Back 4 Blood

MMOFPS
Takip Et
8.9

Kullanıcı

Back 4 Blood İnceleme

Back 4 Blood, kart tabanlı bir avantaj sistemi ve Left 4 Dead serisinin fantastik temelleri üzerine inşa edilmiş harika bir şekilde tatmin edici oynanış mekanikleri ile umut verici bir kooperatif zombi nişancı oyunu.

Back 4 Blood, Left 4 Dead’in arkasındaki bazı dahice kurgulanmış sistemleri alıp bir adım ileriye taşıyan, eşli bir aksiyon oyunu.

Valve’nin son gerçek oyunlarından biri Left 4 Dead olduğu için bu çok önemli. Etrafındaki en iyi kooperatif deneyimlerinden biri olan bu oyun, bugüne kadar hayatta kalmayı başardı ve hala sadık bir oyuncu tabanına sahip.

O yüzden Back 4 Blood betasına katılırken oyundan beklentilerim çok yüksekti. Oyunun ismi dışında her şeyde Left 4 Dead 2’nin devamı gibi görünüyordu. Dürüst olmak gerekirse geliştirici ekip, isimdeki 4 için aynı renk ve yazı tipini bile kullandı. Şimdi Back 4 Blood incelememize geçelim.

Back 4 Blood İnceleme

Back 4 Blood İnceleme: Oynanış

Back 4 Blood, Left 4 Dead ile aynı mantığa sahip ve sizi dört kişilik ekipler halinde bir hikaye kampanyasında hayatta kalmak için, umutsuzca bir güvenli odadan diğerine geçmeye çalışırken zombi ordularını öldürmenizi isteyen bir yapım.

Estetik ve erken oynanış oldukça saf bir şekilde Left 4 Dead ile tamamen aynı ama hemen ilk bölümden işler tamamen başka bir hal alıyor. Kampanyanın hikaye modunun ilk bölümü için bir eşleşme oluştururken, daha önce “kart destemi” seçmeden önce hangi “temizleyici” olarak oynamak istediğimi seçmem istendi.

Bu deste ve temizleyici sistemi, Back 4 Blood ile Left 4 Dead arasındaki temel fark. Karakter seçimleri daha önce tamamen estetikken, burada seçtiğiniz temizleyici (karakteriniz), oyunun kart sistemi kullanılarak özelleştirilebilen farklı avantajlara sahip.

Rastgele oluşturulmuş bu kartları, oyunun mekaniğini değiştirerek veya rastgele avantajlar sunarak her maçın başında seçiyorsunuz. Örneğin, sağlık paketlerinden daha fazla sağlık kazanmak veya dayanıklılığınızı artırmak arasında seçim yapabiliyorsunuz. Daha sonra, daha fazla cephane almanıza veya sağlığınız azaldığında istatistiklerinizi artırmama izin veren bir kart seçebiliyorsunuz.

Back 4 Blood, tamamen çıkış yaptığında sekiz karakter arasından seçim yapmanıza izin verecek ancak beta sürecinde sınırlı bir seçin yapabiliyordunuz. Ben oyuna başladığımda, komplo teorilerine meyilli orta yaşlı beyaz bir adam olan Hoffman’ı seçtim.

Oyun daha sonra beni kıyamet gibi küçük bir kasabaya bıraktı. Bana ve cesur takım arkadaşlarıma haritanın diğer ucundaki güvenli odaya gitmeden önce çeşitli görevleri yerine getirme görevini verdi.

Oyunlar Left 4 Dead 1 çıktığından beri bu formatı takip ettiğinden, kulağa oldukça tanıdık gelse de, Turtle Rock Studios ekiplerinin formata pek çok ince nüans eklemesiyle Back 4 Blood ile ilgili her şey bana yeni gibi hissettirdi.

Back 4 Blood İnceleme

Yeni başlayanlar için, silahların artık çok daha çeşitli ve özelleştirilebilir olduğunu belirteyim. Bulabileceğiniz çeşitli farklı hafif makineli tüfek, pompalı tüfek, tabanca, saldırı tüfeği, keskin nişancı ve yakın dövüş silahları olduğu söyleyeyim. Hatta nadirliklerine göre renk renk düştüklerini de eklemem gerek. Her silahı, eklentileri kullanılarak daha da özelleştirilebiliyorsunuz ve Borderlands 3’e benzer şekilde birçok farklı özellikle silaha sahip olabiliyorsunuz.

Bu çeşitlilik, kart sistemi tarafından da fazlasıyla desteklenmiş ve oyun, her başarılı bölümün sonunda size ekipmanlarınıza eklemek için rastgele bir Avantaj verecek.

Oyunun mükemmel atış mekaniği, her silahın farklı bir ağırlığa sahip olması ve kolları patlatmayı veya gelen bir zombiyle yüzleşmeyi süper eğlenceli hale getiren tatmin edici ateşleme mekaniği ile oyunun tekrar oynanabilirliğine katkıda bulunmuş. Left 4 Dead bu konuda gerçekten modası geçmiş bir yapımdı, bu yüzden hoş bir adım.

Beta tamamlanmış olmaktan çok uzak olsa da, gösterilen düşmanların çeşitliliğinden de etkilendim. Oyunda çeşitli süper güçlü zombiler de mevcut. Beta, tam listeyi içermiyordu ancak şimdiye kadar ‘Stinger’, ‘Reeker’, ‘Tallboy’ ve ‘Snitcher’ türlerini ve ayrıca üç katlı dev bir Ridden dahil olmak üzere birkaç özel zombi gördüm.

Her kahraman Ridden, tıpkı Left 4 Dead gibi kendi özel saldırısına sahip. Örneğin Tallboy, temel olarak, temizlikçileri tek bir darbeyle uçurabilen bir kol için sopası olan bir dev.

Back 4 Blood İnceleme

Back 4 Blood İnceleme: PvP Sistemi

Ridden’ın sunduğu kahraman çeşitliliği, Left 4 Dead ile sunulan modların aynı çeşitliliğinden yoksun olsa bile, Back 4 Blood’ın oyuncuya karşı oyuncu çok oyunculu modu hakkında beni memnun etti.

Beta ve ilk lansman, yalnızca ana kampanyadan tamamen ayrı bir Swarm PvP moduna sahip. Mod, sizi Ridden olarak oynamak veya tur bazında hayatta kalanlar arasında değişen dört kişilik takımlara ayırıyor. İnsanın amacı, haritada mümkün olduğunca uzun süre hayatta kalmak, Ridden’ın amacı ise onları öldürmeye çalışmak. Ek bir stres noktası olarak, bölgeye çekirge tarzı bir sürü hareket ettiğinden, hayatta kalma süreniz arttıkça harita boyutunun küçüldüğünü de belirteyim.

Harita, hayatta kalanlara yardım etmek için silahlar ve eşyalarla dolu. Özel Ridden’ı oynamak da son derece eğlenceli ve iyi bir dizi özelleştirme seçeneği mevcut. Bence, Reeker olarak oynamaktan ve iyi zamanlanmış bir “kendi kendini imha etme” yeteneği ile aynı anda birden fazla düşmanı ortadan kaldırmaktan daha tatmin edici bir şey yok.

Bununla birlikte PvP çok oyunculu, şu anda sunulan haritalarla tartışmalı bir şekilde uzun ömürlü değil. Birkaç saat içinde, insan olarak kamp yapmak için en iyi saklanma noktalarını bulan ve oynamayı sinir bozucu hale getiren oyuncuları çoktan fark etmiştim. Aynı zamanda, beta ile geçirdiğim süre boyunca öfke ile oyunu kapatma çok sık yaşandığı için, oyuncuların tam bir Swarm oyununu tamamladığını henüz hiç görmedim.

İnsanları kamp yerine dışarı çıkmaya zorlayan modun doğası gereği, bir PvP harekat modunun bunu düzeltmeye yardımcı olacağını düşünmeden edemiyorum. Umarım bu oyun çıkış yaptığında bir güncelleme ile düzeltilir, yoksa bu modun ömrü gerçekten çok kısa olacak.

Back 4 Blood İnceleme

Back 4 Blood İnceleme: Sonuç

Back 4 Blood ilk aşamalarında olabilir ancak oynamak, oynadığım diğer birçok Left 4 Dead klonundan şimdiden çok daha eğlenceli. Bu büyük ölçüde stüdyonun Left 4 Dead serisinin sağlam temelinde yaptığı RPG benzeri iyileştirmelerden kaynaklanıyor. Öne çıkan özellikler arasında daha gelişmiş, Borderlands benzeri bir ganimet mekaniği ve oyuna derinlik katan sağlam bir kart tabanlı avantaj sistemi fazlasıyla eğlenceli.

Yukarıda anlattığım özelliklere, oyunun harika derecede tatmin edici silah mekaniklerini de eklediğinizde; Back 4 Blood’ın Left 4 Dead 2’den beri beklediğim kooperatif, zombi nişancı olabileceğini hissediyorum. Biraz daha geliştirildiği taktirde kesinlikle muazzam ve uzun ömürlü bir yapım olma potansiyeline sahip.

  • Back 4 Blood’ın nesiller arası ve çapraz platform desteği içerdiği onaylandı.
  • Back 4 Blood, Xbox Series X/S, Xbox One, PS5, PS4 ve PC’de mevcut.
  • Back 4 Blood bölünmüş ekran seçeneğine sahip olmayacak ve tüm çok oyunculu modlar internet bağlantısı gerektirecek.

Oyunu, Game Pass aboneliği ile ücretsiz bir şekilde oynayabilirsiniz veya Steam üzerinden 249 TL karşılığında satabilirsiniz. Oyunun resmi olarak Türkçe dil desteği içerdiğini de belirteyim.

Back 4 Blood sistem gereksinimleri detaylarına bu haberimizden ulaşabilirsiniz.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol