Çocuklar İçin: Windows 11 SE Duyuruldu

Microsoft'un eğitim odaklı işletim sistemi Windows 11 SE duyuruldu.

Bugün Microsoft, dizüstü işletim sistemi pazarında rekabeti arttırmaya ve eğitim pazarını hedeflemeye yönelik en son girişimi olan Windows 11 SE‘yi duyurdu. Başka bir deyişle bu işletim sistemi, şirketin Chromebook’larla rekabet etmek için yaptığı en son girişim.

Windows 11 SE, özellikle K-8 öğrencilerine yönelik olacak. Beş yaşındaki bir çocuğa bir Windows dizüstü bilgisayar verirseniz, işletim sistemini anlamakta zorlanır. Yeni işletim sisteminin arkasındaki fikir de tam olarak bu, daha kolay ve daha sezgisel bir kullanım.

Windows 11 SE

Çocuklar Bile Kullanır: Windows 11 SE Nedir?

Aynı olan çok şey olmasına rağmen, farklı olan da çok şey mevcut. Windows 11 SE‘de uygulamalar varsayılan olarak tam ekran açılır ancak bunları geleneksel pencereli ekranda kullanmaya devam edebilirsiniz. Yapışkan Düzenler hala mevcut ancak bölünmüş ekran uygulamaları hala gerekli olduğundan onlar da duruyor ancak bir seferde yalnızca iki uygulama için kullanabiliyorsunuz.

Yeni öğrenci odaklı işletim sistemi bazı özellikleri de kaldıracak. Örneğin bu işletim sisteminde Microsoft Mağazası olmayacak. Ayrıca Windows 11 Widget Paneli’ni de kullanamayacaksınız.

Bir diğer önemli fark, bunun bulut odaklı bir işletim sistemi olması. Tüm dosyalar otomatik olarak buluta kaydedilecek, böylece öğrenciler dosyalarını kaybetmeyecek. Ayrıca OneDrive, gerektiğinde çevrimdışı çalışabilmeleri için dosyaları eşitlemeye devam edecek. Bu, 16 milyon K-12 öğrencisinin okul dışında internet erişimi olmamasından kaynaklanmakta.

Windows 11 SE

Açıkçası bu, Microsoft’un sınıfa girme ve bu alanı Google’ın Chrome OS’sinden uzaklaştırma konusundaki ilk girişimi değil. Buradaki fikir, eğer öğrenciler bir platform kullanarak büyürlerse, daha sonraki yaşamlarında bunu kullanmaya devam edecekleri. Son girişim, yalnızca Microsoft Store’dan uygulamalar sunan Windows 10 Pro’nun kilitli bir sürümü olan Windows 10 S idi. İlginç bir şekilde, orijinal Surface Laptop bunun için bir lansman cihazıydı.

Farklı olan bir diğer kısım ise Edge tarayıcısı olacak. Windows RT ile Internet Explorer kullanmanız gerekiyordu ve Windows 10 S ile Microsoft’un şirket içi EdgeHTML motoru üzerine kurulu Edge’i kullanmanız gerekiyordu. Artık Edge, Chromium’dan oluşturuldu, bu nedenle Windows 11 SE’de, kullandığınız herhangi bir web uygulamasının çalışacağından daha emin olabilirsiniz.

Windows 11 SE

En Ucuz Microsoft Cihazı: The Surface Laptop SE

Eğitim cihazı olarak köklerine geri dönen Microsoft, Surface Laptop SE‘yi de duyurdu. Çift çekirdekli Intel Celeron işlemci, 11,6 inç 16:9 HD ekran ve bir HD web kamerası içeren bir Surface’in şimdiye kadarki en düşük fiyatı olan 249 dolardan başlıyor. Ayrıca ekran, pil ve anakart gibi tüm parçalar değişebilir olacak.

Cihaz hem USB Type-A hem Type-C bağlantı noktalarına sahip. Temel modelde Celeron N4020, 4GB RAM ve 64GB eMMC depolama bulunurken, üst seviye cihazda Celeron N4120, 8GB RAM ve 128GB eMMC depolama alanı bulunacak.

Gerçekten de Windows 11 SE‘ye sahip olmanın tek yolu, Acer, ASUS, Dell, Dynabook, Fujitsu, HP, JK-IP, Lenovo ve Positivo gibi ortaklardan gelebilecek yeni bir dizüstü bilgisayar almak olacak.

Windows 11 SE, Microsoft’un dizisindeki diğer ürünlerin yerini almayacak, bu nedenle öğrencilere yönelik Windows 11 Pro’yu görmeye devam edeceksiniz. Ayrıca S modunu da göreceksiniz. Bu, K-8’e özgü bir şey olacak, bu nedenle daha büyük öğrenciler için başka ürünler yayınlanacak.

Ege Üniversitesi Reklamcılık bölümünde okuyan ve oyun sektörüne yıllardan beri yoğun ilgi duyan Mert, 1 yıldır Turkmmo'da içerik üretiyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol