Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

 

Apple’dan Düşük Maliyetli ‘Ucuz MacBook’ Hamlesi

Apple'ın Google Chromebook ile rekabet edebilmek için mevcut MacBook Air serisinden daha ucuz olan yeni bir model geliştirdiği bildirildi.

12 Eylül’deki iPhone 15 etkinliği için son hazırlıklarını tamamlayan Apple, bir yandan da ürün gamını genişletmek için gelecek planları yapıyor. Digitimes‘ın haberine göre ABD’li teknoloji devi, Google Chromebook ile rekabet edebilmek için mevcut MacBook Air serisinden bile daha ucuz olan düşük maliyetli bir dizüstü bilgisayar geliştiriyor. Tahminler, yeni modelin gelecek yıl piyasaya sürülebileceği yönünde.

2020 model M1 MacBook Air, Apple’ın şu anki en ucuz MacBook’u konumunda. Chromebook modellerine rakip olacak eğitim odaklı ucuz MacBook serisi ise mevcut fiyat noktasını daha aşağıya çekecek. Habere göre şirket, düşük maliyetli MacBook’larını mevcut MacBook Air ve Pro serilerinden farklılaştırmak için muhtemelen hem donanım hem de tasarım olarak farklı bir yaklaşım benimseyecek.

Ucuz MacBook’lar Chromebook ile Rekabet Edecek

ucuz macbook

Dizüstü bilgisayarın metal dış kasası için daha ucuz bir malzeme ve daha ucuz mekanik bileşenler kullanılarak maliyet tasarrufu sağlanacak. Apple’ın iPad serisi şu anda öğrencilere sunduğu en uygun fiyatlı ürünler olarak biliniyor, ancak iPad’lerin Chromebook‘un gerisinde kaldığı, çünkü kullanımının bir dizüstü bilgisayara kıyasla o kadar da kolay olmadığı görüşü hakim.

Hal böyle olunca düşük maliyetli bir MacBook çözüm olabilir gibi görünüyor. Fakat Apple’ın işi göründüğü kadar kolay olmayabilir. Araştırmalara göre, ABD’de en çok satan Chromebook’ların tümü 200 dolar civarında. Benzer segmentteki en pahalı dizüstü ise 263 dolar olan HP X360 modeli. 2024’te piyasaya sürüleceği iddia edilen ucuz MacBook bile muhtemelen bu kadar düşük fiyata inmeyecektir. Bu nedenle Apple’ın öğrencileri kendi tarafına çekmek için fiyatlandırmadan daha fazlasını yapması gerekecek.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.