ATLAS İncelemesi

ATLAS neler vadediyor, neler eksik?

Bir dizi ertelemenin ardından Atlas nihayet çıkış yaptı fakat bu hiç de kolay olmadı. Erken Erişim süreci ciddi bağlantı problemleri, sunucu sıkıntıları ve yetersiz optimizasyonla başlarken oyuncuların tepkisi de gecikmedi. Gerek Steam’de, gerek Reddit’te, gerekse Metacritic’te pek çok oyuncu ağır bir şekilde oyunu eleştiriyor. Aslında Atlas özünde oynamaya değer bir oyun fakat tüm bu problemler büyüsünü bozuyor.

Atlas’ı şimdi oynarsanız aslında pişman olabilirsiniz ve bu konuda da sizi suçlayamam. Oyuna şu anda başlamak pek iyi bir fikir olmayabilir ve düzeltilmesi gereken bolca hata var. Yine de Atlas’ın iyi bir yerlere geleceğini düşünmek için de sebeplerimiz var.

Atlas aslında ARK: Survival Evolved’daki bazı aynı fikirlerle meydana getirildi fakat tamamen klon bir oyun olduğunu da söyleyemeyiz. İkisi arasında evet bazı bariz benzerlikler var ve bunu oynarken fark edeceksiniz. Fakat aynı zamanda bolca farklılık da bulunuyor.

Oyun ARK’nin sadece korsan temalı versiyonu değil ve en başta denizcilik kısmı oyunda önemli bir yere sahip. Denizlere açılma imkanı da temel mekanikleri başlı başına değiştiriyor ve keşfetme hissini genişletiyor. Oyunda çeşitli adalara seyahat ediyoruz, fiziksel olarak ayak basıyoruz.

Atlas’ın dikkat çeken bir diğer tarafı da inşa edebileceğimiz bolca gemi olması ve bu da oyunun en çok öne çıkan noktalarından. Daha geniş gemilere binmek düşündüğünüzden fazlası olabiliyor çünkü bolca kaynağı dağıtmanız gerekiyor. Haritaların önemli kısmında bolca bitki örtüsü ve hayvan çeşidi bulunsa da, hiçbir adada her şeyden bulunmuyor. Bu yüzden daha karışık tarifler ve materyal toplamak için Atlas dünyasının farklı noktalarına seyahat etmemiz şart haline geliyor. Daha iyi gemiler daha hızlı ilerlerken, rüzgarı farklı açılardan yakalayabiliyorlar ve düşmanlara karşı daha iyi koruma sağlıyorlar.

ARK ile olan bir diğer fark ise tecrübe puanı kazanıp seviye atlama şekliniz. Rastgele şeyler seçip inşa etmiyor ve bunları skill puanlarıyla açmıyorsunuz. Bunun yerine çeşitli gerçek yetenekler var ve bunların bazıları recipe denilen tarifleri açıyor. Aynı zamanda bolca skill çeşitliliği var ve sayıları da yeterli diyebilirim. Tam olarak saymadım fakat görünüşe göer Atlas’daki yetenek sayısı ARK’den daha çok.

Bahsettiğim gibi Atlas’ın en büyük sıkıntısı stabil olmaması ve optimizasyon sorunları. Her ne kadar bazı kişiler bu problemleri yaşamasa da, oyuncu kitlesinin çoğu rahatsız durumda. Öyle ki Nvidia’nın son nesil ekran kartları bile bazen yeterli olmuyor. Oyunun istemcisi zaman zaman çöküyor ve bazen sunuculara giriş yapmak dahi mümkün olmuyor. Neyse ki yapımcı firma bu konudan haberdar gözüküyor ve yayınlanan yamalarla Atlas’ı daha iyi hale getirmek için uğraşıyor. Ümit ediyorum ki yakın gelecekte optimizasyon sorunları ortadan kalkacaktır.

Atlas’ta rahatsız eden yönlerden birisi de sıkışma sorunu. Bir yere sıkıştığınızda maalesef ölene kadar kurtulma, oradan çıkma şansınız olmuyor. Bu başıma birkaç kere geldi ve açlıktan ölene kadar oyunu açık bırakmak zorunda kaldım. İki tepenin arasına sıkışıp kaldım çünkü oyun motoru karakterimi hala düşüyor olarak görüyordu. Oyunun dünyası da çok geniş olduğu için bu sıkışma problemlerini yapımcının hemen çözebileceğini düşünmüyorum. Bu yüzden oyuncuların işini kolaylaştırmak için basitçe bir ölme, intihar etme komutu eklenebilir.

Nihayetinde Atlas’ı satın alacak oyuncular şu anda Erken Erişim aşamasının çok başında olduğunu hatırlamalılar. Oyun gerçekten ilgi çekici ve eğlenceli dursa da, çok sayıda bug ve problem bulunuyor. Bunlar da haliyle tam verim almamızı engelliyor.

Diğer yanda ARK: Survival Evolved’ı oynadıysanız ve sevdiyseniz, buglar ve karakterinizin silinmesi de sizi rahatsız etmeyecekse, göz atmaktan keyif alabilirsiniz. ARK ve Atlas gerçekten de farklı oyunlar fakat tavsiyem, tamamen tadına varmak için biraz beklemeniz yönünde olacaktır.

Artıları:

  • Geniş dünyası

  • Denizlere açılma imkanı

Eksileri:

  • Optimizasyon sorunları

  • Bolca bug ve hata

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol