Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Apple Universal Control Özelliğini Erteledi

Apple’ın WWDC 2021 etkinliğinde duyurusunu yaptığı yeni işletim sistemlerinde yer alacak olan Universal Control özelliği ile ilgili kötü bir gelişme yaşandı.

Teknoloji devi Apple’ın merakla beklenen yeni işletim sistemi özelliği olan Universal Control özelliğinin çıkışı yılan hikayesine dönmüş durumda.

Hatırlanacağı üzere Apple Haziran 2021’de gerçekleştirdiği WWDC 2021 etkinliğinde yeni işletim sistemi sürümlerini tanıtmıştı. Tanıtılan macOS Monterey ve iPadOS 15’in sunacağı en büyük özelliklerinden birisi ise Universal Control özelliği olarak karşımıza çıkmıştı. Özelliği uzun bir süredir bekleyen kullanıcılar için yine kötü haber geldi. Apple Universal Control özelliğini 2022 Bahar’a ertelediğini açıkladı.

Apple Universal Control Özelliği Nedir?

Apple Universal Control Özelliği

Apple Universal Control özelliği, Mac ve iPad cihazlarını tek bir fare ve klavye ile kontrol edilebilmesini mümkün kılıyordu. Apple’a göre Evrensel Denetim özelliği şunları sunuyor;

Klavyenizi, mouse’unuzu ve trackpad’inizi Mac ve iPad arasında geçiş yaparak kullanın: Aynı anda farklı aygıtlarınızda tek bir klavye, mouse veya trackpad kullanarak çalışın. Mac’inizden iPad’inize geçtiğinizde mouse veya trackpad imleciniz ok işaretinden küçük bir daireye dönüşüyor. Böylece her aygıt için otomatik olarak en uygun şekli alıyor.

İsteğe bağlı sürekli ayar: Aygıtlarınızı her zaman birlikte kullanıyor ve Evrensel Denetim’i iki aygıtı imleçle bağlamaya ihtiyaç duymadan kullanmak istiyorsanız Sistem Tercihleri’nde Evrensel Denetim’i sürekli çalışacak şekilde ayarlayabiliyorsunuz.

İçerikleri aygıtlar arasında sürükleyip bırakın: Mouse’unuzu veya trackpad’inizi kullanarak içerikleri aygıtlarınız arasında sürükleyip bırakabiliyorsunuz. iPad’inizde Apple Pencil ile yaptığınız çizimi Mac’inizdeki Keynote dosyasına bu yöntemle kusursuz biçimde aktarabiliyorsunuz.

Kurulum gerektirmez: Evrensel Denetim hiçbir kurulum gerektirmeden zahmetsizce çalışıyor. Mouse’unuzu veya trackpad’inizi kullanarak imleci ikinci aygıtta belirene kadar bir aygıttan diğerine doğru taşıyın. Ardından imleci iki aygıt arasında sorunsuz bir şekilde hareket ettirebileceksiniz.

Çoklu aygıt desteği: Evrensel Denetim üç adede kadar aygıtla kullanılabiliyor.

apple universal control ozelligi 3

Yapılan son açıklamada, Apple Universal Control özelliğinin 2022 Bahar’ında geleceğini açıkladı. Şirket WWDC 2021 etkinliğinde yaptığı açıklamada ise özelliğin yeni işletim sistemlerinin ilk sürümünde kullanılabileceğini açıklamış ve Eylül ayında ise özelliğin 2021 Sonbaharına çıkacağını belirtmişti.

Bugün yayınlanan güncellemeler sonrasında Apple merakla beklenen Universal Control özelliğini yayınlamadı. Apple Universal Control özelliği 2022 Bahar’ında yayınlanır mı sorusunun yanıtı ne yazık ki belirsizliğini koruyor.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.