Battlefleet Gothic: Armada 2 İncelemesi

Serinin yeni oyunu Battlefleet Gothic: Armada 2'yi inceledik.

Şimdiye kadar çok sayıda Warhammer evreninde geçen oyun yapıldı ve bunlardan birisi de Battlefleet Gothic: Armada’ydı. Kendine özgü bu Warhammer oyunu Tindalos Interactive tarafından geliştirilirken, ikinci oyun da geçtiğimiz günlerde satışa çıktı ve yine hayranların beğenisini kazandı.

2016 yılında çıkan oyunun devamı olan Battlefleet Gothic: Armada 2’de Chaos kuvvetlerine karşı devasa bir savaşa, devasa uzay gemileriyle giriyoruz. Hikayenin ara sahnelerle desteklendiği yapımda yine Warhammer evreninden tanıdığımız pek çok ırk ve karakter yer alıyor. Açıkçası önceki oyunları oynayanlar için bu karakterleri tekrar görmek gerçekten de keyifliydi.

Battlefleet Gothic: Armada 2’de oynanış daha çok manevra kabiliyeti üzerine odaklanırken, genellikle iki farklı şekilde savaşları kazanabiliyorsunuz. Birinci seçenek olarak tüm düşmanları yok edebileceğiniz gibi, ikinci seçenekte ise belli noktaları ele geçirip belli bir puana erişebiliyorsunuz. Maç başlar başlamaz tüm kuvvetinizle düşmana saldırabilirsiniz. Diğer yandan öncü kuvvetlerle oyalayabilir, o sırada diğer gemilerinizi kontrol noktalarına yollayabilirsiniz. Battlefleet Gothic: Armada 2 bu yönüyle oyuncuya çok fazla yaratıcılık sunuyor ve farklı şekillerde oyunu oynayabiliyorsunuz.

Savaşlar da aynı zamanda enteresan geçiyor çünkü filonuzun üzerine meteor yağarken bunlardan kaçınmaya çalışmak epey heyecan verici. Aynı zamanda gizlilik mekanikleri de yer alıyor ve motorlarınızı kapatarak bulutlu bir blgede bekleyebiliyorsunuz. Bir noktada gizlice beklerken rakibinizin gelmesi, hiç beklemediği ve en rahat olduğu anda ona saldırmak gerçekten de oyundan aldığınız keyfi arttırıyor.

Battlefleet Gothic: Armada 2’nin asıl öne çıktığı nokta belki multiplayer ama campaign kısmı da hiç kötü değil. Burada Imperium, Necron ve Tyranid olmak üzere üç farklı ırk yer alıyor ve hepsinin kendi amaçları, kendi karakteristik özellikleri var. Bu yüzden zayıflıkları ve güçleri yer alıyor. Böylece farklı oynanış stillerine de hitap ediyorlar. Bazı ırkları oynamaya alışmak daha kolay olsa da, hepsi kendi içinde epey eğlenceli.

Kısaca ırklardan bahsetmek gerekirse, Imperium ırkı standart sınıfınız olacaktır. Oldukça dengeli bir ırk ve uzay savaşlarına girerken sizi şaşırtacak bir yönleri yok. Gemileri orta düzeyde hızlı, nispeten kaba fakat ateş güçleri epey iyi. Herhangi bir alanda uzman olmasalar da, her duruma uyum sağlıyorlar. Necron ırkı biraz daha farklı fakat Imperium’u öğrendikten sonra başlarsanız daha az zorluk çekiyorsunuz. İyi hasar verebilseler de, ofansif güçleri Imperium kadar yüksek değil fakat işinize yarayacak pek çok farklı özellikleri bulunuyor. Necron ani saldırılar ve rakibi dağıtmak için bire bir bir ırk. Bir de Tyranid campaigini var ve gemileri daima gizlilik içinde başlıyor, gök taşları arasında uçarken ya da plazma fırtınalarından hasar almıyorlar. Tyranid ile oynarken genellikle düşmanı sessiz bir şekilde bekleyeceksiniz. Bu ırkların arasında en çok keyif aldığım ise Tyranid oldu.

Diğer yandan sadece üç ırk – sınıfa mecbur değilsiniz. Oyunun multiplayer kısmında 12 ırk yer alıyor ve bunların her birinde alt factionlar, perk ve yetenekler yer alıyor. Dolayısıyla her bir sınıf masaya farklı kartlar koyuyor ve deneye deneye kendinize en uygun olanı buluyorsunuz. Başka bir oyuncuyla kısa savaşlar yapabilir ya da ekip haline gelerek ikiye iki savaşlara girebilirsiniz. Multiplayer da campaign modu gibi ilerliyor ve kazanmak için ya rakibi tamamen yok etmeniz, ya da yeteri kadar puana ulaşmanız gerekiyor. Bazı denge sorunları göze çarpsa da, Gothic Armada 2’nin çoklu oyuncu modu denemeye değer ve kesinlikle sizi başında saatlerce tutuyor.

Her ne kadar Battlefleet Gothic: Armada 2 eğlenceli olsa da, buglar da yok değil. Oynadığım süre boyunca birkaç problemle ve zaman zaman çökme sorunlarıyla karşılaştım. Bazı noktalarda işaretçi imlecimin çalışmadığı anlar oldu. Tekrar düzeltmek için tam ekrandan pencere moduna geçiş yaptım. Yine de bunları görmezden gelebilirim çünkü oyunun çok fazla olumlu tarafı var ve ilerleyen güncellemelerde düzeleceğini tahmin ediyorum.

Birçok yönden Battlefleet Gothic: Armada 2 serinin hayranları için başarılı bir oyun. Evet herkese hitap etmiyor ama bu kötü olduğu anlamına da gelmiyor.

Artıları:

  • Eğlenceli oynanış

  • Bol çeşitlilik

  • Sürükleyici campaign

Eksileri:

  • Teknik sorunlar

  • Multiplayerda ırklar arası dengesizlik

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol