Darksiders 3 İncelemesi

Yıllar sonra yeni Darksiders oyunu çıktı.

Darksiders 3’ün gelişi pek de kolay olmadı. 2012’de Darksiders 2’nin çıkışından sadece birkaç ay sonra THQ sektörden çekilme kararı almıştı ve Mahşerin Dört Atlısı’nın hikayesinin asla devam etmeyeceğini düşünüyordum. Neyse ki Nordic Games (daha sonra adı THQ Nordic oldu) Darksiders’ın isim haklarını aldı ve oyun Gunfire Games ile yeniden doğdu. Şimdi ise altı yıl sonra Darksiders 3 nihayet çıkış yaptı.

Çağlar boyunca devam eden, Cehennem ve Cennet’in savaşında dengeyi kurmak yine Mahşerin Dört Atlısı’na kalıyor ve bu sefer Fury (Öfke) yerine geçerek Yedi Ölümcül Günah’ın peşine düşüyoruz. Dünyaya geri döndüğümüz oyunda tek amacımız ise dengeyi yerine getirmek. Oyunun hikayesi bir ‘reboot’ gibi ilerlediği için bu yüzden serinin önceki oyunlarıyla ilgili bilgiye sahip olmanız da gerekmiyor. Dolayısıyla daha önceki oyunları oynamayanlar da doğrudan Darksiders 3 dünyasına giriş yapabilirler.

Gelelim Fury – Öfke karakterine. War (Savaş) ve Death (Ölüm) karakterleri kesinlikle sıradışıydı fakat eğlenceyi pek de sevmiyorlar. İkisinin hikayesi genel anlamda epey ciddiydi. Hem ton olarak, hem de içerik olarak bunu fazlasıyla hissettiriyordu. Fury ise işleri biraz değiştiriyor. Hikaye hala karanlık ve ciddi fakat zaman zaman Fury epey sarkastik olabiliyor. Bu kimilerinin hoşuna gidecektir, kimileri ise pek hoşlanmayacaktır. Fury karakteri için şunu söyleyebilirim; ya çok seveceksiniz, ya da oyun bittikten sonra aklınızda bile kalmayacak.

Darksiders serisi ilginç bir oyun çünkü serinin her oyununda dövüş sistemi de değişiyor. Orijinal oyun daha çok Zelda tarzıydı fakat içeriği yetişkinlere hitap ediyordu. İkinci oyunda ise Diablo tarzı bir ganimet toplama macerası karşımıza çıkmıştı. Darksiders 3’de Fury’nin hikayesi ise çoğunlukla Souls oyunlarını hatırlatıyor. Gerildiğinizi hissedebiliyorum fakat merak etmeyin, Darksiders 3’ün Dark Souls’tan ciddi farkları bulunuyor. En başta oyunun zorluk ayarları var ve normal zorlukta her şey epey dengeli ilerliyor. Hem yeteri kadar mücadele sunuyor, hem de sizi saç baş yolmaktan kurtarıyor. Yaklaşık 20 saatlik hikaye modunda elbette birkaç kere öldüğüm oldu fakat bunların büyük çoğunluğu boss savaşlarındaydı.

Boss savaşları Darksiders oyunlarında her zaman etkileyiciydi fakat bu sefer en iyi noktaya ulaşmayı başarmış. Bossların her biri farklı mücadeleler sunuyor ve Souls oyunlarında olduğu gibi kendi hareket şemaları ve özellikleri bulunuyor. Gunfire Games oyuna gerçekten de harika bir dövüş sistemi entegre etmiş.

Standart düşmanlar ise pek çok formda karşınıza çıkıyorlar fakat seride hiç olmadığı kadar da ölümcüller. Normal iblislere dikkat etmenzi ve hafife almamanız gerekiyor çünkü yüksek hasarlar verebiliyorlar.

Elbette Darksiders 3 yoğunlukla bir aksiyon – hack & slash oyunu fakat sadece bundan ibaret de değil. Serinin son oyununda yine keşif ve bulmaca öğeleri önemli rol oynuyor. Zamanla yeni mekanikler öğreniyorsunuz ve bulmaca tarzı mini oyunlar başarıyla tasarlanmış.

Görsel yönden Darksiders 3’ün muazzam olduğunu söyleyemem. Bu serinin zaten hiçbir zaman böyle bir iddiası da olmadı. Buna rağmen grafikler yeterli düzeyde ve stilize görseller artık hoş geliyor. Teknik yönden ise saatler boyunca çok az sıkıntı yaşadım. 1080P çözünürlükte oynarken fps sabit olarak 50-60 arasında değişiyor ve sadece ara sahnelerde 30fps’ye düşüş yaşanıyor.

6 yıllık uzun bekleyişin ardından Gunfire Games’in önünde zorlu bir iş vardı ve Darksiders 3 ile bunun altından başarıyla kalktıklarını düşünüyorum. Gerek yaratılan dünya, gerek karakter tasarımları seriyi zirveye taşıyor ve sadece şunu söyleyebiliyoruz; lütfen yeni Darksiders oyunu için bizi 6 yıl daha bekletmeyin.

Darksiders 3’ü Oyunalisveris.com üzerinden en uygun fiyatla satın alabilirsiniz.

Artıları:

  • Başarılı sanat tasarımı
  • Eğlenceli dövüş sistemi
  • Boss çeşitliliği
  • Yeni ana kahraman

Eksileri:

  • Checkpointler arası çok fazla mesafe olması
  • Fazla sürükleyici olmayan hikaye

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol