte oyun konsollarının fiyatında da önmeli bir artış yaşanacak.

Bilindiği üzere Sony için Türkiye Avrupa bölgesinde yer alan bir pazar olduğu için ülkemizde satışa sunulan konsollar ve oyunlar dolar yerine euro kuru üzerinden fiyatlandırılıyor. Sony’nin yerelleşmek için kar marjını biraz da olsa düşürmesi ihtimalinde bile bu durum PlayStation 5 fiyatlarına etki etmeyecek. PlayStation 5’in diskli sürümü Avrupa’da 499 euro fiyat etiketi ile satışa sunulurken, PlayStation 5’in Digital Edition sürümü ise 399 euro fiyat etiketi ile satışa sunulacak. Gelen ek vergiler ve kur farkı nedeniyle PlayStation 5’in standart sürümünün fiyatının bayi karının da eklenmesiyle birlikte 8.500 TL’nin üstüne olacağını söyleyebiliriz.

  • PS5’in gümrük girişi: 4000 TL
  • Gümrük vergisi: +2000 TL
  • ÖTV: +1.200 TL
  • KDV: +1.296 TL
  • Toplam vergi: 4.496 TL
  • Toplam fiyat: 8.496 TL

Listeye göre PlayStation 5’in standart sürümünün Türkiye’ye gümrükten giriş fiyatı, yani Sony’nin belirlediği euro bazında fiyatın TL’ye çevirilmiş hali 4.000 TL olarak görülüyor. Vergi Uzmanı olan Ozan Bingöl’e göre Sony’nin standart PlayStation 5 gümrük fiyatına ek 4.496 TL vergi eklenecek ve standart PlayStation 5’in bayi karı olmadan fiyatı 8.500 TL seviyesine çıkacak.

Koronavirüs tedbirleri sonrasında Nisan ayında açıklanan ve 1 Ekim tarihine kadar yüzde 50, sonrasında ise yüzde 20 oranında alınacak olan ek gümrük vergisi düzenlemesinin sabit kalması durumunda PlayStation 5’in standart sürümünün ülkemizde 7.300 TL seviyesinde olabileceğini söyleyebiliriz. Resmi Gazete’de yayınlanan yeni karar ile birlikte alınan yüzde 50 gümrük vergisinin süresinin 1 Ocak 2021 tarihine kadar uzatılmasıyla birlikte bu vergi oranı sabit kaldı ve konsolun fiyatına ek 1.200 TL daha eklendi.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol