Microsoft, Türkiye’deki Politikacıları ve Gazetecileri İzleyen İsrailli Casus Yazılımı Engelledi

ABD'li teknoloji devi Microsoft tarafından yapılan açıklamada, Türkiye, İspanya, Singapur gibi ülkelerde politikacılar, aktivistler, gazeteciler ve akademisyenler dahil olmak üzere 100'den fazla kişiyi gözetlemek için kullanılan İsrail merkezli bir yazılımın engellendiği bildirildi.

Dünyanın önde gelen yazılım şirketlerinden Microsoft, İsrail merkezli bir hacker şirketi tarafından geliştirilen casus yazılımın engellendiğini açıkladı.

Programın arkasında kimin olduğunu araştırmak için Toronto Üniversitesi’ndeki Citizen Lab ile birlikte çalışan teknoloji devi; politikacılar, insan hakları aktivistleri, gazeteciler, akademisyenler ve siyasi muhalifler de dahil olmak üzere dünya çapında 100’den fazla kişinin bu casus yazılım yoluyla izlendiğini tespit etti.

Microsoft casus yazilim Türkiye

Microsoft, gizemli hacker grubunun Amazon’da bulunan bir balık türü olan Candiru adı da dahil olmak üzere farklı isimler kullandığını söyledi. Program tarafından hedef alınan kişilerin Filistin, İsrail, İran, Lübnan, Yemen, İspanya, Birleşik Krallık, Türkiye, Ermenistan ve Singapur’da bulunduğunu belirten şirket, izlenen kişilerin isimlerini ide açıklamadı.

Casus yazılım altyapısının, Uluslararası Af Örgütü ve Black Lives Matter (Siyah Yaşamlar Önemlidir) gibi kuruluşların internet sitelerini kullandığını ifade eden Microsoft, bu tür araçların genellikle otoriter hükümetler tarafından masum insanlara karşı kötüye kullanıldığına dikkat çekti.

casus yazilim türkiye

Microsoft ve Citizen Lab tarafından hazırlanan raporda, “Özel sektördeki şirketlerin siber silah geliştirip bunu satması insanlar, işletmeler ve her boyuttaki hükümetler için çok tehlikeli” ifadeleri yer aldı.

Candiru şirketinin, 18,9 milyon euro karşılığında müşterinin istediği herhangi bir ülkedeki 10 farklı cihazı takip etme teklifi sunduğunu belirten Microsoft, fazladan 6,5 milyon dolar daha verilmesi hailinde beş ülkede daha 25 ek cihazın izlenebileceğini söyledi. Citizen Lab, Candiru’nun casus yazılımının bilgisayarları, mobil cihazları ve bulut hesaplarını hedef aldığını belirtti.

Facebook, merkezi İsrail’de bulunan ve dünyanın önde gelen casus yazılım şirketlerinden NSO Group’un, mesajlaşma uygulaması WhatsApp‘ın 1.400 kullanıcısını gelişmiş casus yazılımlarla hedef aldığı iddiasıyla 2019’da federal bir hukuk davası açmıştı. Microsoft, söz konusu davada ABD’li sosyal medya devini destekliyor.

1993 yılında Ankara’da doğdu. Ege Üniversitesi Gazetecilik bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Aynı yıl, Tamindir'de içerik editörlüğü yapmaya başladı. Burada geçirdiği 2 yılın ardından Webtekno’da 1 yıl yazarlık ve editörlük yaptı. Şimdi yoluna Turkmmo'da devam ediyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol