Çin’den Oyun Bağımlılığı ile Mücadele İçin Katı Sınırlama

Çin hükümeti, 18 yaşından küçük çocukların haftada 3 saatten fazla oyun oynamasını yasakladı. Yeni sınırlamalar ile ülkedeki oyun bağımlılığının önlenmesi amaçlanıyor.

Çin, oyun bağımlılığı ile mücadelenin bir parçası olarak katı bir sınırlama daha getirdi. Business Insider’ın South China Morning Post’un haberinden aktardıklarına göre Pekin hükümeti, 18 yaşından küçüklerin haftalık oyun sürelerini 3 saate indirdi.

Yeni kurallara göre çocuklar cuma günü bir saat, cumartesi bir saat ve pazar günü de akşam 8’den 9’a kadar olmak üzere bir saat süreyle oyun oynayabilecek. Çin’in aldığı bu karar, çocukların oyun oynama süresini günlük bir buçuk saatle sınırlayan mevcut düzenlemeyi daha katı bir forma sokuyor.

Çin, Oyun Bağımlılığı Konusunda Katı Kurallar Uygulamaya Devam Ediyor

oyun bağımlılığı çin

Çin’in en büyük oyun şirketleri Tencent ve NetEase, kısıtlamaları doğrudan kendi sistemleri aracılığıyla uyguluyor. Kullanıcılar yalnızca gerçek adlarını kullanarak oturum açabiliyor ve tüm çevrimiçi oyunlar Pekin hükümeti yürütülen bağımlılıkla mücadele programı aracılığıyla kaydediliyor. Çin yetkililer, yeni kuralların oyun bağımlılığını engellemeyi amaçladığını söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), 2018 yılında video oyun bağımlılığını bir ruhsal sağlık bozukluğu olarak tanımlamıştı. Uzmanlara göre bu durumdan muzdarip biri; kişisel, aile, sosyal, eğitim, mesleki veya diğer alanlarda önemli sorunlar yaşıyor.

Tencent, Çocukların Gece Oyun Oynamasını Yüz Tanıma Teknolojisi ile Engelliyor

oyun bağımlılığı tencent

Oyun bağımlılığını önlemek için çeşitli adımlar atan Çin, 2019 yılından itibaren 18 yaşından küçük çocukların oyun süresine ve oyun içinde ne kadar para harcayabileceklerine dair katı sınırlamalar getirmeye başladı.

Bununla birlikte Çin, dünyanın en büyük oyun şirketi olan Tencent Games’e ev sahipliği yapıyor. Fortnite’ın arkasındaki Amerikalı Epic Games’te yüzde 40’lık hissesi bulunan firma, aynı zamanda League of Legends ve Valorant geliştiricisi Riot Games ve Clash of Clans yapımcısı Supercell gibi stüdyoları da bünyesine barındırıyor.

Daha önce bildirdiğimiz gibi Tencent, temmuz ayında çocukların gece yattıktan sonra oyun oynamalarını engellemek için yüz tanıma teknolojisi kullanmaya başlamıştı. Söz konusu yazılım, çocukların saat 22’den sonra mobil oyun oynamaya devam etmek için yüz tanıma algoritması aracılığıyla kimliklerini doğrulamasını gerektiriyor.

1993 yılında Ankara’da doğdu. Ege Üniversitesi Gazetecilik bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Aynı yıl, Tamindir'de içerik editörlüğü yapmaya başladı. Burada geçirdiği 2 yılın ardından Webtekno’da 1 yıl yazarlık ve editörlük yaptı. Şimdi yoluna Turkmmo'da devam ediyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol