Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Benzersiz Souls Like Oyunları – 2022

Dark Souls serisini seven herkesin mutlaka göz atması gereken, en ilginç temalara sahip Souls Like oyunlarını bir araya getirdik.

FromSoftware’in oyunları, Souls Like oyunlar türünü ortaya çıkarttı ve oyun dünyasını kökünden değiştirdi. Demon Souls’un 2009’da piyasaya sürülmesinden bu yana geliştiricinin çeşitli oyunları, kendi türlerine ilham veren bir imza stilini sürdürdü. FromSoftware, son olarak Elden Ring ile zaten popüler olan bu türü milyonlara duyurmayı başardı.

İlhamını FromSoftware’in oyunlarından alan birçok oyun ortaya çıktı ancak tüm bu yapımların arasından sıyrılan ve kendi atmosferleri ile oynanış tarzlarını yaratan harika Souls Like oyunları da büyük hayran kitleleri kazandı. Siz de oyun sayısı artık binleri aşan bu oyun türünün hayranıysanız, bu türde mutlaka denemeniz gereken ilginç yapımları derledik.

Birbirinden Güzel Souls Like Oyunları

Souls Like Oyunları

 • 1-) Code Vein
 • 2-) Mortal Shell
 • 3-) The Surge 2
 • 4-) Hollow Knight
 • 5-) Ashen
 • 6-) Star Wars Jedi: Fallen Order

1-) Code Vein

Souls Like Oyunları

Bandai Namco Studios’un aksiyon RPG oyunu Code Vein, oyuncuları benzersiz kıyamet sonrası distopik dünyayla tanıştırıyor ve Souls Like türünü kendisine ilham alıyor. Dünyayı dolduran ve hayatta kalan birkaç kişiyi tehdit eden grotesk düşmanlar, oyunun hem sürükleyici hem de eğlenceli olmasını sağlamak için yeterince zorlayıcı.

Code Vein bazı karışık eleştiriler aldı ancak animeden ilham alan grafikleri, ilerleme ve oynanışla ilgili ilginç fikirleri, bu yapımı Souls Like oyunları arasında sağlam bir yere yerleştirdi. Estetiği aynı zamanda diğer Souls oyunlarından daha farklı görünmesini sağladığı için artık daha farklı bir atmosferde zorluk arayanlar için ideal bir seçim.

2-) Mortal Shell

Souls Like Oyunları

Mortal Shell, 10 saatte tamamlanabilen nispeten kısa bir oyun. Üçüncü şahıs aksiyon RPG oyununda, her biri kendi yeteneklerine ve oyun tarzına sahip bir dizi ‘Kabuk’ karakterinden birinde yaşayabileceğiniz ilginç bir mekanik mevcut. Hiçbir şekilde devasa bir oyun değil ancak sırlarla dolu labirent ortamları gerçekten keşfetmeye değer diyebilirim.

Mortal Shell, muhtemelen biraz niş nitelikleri sayesinde gözden kaçan Souls Like oyunlarından bir tanesi ancak kendi benzersiz cazibesine ve net FromSoftware ilhamlarının yanı sıra benzersiz mekaniklere de sahip. Karanlık fantezi dünyası ve oyun tarzlarının esnekliği, henüz denememişlerse, benzer Souls Like hayranlarına hitap edecek güzel bir yapım.

3-) The Surge 2

Souls Like Oyunları

Souls Like oyunlarının bilimkurgu türünü benimsemesi çok görmediğimiz bir şey ancak The Surge 2’nin olayı da tam olarak bu. Oyun, diğer bazı Souls türü oyunları kadar yüksek puanlı değil ancak yine de eğlenceli savaş sistemi ve etkileyici tasarımları ile bu listeye girmeyi hak etti. Daha iyi ekipman toplamak ve oyuncunun zırhını kişiselleştirmek için parçalama mekaniği gerçekten keyifli.

The Surge 2‘nin Jericho City ortamı uygun şekilde kasvetli ve fütürist. Ayrıca farklı NPC’lerle etkileşime girebilir ve görevler alırken farklı alanlarını istediğiniz gibi keşfedebilirsiniz. The Surge 2 ayrıca savaşını yükselten ve oynanışına meydan okuma katmanları ekleyen bir savuşturma sistemi de kullandı.

4-) Hollow Knight

Souls Like Oyunları

Hollow Knight‘ın sevimli kahramanı ve büyüleyici karikatürize tasarımına aldanmamalısınız; bu, sınırlarınızı zorlayabilecek ve saatlerce hayal kırıklığına neden olabilecek bir oyun. Estetiği, Hollow Knight’ı Metroidvania türünü de benimseyen birçok benzer oyundan ayırmaya yardımcı oldu. Ayrıca yapım, kısa süre içerisinde, piyasaya sürüldüğü gibi bir klasik haline geldi.

Oyunun benzersiz dünyasının büyüklüğü oyuncuları çok etkiledi ve oyuncular, Hallownest’in dolambaçlı yuvaları ve klostrofobik ama güzel ortamları arasında kaybolma şansının tadını çıkardı. Hollow Knight: Silksong adlı bir devam oyunu şu anda geliştirilme aşamasındadır ancak bu oyun tamamen yeni bir kahramana ve yere odaklanacak. Souls Like oyun arıyorum diyenler bu yapımı kaçırmasın.

5-) Ashen

Souls Like Oyunları

Ashen’in genişleyen açık dünyası, benzersiz grafikleri ve orijinal hikaye anlatımı çokça övüldü. Annapurna Interactive’in aksiyon RPG oyunu, oyunculara yeni bir ev bulmaya çalışırken güneşsiz bir dünyada rehberlik ediyor ve manzarayı geçip düşmanlarla savaşırken diğer oyuncularla birlikte savaşma şansı veren güzel bir Souls Like oyun.

Cel-shaded tarzı gerçekten hoş ve oyundaki çeşitli bölgelerin yanı sıra oyuncuların Ashen’de karşılaşabileceği çok sayıda efsanevi canavardan en iyi şekilde tasarlanmış durumda. Tabii ki oyunun savaş ve keşif mekanikleri tamamen Souls Like oyunları türünde. Ashen, bağımsız oyunlar arasında kendisine sağlam bir yer yaptı.

6-) Star Wars Jedi: Fallen Order

Souls Like Oyunları

Yıllar boyunca piyasaya sürülen çok sayıda Star Wars oyunu gördük ve bunların çoğu popüler oldu. Çok çeşitli türlerde Star Wars oyunları gördük ancak Respawn Entertainment’ın aksiyon-macera oyunu Star Wars Jedi: Fallen Order, şimdiye kadarki en iyi Star Wars oyunlarından birisi haline geldi. Aynı zamanda, harika bir ışın kılıcı ve Güç temelli dövüşe sahip kaçak bir Jedi hakkında heyecan verici bir hikayeyle, son yıllarda piyasaya sürülen en iyi Souls Like oyunları arasına da girdi.

Yalnızca belirli kontrol noktalarında kayıt etme olayıi, kahramanın Cal her seferinde bir meditasyon yaptığında düşmanların yeniden doğması ve oyuncuların düşman saldırı modellerini öğrenmesini gerektiren karmaşık karşılaşmaların tümü bir FromSoftware oyununu andırıyordu. Star Wars Jedi: Fallen Order, Soulslike oyununun bu zaman zaman cezalandırıcı yönlerini bilim kurgu estetiğiyle birleştirdi ve birçok gezegeni ve etkileşimli ortamı kazanan bir formül olduğunu kanıtladı.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

  Yorum Yaz

  Email adresiniz yayınlanmayacak.

  Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.