Days Gone İncelemesi

PlayStation 4'ün uzun süredir beklenen oyunu Days Gone nihayet çıktı.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Oy Kullanılmamış)
blankLoading...

Sony Interactive Entertainment’ın tek kişilik, hikaye odaklı oyunlara yönelimi Bend Studios’un yaptığı yeni marka Days Gone ile devam ediyor. Oregon menşeli geliştirici daha önce birden fazla kez hikaye odaklı oyunlar yapabildiklerini göstermişti fakat genellikle mevcut projeler üzerinde çalıştılar.

blank

Şimdi ise aradan geçen yılların ardından Bend Studios kendini gerçek anlamda kanıtlama fırsatına sahip oldu ve post apokaliptik, hikaye odaklı açık dünya oyunu Days Gone’ı sundu. Peki 6 senelik geliştirme sürecinin ardından Days Gone, PlayStation 4 oyun kütüphanesinde etkileyici bir isim olmayı başarabildi mi, yoksa vasatın üstüne çıkamadı mı? Bu soruya Days Gone incelemesi ile yanıt vereceğiz.

Days Gone İnceleme

Ortaya felaket getiren bir virüs yayılır ve nüfusun büyük kısmı zombilere dönüşür. Days Gone ise bu olayların iki sene sonrasını konu alıyor. İlk salgın sırasında her şeyini kaybetmiş, Deacon St. John adındaki bir motosikletçi olarak oynuyoruz. Her şeyini kaybetmiş ve artık ölümü bekleyen bir adam olan Deacon, kırsal bölgelerde başıboş şekilde gezmektedir. Buna rağmen iki yıl önceki olayların arkasındaki gerçeği keşfetmeye karar verince, Deacon’ın artık yaşamak için bir sebebi olur.

Days Gone bir açık dünya oyunu ve şahsen açık dünya oyunlarına karşı her zaman önyargılıyım, hikaye konusunda sınıfta kaldıklarına da defalarca şahit oldum. Buna rağmen bu oyun anlatım konusunda hiç de fena değil ve yeni karakterler tanıtıldıkça, senaryo daha da iyi hale geliyor. Her bir karakterin kendi geçmişi, hedefleri bulunurken aralarında da mantıklı bağlar kurabiliyorsunuz.

blank

Deacon gerçekten de Days Gone’ın en büyük sürprizi ve senaryo yükünün büyük ağırlığını üstünde taşıyor. Gerçekten iz bırakan bir karakterle karşı karşıyayız ve bunda Sam Witwer’ın sıradışı performansına da dikkat çekmek gerekiyor. Her ne kadar hikâye tahmin edilebilir yapıda olsa da, 25-30 saat boyunca keyifli bir campaign modu var ve yan aktivitelerle bu süreyi daha da yukarı çekmek mümkün.

Days Gone, Oregon’daki oldukça geniş fakat kurgusal bir bölge olan Farewell Wilderness’ta geçiyor. Burada sık ve gürbüz ormanların yanı sıra genişleyen bir çöl, tarım arazileri ve karla kaplanmaya başlayan bölgeler yer alıyor. Harita hiç de fena değil ve çeşitli hikaye görevlerine ve yan aktivitelere katılarak zaman geçirebiliyorsunuz. Ödül avlarına çıkabilir, enfeksiyon bölgelerini temizleyebilir, malzeme tedarik edebilir ya da haydut kamplarını basabilirsiniz. Tüm bunlar klasik bir açık dünya oyununun olmazsa olmazları fakat Days Gone bunların yanına ekosistem ile motosikleti de ekliyor!

Days Gone’ın ekosistemi sadece farklı iklimleri değil, aynı zamanda onları içine alan nüfusu da kaplıyor. Kurtlar ve ayılardan oluşan doğal bir vahşi yaşamın yanı sıra bir de zombiler var. Üstelik bunlar sıradan, akılsız zombiler değiller. Bunun yerine belli davranışsal hareketlere sahipler, gündüz uyuyorlar ve gece ortaya çıkıyorlar. Ses onları çekiyor ve bu yüzden sessiz hareket etmeniz gerekiyor. Az sayıda olduklarında yenmeniz kolay fakat hazırlıksız şekilde bir sürüye yakalanırsanız, kısa sürede ölüyorsunuz.

blank

Deacon’ın hayatı motosikleti üzerine şekillenirken, dolayısıyla siz de Days Gone oynarken motosikletten ayrılamıyorsunuz. Motosikletin oldukça akıcı bir sürüşü var ve kontroller son derece rahat hissettiriyor. Ayrıntılı modifiye sistemiyle aracınızı istediğiniz şekilde değiştirip düzenleyebiliyorsunuz.

Days Gone inceleme yazımızda son sözlere gelirken, Farewell Wilderness’ın hem huzur, hem de tehlike barındırdığını söylemeliyim. Oyun gerçekten de farklı duygular uyandırmayı başarabilen bir macera ve aynı anda pek çok şeyi birlikte sunuyor. Her ne kadar diğer pek çok açık dünya oyununu taklit ediyor olsa da, Bend Studios kendi dokunuşlarını da yapmış ve bunlar ıbir araya getirmekte başarılı olmuş. Tüm klişelere rağmen ve beklentileri de aşırı yükseltmemek kaydıyla, Days Gone oldukça keyifli bir deneyim sunuyor.

blank

Artıları:

  • Dolu açık dünya

  • Ana karakter ve sürükleyici hikaye

  • Uzun oyun süresi

Eksiler:

  • Fazla özgünlük barındırmaması

  • Yeni bir şey sunmaması

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol