Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Bilgi Güvenliği Uzmanları Bile Kolay Şifreler Kullanıyor!

Uzmanlar şifreleme konusunda kullanıcıların çok dikkat etmesi gerektiğini ve zor şifrelemeler yapması gerektiğini aktarıyor.

Şifre kullanımı her alanda mevcut ve temel korumalardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Bu şifrelerin zor olması elbette kırılmasını zorlaştırıyor. Ancak ortaya çıkan yeni araştırmaya göre bilgi güvenliği uzmanları bile zor şifreler yerine daha kolay şifreler kullanıyor.

Siber güvenlik firması Outpost24‘ün araştırmasına göre iki milyona yakın yöneticinin 40.000‘den fazlası “admin” şifresini kullanıyor. Bildiğiniz üzere admin şifresi ilk etapta bizlere sağlanan ve varsayılan olarak sunulan hatta değiştirilmesi gereken standart bir şifre olarak karşımıza çıkıyor.

Uzmanlardan Uyarı: Şifreleme İşlemlerine Dikkat Edin

Firmanın topladığı bu bilgiler, kötü niyetli kişiler tarafından kullanılan ve bilgi çalma amaçlı yazılımlar yoluyla elde ediliyor. Bu şifrelerin çoğunun zor olduğu tahmin edilse de binlercesinin kırılması oldukça kolay. Outpost24 firması bunun dışında güvenlik uzmanlarının ‘admin’ ve varyasyonlarının yanı sıra ‘123456‘ (ve diğer benzer sayısal şifreler), ‘Password‘ ve ‘demo‘ da dahil olmak üzere pek çok zayıf parola kullandıklarını tespit ediyor.

Şifre

Araştırmalar sadece bunlarla sınırlı kalmıyor aynı zamanda Keeper Security şirketi tarafından yayınlanan bir ankette 8.000 kullanıcının dörtte üçünün önerilen parola yönergelerine uymadığı ve üçte ikisinin de zayıf veya aynı parolayı kullandığını tespit ediyor. Durum böyle olunca bilgi güvenliği konusunda çalışan personellerin bile bu duruma karşı tedbir almadıkları ortaya çıkıyor.

Outpost24 şirketi sistemlerin güvende kalması için kuruluşların daha dikkatli ve tespit müdahale yöntemlerinin daha etkin olması gerektiğini belirtiliyor. Bunun yanı sıra web tarayıcılarında parola kaydetme ve otomatik doldurma özelliklerinin devre dışı bırakılması gerektiğini aktarıyor.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.